Nezbytné a důležité maličkosti dotvářejí kuchyni
Až budete vybírat kuchyni, nedejte jen na vnější vzhled. Možná důležitější než design je to, co se skrývá uvnitř skříněk.
Podle toho, jak si necháte kuchyň zevnitř vybavit, se celková cena bude lišit o desítky procent. Ale pozor, vyšší investice se určitě vyplatí. Kvalitní kování totiž podstatně zvýší využitelnost vnitřního prostoru, výsuvy se zabudovanou brzdou zase neničí nábytek samotný.
Členit do jednotlivých bloků:
1) Závěsy
Patří k nejdůležitější součásti kuchyně. Světoví výrobci je testují na desetitisíce cyklů otevření a zavření tak, aby vydržely celoživotní provoz. Je výhodné, pokud je možné otvírat je v úhlu větším než 90 stupňů, aby se usnadnil přístup do skříňky. Pro rohové skříňky s dvoudílnými dvířky se otevírají v téměř 180stupňovém úhlu.
2) Výsuvy
V posledních letech se stávají prakticky nutnou podmínkou pro úsporu místa v kuchyni. Tím, že je vysunete v celé hloubce, získáte dokonalý přehled o uložených potravinách či nádobí. Vyrábějí se s různou nosností. Pro široké a hluboké zásuvky, do kterých umístíte celé balíky nápojů či basu s pivem, se doporučuje zvolit nosnost 50 kg.
3) Relingy
Objemné plnovýsuvy můžete rozdělit systémem příček, takzvaných relingů, které zlepší rozdělení na jednotlivé části obsahující jednotlivé druhy potravin. Podobně lze elegantně rozdělit i zásuvky pro uložení příborů a kuchyňských nožů. Nemusíte volit jen kovové provedení (dobře se udržuje), ale i luxusní dřevěnou verzi.
4) Vzpěry
V poslední době se hodně prodávají horní skříňky s vyklápěcími dvířky. Jednoduchá dvířka můžete zvedat buď jednoduchými mechanickými vzpěrami, nebo pístovými mechanismy. Každé z nich mají svá pro i proti. Pro otevření pomocí pístu nemusíte vyvinout téměř žádnou sílu – vyjedou vzhůru samy, u mechanických vzpěr si zase pomocí šroubu nastavíte tuhost chodu tak, aby dvířka držela otevřená v jakékoli poloze.
5) Drátěný program
Drátěný program lze považovat za jakéhosi předchůdce plnovýsuvů. Dodnes se ale s oblibou používá zvláště při řešení úzkých zásuvek na okraji linky nebo třeba po stranách varného centra. Pokud ho využijete do spížní skříně, zaplatíte podstatně méně než při osazení plnovýsuvnými policemi.
6) Třídění odpadu
Moderní kuchyně se neobejde bez systémů třídění odpadu. Často je mívají ve výrobním programu výrobci dřezů, a pro tyto systémy pak výrobci kování připravují speciální výsuvy, které se umísťují pod dřez.
7) Rohové skříňky
Každý roh v kuchyni (ať už jde o spodní či horní skříňky) znamená nebezpečí hluchého místa. Abyste měli přehled, pořiďte si do rohu otočný karusel. Můžete ho mít s plastovým nebo drátěným dnem. Velmi elegantní, ale zároveň dost drahé řešení se jmenuje Magic Corner, tedy kouzelný roh, kde systém přiléhá k dvířkům. Jejich otevíráním se plynule odkrývá přední část systému a zadní se z kouta dostává na přístupná místa.
8) Potravinové skříně
Je dokázáno, že pro stejné množství potravin poslouží poloviční skříň s výsuvy lépe než skříň s klasickými policemi. Pokud se chystáte pořídit vysokou skříň, nevybavujte ji drátěným systémem, který najednou vysouvá celý obsah, toto řešení je určeno pro profesionální vzpěrače. Raději nechte skříni dvířka a pak zvolte jednotlivé výsuvné police – podle vkusu a peněženky ve formě plnovýsuvů nebo drátěných polic.
Marek Burza
Foto: autor a Blum
Další informace k tématu najdete v Living Kuchyně 2/2005
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %