Proč a jak měnit okna

Living, 16.11.2005

Stav oken v bytových domech často nevyhovuje už po deseti či patnácti letech. Někdy je na vině použitý materiál, jindy špatné stavební provedení nebo zanedbaná údržba. A pak přichází téměř hamletovská otázka: nikoliv být, či nebýt, ale měnit, nebo neměnit?

 


Hlavní důvody pro výměnu oken? Funkční, estetické, únik tepla či hlučnost pronikající z ulice do místností. Okna a dveře se také běžně mění při všech větších rekonstrukcích bytů a domů.

Kdy okna měnit

Dnes nabízená okna mají nesrovnatelně vyšší užitné vlastnosti než okna dodávaná před 15 a více lety. A protože většina domů a bytů byla postavena více než před 20 let, okna bývá nutné vyměnit velmi často.

Ačkoliv lze vypočítat a změřit, kolik ušetříte za topení nebo klimatizování při výměně oken, uvědomte si, že nová okna vám přinesou i mnohem lepší užitné vlastnosti, bezvadnou funkčnost, pohodlí a estetickou kvalitu. Jistě oceníte například otevírání i sklápění okna jednou kličkou a stejnou nastavení mikroventilace. Klička může být navíc uzamykatelná,  okno lze vybavit dětskou pojistku, aby je malý capart sám  neotevřel. Zejména v paneláku oceníte, že není nutné okna rozšroubovávat a sešroubovávat. Moderní okna se omývají pouze zevnitř a zvenku — prostor mezi skly je hermeticky uzavřen. Mezi oblíbené doplňky patří omezovač otevírání křídel, který aretuje otevřené křídlo v nastavené poloze; závětrná pojistka na balkónových dveřích, jež udrží křídlo balkónových dveří v zavřené poloze při otevřené poloze kliky a podobně.

Kdy si výměnu rozmyslet: Pokud je rám i okenní křídlo funkční a bylo osazeno adekvátně izolačním zasklením (pak stačí pouze povrch okna natřít nebo vyměnit těsnění).

Na zvážení je také výměna špaletových oken nebo situace, kdy nejsou k výměně nakloněni památkáři.

Sami, nebo s ostatními?

V drtivé většině případů řeší výměnu nevyhovujících oken majitel či správce objektu. Pokud nebydlíte ve vlastním, dohodněte se s majitelem nebo správcem! Okna jsou jednoznačně součástí budovy či bytu, a proto se výměna často hradí ze společných fondů údržby (obvykle 50 procent). Na druhou stranu instalace moderních oken zvyšuje užitnou hodnotu bytu (komfort ovládání a mytí oken, nižší tepelné ztráty, vyšší odolnost proti hluku a podobně), a proto se zpravidla požaduje příspěvek i od vlastníka či nájemníka bytu.

Pokud bydlíte v bytovém domě, nejprve si ověřte, zda si již někdo neměnil. Pokud ano, byla již stanovena pravidla ohledně příspěvku, vybrán typ a přesné provedení oken, případně i konkrétní výrobce. Okna by totiž měla mít stejný design! Můžete ale použít jiné zasklení, například více izolující.

Jestliže jste první, musíte zpracovat konkrétní návrh včetně zabezpečení souhlasu stavebního úřadu a navrhnout postupnou výměnu oken na společné schůzi společníků družstva (stavebního, vlastníků…).

Pokud nemá samospráva družstva příslušného odborníka, bývá nejlepší obrátit se na specializovanou agenturu, která zorganizuje výběrové řízení a hlavně dojedná se všemi potenciálními dodavateli všechny podmínky. Nedojde tak k zanedbání detailů, jež se vám mohou následně vymstít. Za tuto službu zaplatíte asi 1 až 5 procent z ceny oken. Mnohdy agentura vyjedná lepší cenu, takže celý nákup vyjde levněji (další informace na www.eurookna.tk).

Jak mají vypadat

Okna do značné míry ovlivňují estetické působení celého domu. Nejvíce působí tvarem a barvou svého rámu a křídel. Dřevo v tomto směru poskytuje neomezené tvarové možnosti (záleží jen na technologickém vybavení příslušného výrobce). Tvarové možnosti plastových a hliníkových profilů jsou už omezenější. Zejména v případě renovací architektonicky hodnotnějších staveb by neměla vítězit pouze cena. Dřevěná okna nabízejí možnost profilování okenních mřížek i ozdobné „klapačky“. Nemálo objektů, jež mají svou historii a duši, zohyzdila necitlivě vsazená levná plastová okna.

Výsledný dojem umocňuje barva povrchu. Barevná okna působí originálním a svěžím dojmem. Je nepochybné, že právě barevnost oken podstatně ovlivňuje celkový výraz stavby.

V případě dřevěných oken se nabízí využití přirozené krásy a struktury dřeva. To umožní jednak bezbarvé laky a zvláště pak lazury, které kresbu dřeva ještě zvýrazní. Můžete použít jakýkoli odstín pro ztmavení dřeva nebo širokou škálu barev krycích — barevných odstínů stupnice RAL, což představuje asi 400 možností.

U plastových oken lze vybírat i z probarvených plastů. Tato okna však nelze doporučit vzhledem k špatným fyzikálním vlastnostem (tepelná vodivost, roztažnost vlivem tepla) probarvených okenních rámů. Přijatelnou možností je dekorování bílých plastových oken z jedné nebo z obou stran PVC fólií. Barevné úpravy fólií umožňují napodobovat i dezény dřeva. Možné je také lakování plastového profilu barvami na plastické hmoty, ale tato úprava není z hlediska životnosti vhodná jako primární povrchová úprava plastových oken, proto u nás není příliš rozšířená. (Odlišná situace je v sousedním Německu, kde se plastová okna používají mnohem déle a už se projevuje výrazné stárnutí povrchu plastových oken. Majitelé tak přikračují k přetírání i plastových oken.)

Dominantním faktorem životnosti povrchové úpravy je vystavení okna přírodním podmínkám, a to jak pro plastová, tak pro dřevěná okna. Okno se nachází v extrémních podmínkách pokud:

         je na jih nebo západ,

         není kryto přesahem střechy nebo jiným způsobem,

         nachází se více než 10 m nad zemí

V extrémních podmínkách bývá vhodné velmi zvážit použití plastových oken, protože poškozené rámy nelze později opravit a budete muset vyměnit celá okna. Povrchovou úpravu obnovit lze, ale nepočítejte s dlouhou životností.

 

Jaká okna vybrat?

Především se smiřte s tím, že majitel objektu i příslušný stavební úřad, s nimiž budete jednat, budou nekompromisně trvat na zachování celkového vzhledu fasády.

U oken se nejčastěji řeší materiál okenních rámů. Při volbě mezi dřevěným, plastovým nebo dokonce hliníkovým rámem často rozhoduje osobní cit, sympatie či averze vůči určitému materiálu. V případě rekonstrukce by ale rozhodně neměla vítězit jen cena. Nejlevnější jsou plastová okna, za hliníková okna můžete zaplatit až pětinásobek!

Nejrozšířenější variantu dnes představují eurookna (splňují normu DIN 68121, jsou vždy dřevěná) nebo plastová, která jsou eurooknům velmi podobná. Podstatně méně často se používají okna s hliníkovými rámy.

Je nutné si uvědomit, že pokrok v uživatelském komfortu, trvanlivosti a fyzikálních vlastnostech okna zaručují eurookna (nebo plastová okna konstrukčně srovnatelná). Můžete si u truhláře nechat vyrobit dřevěná okna bez splnění požadavků normy, ale počítejte s tím, že jejich užitné vlastnosti budou horší než u eurooken.

U plastových typů bývá častou otázkou výběr vhodného profilu. Základní vlastností profilu je totiž počet komor. Ten zjistíte tak, že spočítáte oddělené prostory v příčném řezu rámu při prostupu zevnitř ven v místě, kde je těchto prostor nejméně. Na konkrétním výrobci profilu však záleží poměrně málo.

Izolační zasklení

Možná nejdůležitější komponentou okna je izolační zasklení. Musíte vybrat zasklení z hlediska termoizolačních schopností (úniku tepla), zvukově izolačních vlastností (okna směrem k frekventovaným silnicím do průmyslových zón), případně dalších parametrů (reflexní skla, bezpečnostní skla různých tříd, protipožární, tónovaná, ornamentální skla). Z hlediska termoizolačních vlastností lze doporučit zasklení nabízející hodnoty U (postaru „k“) na úrovni 1,3 a nižší.

Často se zapomíná na zvukově izolační funkci oken. Jako nejnižší hodnotu lze doporučit útlum 35 decibelů. Pozor: protože lidské ucho nevnímá zvuk lineárně, ale logaritmicky, tedy pokud útlum vzroste o 10 procent, lidské ucho to vnímá jako snížení hladiny hluku o třetinu.

 

 

Ing. Filip Gloser

Autor pracuje jako stavební poradce se specializací na okna

Foto: archiv

Další informace k tématu najdete v Living 11/2005



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba