Trh stav. spoření loni rostl stále jen mírně
Trh stavebního spoření loni rostl velmi mírně, růst úvěrů zůstal za očekáváním
V roce 2005 bylo uzavřeno 430 233 nových smluv o stavebním spoření, čímž se potvrdil trend velmi mírného oživení trhu stavebního spoření signalizovaný v pololetí.
"Jde sice o nárůst oproti roku 2004, počet nově uzavřených smluv je však stále velmi nízký a zdaleka nedosahuje hodnot z období do roku 2003, kdy počet nových smluv přesáhl dva milióny," říká náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Téměř se také zastavil růst průměrné cílové částky, která loni činila 227 900 Kč.
S vývojem počtu nově uzavřených smluv o stavebním spoření koresponduje pokles celkového počtu smluv ve fázi spoření, kdy – obdobně jako v roce 2004 – počet nově uzavřených smluv nevyvážil jejich úbytek a došlo k poklesu celkového počtu smluv proti roku 2004 o 5,5 % na 5,6 mil. smluv. Proti konci roku 2003, kdy celkový počet smluv ve fázi spoření kulminoval, již došlo k úbytku celkového počtu smluv o cca 727 000. Toto číslo představuje úbytek cca 1 472 000 převážně tzv. starých smluv, tj. smluv s maximem státní podpory 4 500 Kč. Oproti tomuto úbytku stojí zhruba 745 000 nových smluv s maximem státní podpory 3 000 Kč. "Postupně se tak mění struktura portfolia smluv, přičemž podíl smluv uzavřených po 1. lednu 2004 s maximální státní podporou 3 000 Kč již přesahuje 10 %. V následujících letech tak bude klesat celková suma státní podpory z loni vyplacených 16,1 mld. Kč," dodává Tomáš Prouza.
Stavební spoření i loni posílilo svou roli v celkové skladbě úspor obyvatelstva. Celková naspořená částka na konci minulého roku vzrostla o téměř 15 % na 329 mld. Kč. "Je ale důležité sledovat, jak velkou část těchto peněz lidé používají na výstavbu či opravy svého bydlení," připomíná Tomáš Prouza.
Celkový objem úvěrů přesáhl k 31. 12. 2005 108 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o rekordních 24 mld. Kč. Tento pozitivní výsledek se však příliš neprojevil v poměru objemu úvěrů k naspořené částce, jehož hodnota dosáhla 32,8 %, což představuje meziroční nárůst jen o 3,5 %. Některé stavební spořitelny přitom slibovaly růst mnohem výraznější.
Zatímco objem úvěrů vzrostl poměrně výrazně, počet úvěrů vzrostl jen o 9 % na 857 875. "Roste tedy výše průměrného úvěru, což je dáno přímou konkurencí hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Tempo růstu celkového počtu úvěrů i jejich objemů je však stále dlouhodobě nedostatečné a neodpovídá záměru stavebního spoření – poskytovat výhodné úvěry na bytové potřeby," dodává Tomáš Prouza.
Zdroj: TZ MFČR
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavební spoření
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)