(Ne)bezpečné teplo

Living, 20.2.2006

(Ne)bezpečné teplo

 

Používáte v koupelně starou karmu? Pořádně si ověřte, jaký model máte. Nepříliš dávno se udusilo několik lidí, protože podcenili technický stav tohoto ohřívače teplé užitkové vody. Podobných zpráv z černé kroniky přibývá úměrně tomu, jak staré modely dosluhují.

 

Nejstarší typy plynových průtokových ohřívačů totiž nemají pojistku na kouřových cestách a za určitých povětrnostních podmínek - například při dlouhotrvajících vedrech - se kouř může vracet zpět do místnosti. Když někdo leží ve vaně, ani si nemusí všimnout, že se místnost postupně plní oxidem uhelnatým. A neštěstí je na světě.

 


Oblíbená tradice?

„Ve spoustě koupelen se stále ještě najde stařičká karma PO 35, kterou kdysi vyráběla Mora. Taková stařenka už absolutně nevyhovuje normám,“ upozorňuje servisní technik plynových zařízení Ladislav Fidrmuc. „Novější zařízení, například současné modely Mora-Top 5502 až 5509, samozřejmě už veškeré bezpečnostní prvky mají a podobné nebezpečí nehrozí,“ ubezpečuje zkušený odborník.

Průtokové ohřívače užitkové vody vyrábí i řada dalších firem, nejen tradiční česká Mora (dnes její dceřinná společnost Mora-Top). Ta však dlouhodobě udržuje povědomí o své značce i tím, že od modelů PO 370 a 371 má stejné rozmístění přívodů plynu a vody. Výměna za modernější je tudíž velmi jednoduchá. „Mnoho lidí nespojuje výměnu karmy s rekonstrukcí koupelny, spíš jim jde o to, aby vyměnili starý ohřívač za nový s minimálními úpravami. Proto je pro ně výhodné nahradit starý za nový a upravit jen kouřovod, to vše bez sekání do obkladů,“ vysvětluje Ladislav Fidrmuc. Výměna bývá tak snadná, že se do ní pustí i laik, což odborníci neradi vidí. Ne proto, že by přišli o práci (bez jejich „razítka“ to stejně nejde), ale plyn je příliš nebezpečný, než aby si s ním zahrávali amatéři.

Ohřívače vyrábí i další známý český výrobce Karma (který jim ostatně dal i jméno, podobně jako Electrolux vysavačům nebo vynálezce tlakových hrnců papiňákům. Karma je vlastně složenina jména zakladatele firmy Karla Macháčka). Ta nabízí průtokové ohřívače Alfa v různých verzích podle výkonu a komfortu ovládání. Verzi s věčným plamínkem koupíte za 6500 korun, za model s elektronickým zapalováním zaplatíte 9000 korun.

Plynové ohřívače obecně najdete i v nabídce specializovaných výrobců kotlů, například u tuzemské firmy Protherm. Výrobu průtokových ohřívačů ale nezanedbávají ani světoví výrobci jako Junkers či Vaillant. Při výběru konkrétní firmy a modelu hraje roli kromě image značky také vzhled, velikost ohřívače a samozřejmě cena. Technické parametry i „vnitřnosti“ se však velmi podobají, není výjimkou, že čeští výrobci odebírají jednotlivé součástky od světových producentů. Cenově však vycházejí tuzemské firmy lépe.

 

Do tří skupin

Průtokové ohřívače vody lze rozdělit do tří základních kategorií podle způsobu odvětrání plynových spalin.

Nejmenší karmy nemají žádný kouřovod, v žádném případě se nesmějí použít do malých místností, jako jsou koupelny. Připojují se navíc jen k jednomu odběrnému místu (třeba k dřezu v kuchyni). Jejich výkon by ani k současnému ohřevu vody vytékající z více baterií nestačil.

Součástí většiny starších i nových průtokových ohřívačů je kouřovod. Protože současné ohřívače mají větší výkon, bývá množství spalin tak velké, že není možné je vypouštět do vnitřního prostoru. Zatímco se spaliny odvádějí ven z místnosti, kyslík ke spalování se získává z obytných místností. Aby ho byl dostatek, musí se ve stěně nebo ve dveřích vyříznout dva otvory - jeden u země a druhý pod stropem, nejčastěji o rozměru 200 x 300 milimetru, z estetického hlediska řada uživatelů volí „kultivované“ mřížky. Ty běžně koupíte v  hobbymarketech.

Tento problém odpadá u karmy v provedení turbo, kdy se vzduch nutný k hoření získává trubkou vyvedenou ven z fasády. Kupovat verzi turbo však nemá význam, pokud koupelna nesousedí s obvodovou zdí domu.


 


Napřed revizi

V okamžiku, kdy se rozhodnete vyměnit starou karmu za novou, neutíkejte hned do obchodu. Nejdříve byste měli zavolat kominíka, aby zkontroloval stav komína. Případy, kdy je stará karma napojená do starého komína od bojleru na tuhá paliva, a to dokonce bez takzvaného vyvložkování, nejsou žádná vzácnost. Protože zejména ve starých domech mohou být kouřovody popraskané, hrozí únik spalin do bytů ve vyšších patrech. Z toho důvodu žádný plynař nezapojí karmu bez revizní zprávy od kominíků. Teprve v okamžiku, kdy bude komín v pořádku i „na papíru“, lze plynový spotřebič připojit.

Od stavu komína a průměru odkouření se odvíjí i výběr karmy. „Záleží nejen na průměru komína, ale i na délce odvětrání z koupelny až na střechu domu. Kdyby všechny parametry nebyly v souladu, nedokázal by komín zplodiny z příliš výkonné karmy odvést,“ varuje Ladislav Fidrmuc a důrazně doporučuje: „Hlavně se nesnažte novou karmu namontovat sami, i když si myslíte, že jste tak šikovní, že to zvládnete. Kdyby se cokoliv stalo a pojišťovna zjistila, že doklady o zapojení nejsou v pořádku, máte smůlu, nemluvě o ohrožení života!“

 

Marek Burza a Ladislav Fidrmuc

 

Další informace k tématu najdete v Living Koupelna 1/2006



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Technika