Inflace, nezaměstnanost a výsledková sezóna - co přinese nový týden?

V nadcházejícím týdnu budou investoři bedlivě sledovat několik klíčových ekonomických ukazatelů, které mohou výrazně ovlivnit trhy. Hlavní pozornost bude věnována čtvrteční zprávě o inflaci za červen, kde se očekává pouze mírný meziměsíční nárůst. Dále budou v centru zájmu týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index cen výrobců (PPI), které budou zveřejněny ve čtvrtek a v pátek. Tyto údaje poskytnou další vhled do stavu americké ekonomiky a naznačí možné kroky měnové politiky Federálního rezervního systému. Výsledková sezóna za 2. čtvrtletí rovněž přinese první zprávy od významných společností, což bude klíčové pro další směřování trhů. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně začít nový týden.

Červenec na trzích

Po svátečním zkráceném týdnu budou investoři bedlivě sledovat nadcházející zprávu o inflaci. V minulém týdnu se objevily nové signály o zmírnění situace na trhu práce. Červnové údaje o zaměstnanosti mimo zemědělský sektor vykázaly nárůst o 206 000 pracovních míst, což je mírný pokles oproti revidovanému květnovému údaji 218 000 míst. Míra nezaměstnanosti v USA rovněž zaznamenala nepatrný nárůst, z 4 % na 4,1 %, čímž překonala projekci Federálního rezervního systému, který pro letošní rok předpokládá míru nezaměstnanosti na úrovni 4 %.

Inflační tlaky, které trhy a tvůrce politik dlouhodobě znepokojovaly, mohou také vykazovat známky zmírnění. Index placených cen ISM, který může naznačovat vývoj inflace u zboží a služeb, dosáhl nižších hodnot, které se vyrovnaly nejnižším úrovním od konce pandemie. Kromě toho meziroční nárůst mezd ve zprávě o zaměstnanosti mimo zemědělský sektor dosáhl 3,9 %, což představuje pokles oproti květnovým 4,1 % a jednu z nejnižších hodnot od pandemie.

Podle našeho názoru, pokud bude inflace nadále mírná a ekonomika se zpomalí, aniž by upadla do poklesu nebo recese, měly by trhy nadále vykazovat dobrou výkonnost. To by mohlo znamenat, že Federální rezervní systém pravděpodobně zahájí cyklus snižování úrokových sazeb, i když ekonomika poroste blízko své trendové úrovně. Pokud však ekonomika oslabí natolik, že by Fed musel snížit sazby na podporu růstu, je pravděpodobné, že trhy nebudou vykazovat tak silnou výkonnost – nicméně takové známky zatím nepozorujeme. Je důležité mít na paměti, že ekonomika a trh práce vycházely z pozice nadměrné síly, která se nyní může postupně normalizovat.

Prezident Biden

Prezident Joe Biden čelí rostoucí skepsi ze strany vlastní strany ohledně své potenciální kampaně za znovuzvolení v roce 2024. Obavy neustoupily ani po jeho nedávném rozhovoru pro televizi ABC News, který měl podle očekávání tyto otázky řešit. K znepokojení demokratů se přidali další dva zákonodárci, republikán Mike Quigley z Illinois a republikánka Angie Craigová z Minnesoty, kteří veřejně vyzvali Bidena, aby svůj záměr kandidovat na prezidenta přehodnotil. Výzvy Quigleyho a Craigové, aby Biden odstoupil, jsou vzhledem k jejich postavení jako členů jeho strany pozoruhodné. Jejich prohlášení přispívají k rostoucím pochybnostem mezi demokratickými zákonodárci, stratégy a dárci. Sílící nesouhlasné hlasy uvnitř Demokratické strany naznačují hledání alternativních strategií nebo kandidátů, kteří by mohli posílit jejich šance v nadcházejících volbách. "Je pro nás těžké si představit, jak by se tato nejistota mohla protáhnout na více než několik dalších týdnů," uvedli stratégové TD Cowen.

Fed - Powellův projev

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell bude v úterý a ve středu vypovídat před Senátem, respektive Sněmovnou reprezentantů. Slyšení se zaměří především na měnovou politiku, analytici TD Cowen však očekávají, že budou probírány i různé regulační otázky. "Očekáváme mnoho dotazů týkajících se Basel 3 Endgame, dlouhodobého dluhu regionálních bank a změn požadavků na likviditu," uvedli stratégové. "Domníváme se, že Powell využije tyto otázky k nastavení očekávání ohledně návrhu kapitálové strategie Basel 3 Endgame, návrhu dlouhodobého dluhu regionálních bank a očekávaných změn v likviditních požadavcích pro banky."

Inflační data

Zpráva o inflaci za červen bude zveřejněna ve čtvrtek 11. června. Očekávání trhu jsou 0,1% meziměsíční a 3,1% meziroční změna. Jádrový index CPI se očekává s nárůstem o 0,2 %. Bank of America sdílí tento názor na celkové i jádrové údaje, avšak předpokládá meziroční změnu ve výši 3,2 %. "Pokud by zpráva o CPI odpovídala našim očekáváním, zachovali bychom naše předpoklady, že Fed zahájí cyklus snižování sazeb v prosinci," uvedli ekonomové Bank of America. "Nicméně uznáváme, že další meziměsíční nárůst jádrového CPI o 0,2 % by posunul riziko směrem k dřívějšímu snížení sazeb, zejména s ohledem na známky zpomalující ekonomické aktivity."

Výsledková sezóna za 2. čtvrtletí

S příchodem prvních zpráv z výsledkové sezóny za 2. čtvrtletí se objevují známky solidních výsledků společností z indexu S&P 500. Projekce pro druhé čtvrtletí 2024 naznačují nárůst zisků o 8,6 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku, a očekává se také nárůst tržeb o 4,7 %. Toto předpokládané tempo růstu je nejvyšší od 9,9% nárůstu zaznamenaného v prvním čtvrtletí roku 2022.

Pozitivní trend revizí před tímto výsledkovým cyklem připravil půdu pro období pokračující odolnosti podniků a zlepšujícího se finančního výhledu. Předpokládaný růst zisků pro index S&P 500 nejen reflektuje solidní oživení, ale také naznačuje potenciální změnu hybnosti trhu. Výsledková sezóna za 2. čtvrtletí tradičně začíná v pátek, kdy budou reportovat společnosti JPMorgan Chase (NYSE), Wells Fargo a Citigroup.

Makroekonomický kalendář

Kromě očekávané zprávy o indexu spotřebitelských cen (CPI) budou investoři věnovat pozornost také týdennímu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávě o indexu cen výrobců (PPI) v USA. Tyto klíčové ekonomické údaje budou zveřejněny ve čtvrtek a v pátek.

Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poskytne aktuální přehled o situaci na trhu práce, zatímco zpráva o indexu cen výrobců poskytne další informace o inflačních tlacích na straně nabídky. Oba tyto ukazatele jsou důležité pro hodnocení ekonomického zdraví a potenciálních kroků měnové politiky Federálního rezervního systému.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Algoimperial

AlgoImperial

Algoimperial Fund je plně automatizovaný fond obchodující na mezibankovním trhu měn. Jedná se o fond kvalifikovaných investorů, jehož hlavní činností je správa klientského majetku pomocí automatických obchodních strategií. Systémy využívají volatility investičních aktiv a uzavírají obchody v desítkách sekund, přičemž Algoimperial velmi důsledně klade důraz na stabilitu, striktní risk management a maximalizaci profitu s nízkou nákladovostí.

Více informací na: www.algoimperial.com



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality