Nový směr v ochraně před vlhkostí
Je docela možné, že i k ochraně dřevěných podlah před vodou se v budoucnosti bude využívat plazma. Už několik let pracuje vědecký tým v Brně na vývoji a zlepšování vlastností plazmové tužky, zajímavého pomocníka při povrchových úpravách materiálů, mj. i dřeva a kovu. "Plazma, která představuje vedle kapalného, pevného a plynného čtvrté skupenství hmoty, je ionizovaný plyn se specifickými vlastnostmi," vysvětluje Miloš Klíma z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Plazmová tužka je jednoduché zařízení obsahující dutou elektrodu s úzkou kapilárou, které dohromady tvoří plazmovou trysku. Skrz ni proudí plyn, nejčastěji argon nebo argon s příměsí. V trysce se generuje výboj, který aktivuje plyn s příměsí a nastávají chemické reakce. Při přesně definovaných pracovních podmínkách vzniká na povrchu materiálu nanovrstva s vodou odpudivými účinky. Za jiných pracovních podmínek plazmová tužka opravuje defekty nebo sterilizuje povrchy. Dají se s ní například rozřezávat kachličky, lze ji použít i při chirurgických operacích.
Plazmová tužka a její varianty tryskových systémů byly představeny veřejnosti poprvé na veletrhu Fintech
Plazmovou tužku, jako nový zdroj vysoce účinného plazmatu pro chemické a fyzikální reakce na povrchu těchto materiálů, je možné použít např. pro předúpravu povrchu před dalšími technologickými kroky jako lakování apod. Předběžné testy ukazují na možnost výrazného zvýšení kvality povrchové úpravy u finálního výrobku. Pro materiál ze dřeva to např. znamená, že kvalitní polyuretanový lak nanesený na takto opracovaný povrch je výrazně homogennější, vytváří jemnější strukturu a i na dotyk je mnohem příjemnější („plnější“). Výrobek s takovouto finální úpravou bude zvláště pro náročné spotřebitele kladoucí důraz na kvalitu a vysokou estetickou hodnotu výrobku doslova lahůdkou. Pro materiál z kovu, např. ocelový plech s povlakem hliníku, je možné dosáhnout po plazmové úpravě těsně před nástřikem nátěrové hmoty zvýšení kvality adheze laku k podkladu, a to v některých případech až stonásobně. Testy ukazují, že takto upravený plech lze tvarovat i s lakovou vrstvou bez poškození laku. To může přinést revoluční změny do procesů tváření plechů u strojírenských výrobků.
Na veletrhu ProFintech 2008 byly k vidění nesmáčivé povrchové úpravy různých druhů materiálů (dřevo, textil, sklo atd.). V těchto případech se ultrahydrofobní efekt dosahuje nanesením z plazmatu tenké nanostrukturní vrstvy na povrch materiálu. Tyto vrstvy však bylo možné relativně snadno mechanicky poškodit, setřít, což snižovalo možnost jejich průmyslového využití. V současnosti se již daří nacházet vhodnější technologické postupy, jak postupně navyšovat mechanickou odolnost těchto vrstev. Rovněž i návrhy na výrobky hraček nebo upomínkových předmětů ze dřeva s ultrahydrofobní úpravou, jako např. „bludiště pro kapky“, dostaly přesnější formu a jsou již blíže jejich možné výrobě. Na Wood-Tecu vědci představili prototyp bludiště, v němž jsou místo kovových kuliček kapky vody, které se na plazmou upraveném podkladu pohybují jako kapky rtuti. “Hledáme tady výrobce, který by o tento prototyp měl zájem. Bludiště je zakryté ochranným plastem, a voděodolná úprava bludiště je tak trvalá,” říká Miloš Klíma. Skutečně zainteresovaného případného výrobce, který by to myslel vážně, však výzkumný tým doposud nenašel.
V současnosti se v Brně připravuje vybudování velkého výzkumného centra v rámci projektů VaVPI (investice řádově
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie
Články Interiéry
- Každá vanová baterie má svůj styl, který je ten váš?
- Skrytá zárubeň — tajemství dokonalého designu s praktickým přesahem
- Stylový home office 6x jinak
- Jak vyzrát na pořádek v koupelně? Tipy na rozvržení úložných prostor a volba vhodných řešení
- Jak udržet pořádek v koupelně? Se stylovým nábytkem i pomocníky!
- Sklo jako zařizovací prvek: funkční, všestranné i krásné