MF - stavební spoření v roce 2004 - méně smluv více úvěrů
"Loňský rok ve stavebním spoření charakterizuje masivní pokles počtu nových smluv, pokles počtu smluv pod šest milionů a zatím nejrychlejší nárůst objemu úvěrů v historii." Těmito slovy shrnul dnes zveřejněnou statistiku stavebního spoření v roce 2004 náměstek ministra financí Tomáš Prouza.
Vliv novely zákona o stavebním spoření, platné od počátku minulého roku a snižující maximální státní podporu na 3 000 Kč se nejvýrazněji projevil v počtu nově uzavřených smluv. Zatímco od roku 2000 počet nově uzavřených smluv pravidelně přesahoval jeden milión (a v roce 2003 dosáhl dokonce 2,1 miliónu), loni činil pouze 314 650. "Tato změna měla významný dopad na řadu distribučních sítí, které musely loni začít hledat nové zdroje příjmů," připomíná Tomáš Prouza s odkazem na uvádění penzijního připojištění či podílových fondů do sítí stavebních spořitelen.
Vzhledem k tomu, že počet ukončených smluv loni převážil počet smluv nových, došlo poprvé v historii stavebního spoření k poklesu celkového počtu nových smluv, a to mírně pod hranici šesti milionů. "Očekáváme, že tento trend bude pokračovat a proto bude v letošním roce na státní podpoře vyplaceno méně než za rok 2004," říká Tomáš Prouza.
Tento trend podporuje i rostoucí počet smluv bez státní podpory. "Nárůst počtu těchto smluv zaznamenáváme přibližně od roku 2001. V roce 2001 činil podíl smluv bez státní podpory pouze necelých 8 %, v roce 2004 vystoupal již na více než 25 %. Vzhledem k výhodnějšímu úročení využívá stále více lidí smlouvu o stavebním spoření jako náhradu dlouhodobých termínovaných vkladů v bankách," vysvětluje Tomáš Prouza.
V minulém roce vzrostl o necelých 15 % počet úvěrů ze stavebního spoření na 786 483. Objem úvěrů vzrostl o 38 % na necelých 110 mld. Kč. I přes tento rychlý nárůst zůstává výše úvěrů poměrně nízká a poměr úvěrů k uspořené částce pod 40 %. "Aby stavební spoření plnilo svůj cíl, měl by se tento poměr pohybovat alespoň okolo 80 procent," připomíná Tomáš Prouza.
Poznámka: tyto i další statistiky jsou přiloženy v excelové tabulce, pro výpočet průměrné státní podpory na jednu smlouvu nejsou dosud k dispozici data.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavební spoření
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)