Vánoční svátky plánujte v klidu
Připravit se na Vánoce dá někdy pěknou fušku. Přípravy by teď už měly být v plném proudu. Přinášíme vám několik tipů, jak nezapomenout na to nejdůležitější...
Mám všechny dárky?
Rozhodně není od věci se zastavit, posadit se a v klidu si projet seznam blízkých, přátel, známých a kolegů, které chceme na Vánoce obdarovat. Jsou na seznamu opravdu všichni? Nezapomněli jste na někoho? A má každý svůj dárek? Že nemáte seznam - může to být chyba, pokud zrovna nekupujete dárky jen dva nebo nemáte extra dobrou paměť. "Vánoční znalci" dokonce doporučují koupit pár drobností navíc. Nikdy nevíte, jaká nečekaná návštěva se vám o svátcích objeví před dveřmi a co vám přinese. Nějaký univerzální dárek v zásobě se vždycky hodí...
Jídlo - mám všechno?
Co naplat, o Vánocích zkrátka skoro každý propadne nějakému menšímu nebo většímu obžerství. Obchody bývají zavřené a stejně se nikomu do nákupů nechce. Je proto dobré ověřit, jestli máte všechno na výrobu sváteční večeře a nechybí vám třeba strouhanka na obalení kapra nebo majonéza do bramborového salátu.
Úklid, stromeček, žárovky...
V tuhle dobu by už nejspíš mělo být v domácnostech předvánočně naklizeno. To ale neznamená, že tomu tak všude je. Někdo možná právě finišuje, druhý se chystá na stromeček. I na ten je třeba myslet včas, pokud nemáte umělý a nechcete, aby na vás v prodejně zbylo pometlo. Stojánek na stromek sice bývá v mnoha rodinách dědičným artefaktem, ale pokud si nejste jisti, kam jste ho založili, vyplatí se ho raději včas vypátrat než ho shánět po obchodech na Štědrý den. A holdujete-li světelným řetězům na stromeček, rozhodně je předem vyzkoušejte.
V kolik je půlnoční mše?
Plánujete na Štědrý večer tradiční návštěvu půlnoční mše v kostele? V tom případě si rozhodně předem zjistěte, v kolik hodin a kde se u vás přesně koná. Například v Praze bývá obvyklé, že se leckde tyto mše odehrávají už odpoledne. Pravidlo, že půlnoční mše je výhradně o půlnoci, v tomto případě neplatí. V historii tomu tak ovšem bylo - půlnoční mše, vigilie, je bohoslužba v předvečer náboženského svátku. Slovo pochází z latinského vigilia, bdění. V náboženském smyslu obsah slova tedy označuje zvyk připravovat se na určitý svátek bděním v noci na modlitbách. Pokud se v římskokatolické církvi slouží slavnostní mše v předvečer svátku Narození Páně, Božího hodu vánočního, označuje se lidově jako půlnoční mše.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět