Originální a extravagantní dům: je z titanzinku a perfektně ladí s přírodou

Jana Brožková, 10.2.2017
Extravagantní stavba nemusí přírodní scenérii rušit, ale naopak citlivě doplňovat Může originálně vyhlížející rodinný dům souznít s venkovskou krajinou? Ondřej Moravec z Prahy po takovém bydlení toužil. Věřil, že extravagantní stavba nemusí přírodní scenérii rušit, ale naopak citlivě doplňovat. Architekt mu doporučil stavět v kombinaci betonu, dřeva a titanzinku. Výsledkem je krásný rodinný dům v Chýnicích na samém okraji chráněné krajinné oblasti.

O svém budoucím domě měl Ondřej Moravec jasnou představu: musí být v prvé řadě architektonicky zajímavý a originální, ale zároveň funkční a pokud možno bezúdržbový. Pečlivě tedy vybral mezi architekty Humpolecké OK Plan Architects a ti přišli s opravdu originálním návrhem. „Když jsem viděl poprvé plán, který počítal s atypicky tvarovanou sedlovou střechou, pokrytou kovovými pásy titanzinku, a zjistil, že stejnou krytinu má mít i celá fasáda, přece jen jsem na chvíli zaváhal,“ přiznává dnes s odstupem investor. „Měl jsem trochu pochybnosti, zda nebude tak výrazná povrchová úprava přece jen příliš rušivá pro okolní krajinu, která těsně sousedí s chráněnou krajinnou oblastí. Navíc má celá vesnice spíše konzervativní vzhled. Když jsme ale s architekty navštívili několik referenčních staveb, na něž použili titanzinkovou krytinu, byl jsem nadšen. Pouze pan starosta nám doporučoval, abychom ještě uvážili barevné provedení.“

Elegantní patina, ale také vysoká odolnost

Ondřej Moravec se tedy rychle stal příznivcem titanzinku, na němž mu učarovala hlavně schopnost vytvářet na povrchu ušlechtilou patinu. Tímto vzhledem, který materiál získává díky tzv. předzvětrávání, se opravdu nemůže pochlubit žádná jiná střešní ani fasádní krytina. Ovšem určité pochybnosti mu zůstaly ohledně odolnosti materiálu. „Přece jen jsem si říkal – je to plech. A plechová střecha, na tu mám z dětství velmi živé, a ne právě příjemné vzpomínky: vrtačka, kotouč, štětec a barvy, a upravovat defekty na povrchu plechu,“ usmívá se Ondřej. „Proto jsem trval na pokud možno absolutní bezúdržbovosti jak střechy, tak fasády.“ Jeho pochybnosti byly opět rozptýleny lidmi z architektonického studia, kteří se spolehli na své zkušenosti s nejlepším německým titanzinkem značky Rheinzink. Tato přírodní krytina vykazuje dokonalou schopnost samoúdržby a perfektně chrání objekt před deštěm, sněhem, větrem, elektrosmogem i silným slunečním zářením. Právě Rheinzink, který je na trhu již půl století, se ostatně pyšní přízní architektů i investorů v celé Evropě, a zejména v německy mluvících zemích a Francii patří dlouhodobě k vůbec nejoblíbenějším střešním krytinám.

Výsledek potěšil nejen majitele

Realizace výstavby probíhala jako na drátkách. Na jaře 2012 byl hotov projekt, v květnu téhož roku se začalo stavět a v lednu 2014 se pan Moravec nastěhoval. „Stavební firmy odvedly opravdu dobrou práci, včetně klempířů, na kterých u tohoto typu objektu zvláště záleží,“ pochvaluje si. „Když jsem viděl, jak natahují celé falcované pásy titanzinku na střechu i obvodové stěny, a věděl jsem, že vše musí dokonale sedět na centimetr, měl jsem trochu obavy. Ale přesvědčil jsem se, že pro šikovné profesionály není realizace problém.“ Výsledkem byl nakonec nadšen nejen investor. Pochvalné ohlasy na originálně řešený dům se střechou a fasádou z pravého Rheinzinku slýchá pan Moravec i od svého okolí, a to nejen od přátel, kteří zavítají do Chýnic na návštěvu. S uznáním se totiž vyjadřují i sousedé. „Přece jen se jedná o esteticky ambiciózní stavbu a ne každý musí být originalitě přístupný. Musím však říci, že do dnešního dne jsem zaznamenal pouze příznivé ohlasy, což mě s ohledem na sousedské vztahy samozřejmě obzvláště těší.“

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba