Komentář ČBA k vývoji hypotečního trhu za červen 2021
Sazby u hypotečních úvěrů v červnu opět mírně vzrostly, navzdory tomu stoupl i objem hypoték. Tak lze shrnout zjištění Fincentrum Hypoindexu, který dlouhodobě „měří teplotu“ trhu, jež reprezentuje výraznou většinu celkového objemu půjček poskytovaných obyvatelstvu. Oproti předchozímu měsíci podražily hypotéky o 7 bazických bodů na 2,13 %. Bankovní domy podle Hypoindexu zvedly objem hypoték na bezmála 44,5 miliardy korun, což je fakticky těsně pod historickým rekordem z letošního března. I z hlediska sjednaných smluv byl červen bezmála rekordním měsícem.
Abychom si to dali do „historického kontextu“- za jediný měsíc se poskytne v Česku větší objem hypotečních úvěrů, než byl na přelomu tisíciletí jejich celkový zůstatek. Podle statistik centrální banky totiž 31.12.2000 dosáhl objem hypotečních úvěrů rezidentům na bytové účely 42,5 miliardy korun. Ke konci letošního května pak 1,473 bilionu korun, což znamená téměř pětatřicetinásobek.
Hypotéky jsou v tomto časovém porovnání stále ještě levné, ba dokonce velmi levné. Zároveň však za stejné období stouply nabídkové ceny bydlení na více než trojnásobek, což se promítlo i do průměrné výše hypoték a do splátek. Faktorem, který eskaluje cenový vývoj nemovitostí určených k bydlení, není jen cena peněz a poptávka, ale také již léta trvající nedostatečná, a místně velmi nerovnoměrná, nabídka.
Zatímco v Polsku je podle letošní analýzy realitního trhu poradenské společnosti Deloitte dokončováno v přepočtu na 1000 obyvatel 5,79 bytu, v Česku je to 3,22. Výsledkem je, i při rostoucích mzdách a platech, velmi problematická dostupnost bydlení. Podle již zmíněné analýzy Deloitte je, z hlediska násobku hrubého ročního platu ze 22 srovnávaných evropských zemí, Česko na druhém nejhorším místě s 12,2 roky. V případě již zmiňovaného Polska je to 7,6 roku, což je vskutku podstatný rozdíl vysvětlitelný ve srovnání s námi podstatně dynamičtější novou výstavbou, jež se promítá do příznivějších relací mezi příjmem a cenou.
Hypoteční sazby budou růst kvůli zvyšování sazeb na mezibankovním trhu, které je patrné již delší dobu, a kvůli očekávanému přitvrzování měnové politiky ČNB, které započalo již v červnu jako reakce na inflaci překračujícím toleranční pásmo centrální banky.
Když ovšem lidé
slyší na zprávy o velmi vysokém nárůstů cen stavebních materiálů, prací a
realit jako takových, přihlédnou ke stále váznoucí nabídce, a tudíž se sotva
lze divit jejich pokračujícímu zájmu o hypotéky a snahu se zajistit investicí
do bytu proti inflaci. Málokdo by si vsadil na to, že bod zvratu je za rohem a
poptávka po hypotékách v dohledné době oslabí.
Autor: Miroslav Zámečník, hlavní poradce České bankovní asociace
Autor vycházel z dat Fincentra Hypoindexu dostupných zde https://www.hypoindex.cz/hypoindex-vyvoj/
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)
- Zelená energie - Nábytek pod střechami prodejen XXXLutz Česká republika a Möbelix Česká republika v Hradci Králové (video)
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství