Nakupovat vybavení domácností za hanicemi nebo po internetu ?
Výhodně nakupovat? Za hranicemi i po internetu
Obchody, které nabízejí vybavení domácnosti, jsou dnes doslova narvané k prasknutí. Vyplatí se ještě vůbec jezdit třeba pro televizi či fotoaparát za hranice tak jako dřív? Možná se budete divit, ale zejména v případě elektroniky často ano.
Příkladů najdete dost: Například plazmová televize může být v sousedním Německu levnější až o třetinu. Podle údajů MF Dnes je možné pořídit tento typ televizoru, který stojí v Česku 170 tisíc korun, zhruba o padesát tisíc korun levněji. Právě německý trh může být pro nejednoho zákazníka rájem, ceny mnoha druhů zboží tu totiž ve srovnání s Evropou bývají vůbec nejnižší.
Přesto, že po vstupu České republiky do Evropské unie už žádný evropský obchodník nemůže vrátit zahraničnímu zákazníkovi daň z přidané hodnoty, cenová výhoda u některého zboží může zůstat značná, a to i díky tomu, že 1. května padla při dovozu z členských zemí EU cla. Řádově o stovky až tisíce korun je možné koupit v Německu například i běžnou elektroniku - DVD, rádia či fotoaparáty nebo třeba i hodinky.
Nábytek prodražuje cesta
Naopak jiné výrobky stojí doma méně nebo přibližně stejně. S ohledem na cestu, složitou dopravu i případnou reklamaci by se asi příliš nevyplatilo vozit přes hranice třeba objemný gauč, matraci nebo zahradní domek... Pro ilustraci cena konkrétního typu rozkládací pohovky v Ikea: v Německu se nabízí za 499 eur, tedy zhruba 16 500 korun, v Itálii stojí 599 eur, tedy o více než tři tísíce korun dráž, na Slovensku 22 990 slovenských korun (v přepočtu asi 18 600 českých korun). A konečně v tuzemské pobočce za ni zaplatíte 16 990 korun. Pět set korun, tedy rozdíl mezi německou a českou cenou, by hravě smazaly náklady na cestu.
Pokud se ale počítá cenová výhoda ve vysokých tisících nebo dokonce desetitisících, jako tomu může být u dražší elektroniky, pak je již namístě o výletu za hranice uvažovat. Je ale dobré předem zvážit komplikace související s dopravou a možnou vadou zboží. Výhodu nižší ceny totiž může lehce smazat závada, se kterou je nutné v rámci reklamační doby navštívit prodejce.
Co lze dovážet ze zahraničí bez cla
zboží ze zemí Evropské unie
s tímto omezením:
maximálně
800 cigaret
10 litrů lihovin
90 litrů vína
110 litrů piva
1 kilogram tabáku ke kouření
automobily s platnou technickou a emisní kontrolou
Naopak clo se dále vztahuje na výrobky ze zemí mimo EU, stanoví se podle společného celního sazebníku pro dovoz z nečlenských zemí
Další informace najdete v časopise Living č. 7–8/2004
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)