O bidetech, papíru a zdraví
O bidetech, papíru a zdraví
Po odchodu z WC kontroluje spousta maminek své ratolesti obligátní větou: Umyl/a jsi si ruce? Škoda, že svůj dotaz nevztáhnou i na další partie těla, tedy ty, které byly takříkajíc přímo v akci.
Intimní hygiena zůstává bohužel v tomto směru v našich končinách hodně opomíjená. Třetina populace ani neví, čemu bidet slouží. Rekonstrukce je ideální příležitost jak to napravit.
Po použití klozetu se nežádoucí mikrobi odstraní lépe a šetrněji bidetovou sprškou než toaletním papírem. Snižuje se nebezpečí vzniku hemoroidů, a pokud už vás problém se „zlatou žílou“, jak se až básnicky této chorobě říká, zaskočil, průběh onemocnění nebude tak drastický ani nezaplatíte tolik za léky.
Reklamy přehánějí, lékaři vysvětlují
Některé reklamní texty doporučují bidety téměř jako prevenci rakoviny tlustého střeva či konečníku, s tím však lékaři nesouhlasí. Například docent Milan Lukáš, vedoucí lékař Ambulantního gastroenterologického centra Fakultní polikliniky na Karlově náměstí v Praze, spojení se špatnou hygienou odmítá. Z jeho pohledu má největší vliv na naše smutné světové prvenství (suverénně vedeme v počtu nových případů na sto tisíc obyvatel ročně) především genetika, vysoká spotřeba živočišných tuků, rafinovaných cukrů, alkoholu včetně piva a nízká spotřeba vlákniny.
Na druhé straně jste se možná setkali s tím, že zejména starší lidé pokládají krvácení do stolice za běžný průvodní jev hemoroidů (těmi trpí většina z nich) a k lékaři nejdou. Bohužel někdy jde o mnohem závažnější onemocnění. I proto je tak důležitá prevence hemoroidů a pečlivá hygiena intimních partií. Hemoroidy ohrožují ve zvýšené míře i ty, kdo tráví řadu hodin denně na sedadlech z neprodyšných koženek a podobně.
Bidety a masážní spršky mají vedle hygieny ještě jeden, neméně důležitý přínos: „Jde vlastně o reflexní masáže,“ vysvětluje doktorka Dagmar Jírová ze Státního zdravotního ústavu. „Stříkající voda vyvolává instinktivní sevření svalů dané partie, čímž se posiluje pánevní dno. To potřebují nejen těhotné maminky ve vyšším stupni těhotenství, ale všechny ženy, protože s postupujícím věkem trápí pokles pánevního dno spoustu z nich.“
Bidet a obyčejná voda jsou pro intimní hygienu žen mnohem lepší než spousta mýdla. To likviduje přirozeně kyselé prostředí, které brání množení bakterií. Mýdla bývají zásaditá, proto ochrannou bariéru ničí. Kdo nedůvěřuje čisté vodě, musí sáhnout po přípravcích pro intimní hygienu s kyselým pH. Ideální je použít bidet i místo papíru a jen se osušit (jak to činí zejména národy v jižních zemích, kde představují bidety běžný standard, i když nechuť k papíru zde výrazně ovlivnily také používané trubky s užším průměrem).
Aby to mužům nebylo „líto“ – ani by zvýšená hygiena jejich intimních partií neuškodí! Zvláště těm, kteří poletují často z „květu na květ“. Bez dostatečné hygieny mohou přenášet na své partnerky infekci prostřednictvím rizikových kmenů HPV („humánních papilomavirů“). „Ty způsobují rakovinu děložního hrdla,“ varuje docent Jaroslav Feyereisl, ředitel Ústavu péče o matku a dítě v pražském Podolí.
Nechcete se zdržovat s bidetem? Pak můžete okusit pocity syna hlavního hrdiny ze seriálu Plastická chirurgie. Obřízka není jen projev náboženského vyznání, ale také velmi účinný zákrok, který byl už dávno z hygienických důvodů rozšířen zejména v teplých oblastech severní Afriky či Malé Asie s nedostatkem vody. Díky obřízce téměř neznají v USA rakovinu děložního čípku ortodoxní židovky, jejichž partneři jsou obřezaní. Nemusíte přestupovat na jinou víru, ale pozor, trochu drsné hodnocení práce chirurgů říká: „Lepší zkušený rabín než nezkušený chirurg!“ Není bidet přece jen lepší řešení?!
Bidet v bytě? Rozhodně ano!
Trend klozetové mísy v koupelně, avšak bez bidetu, není skvělý nápad. Samostatné WC vybavené klozetem i bidetem představuje dokonalé pohodlí včetně příjemného soukromí. To koupelna doplněná bidetem či klozetem postrádá, jestliže ji tedy „nezablokujete“ otočením klíče. Přebíhání z toalety do koupelny (od klozetu k bidetu) by vás od hygieny asi rychle odradilo.
Při rekonstrukci koupelny máte skvělou příležitost dopřát si hygienu doslova na míru. Základem je pochopitelně dostatek místa. Pro snadné používání by měla být osa bidetu minimálně 60 centimetrů od osy klozetu. K bidetům se zpravidla instalují směšovací pákové baterie, v nabídce prodejců však najdete i dražší typy se sprškou, kde voda stříká směrem nahoru.
Při výběru tvarů (kvůli úklidu je praktičtější závěsné provedení) zvažte i pohodlí při mytí. Bidety bývají většinou bez sedátek (nabízejí je pouze luxusnější výrobky), a tak se vyplatí dát přednost keramice s robustnějšími zaoblenými hranami. Ty podepřou stehna a hýždě pohodlněji než atraktivní, ale poněkud masochistické tvary s úzkými hranami.
Počítejte i s tím, že na rozdíl od klozetu se bidet používá převážně čelem ke stěně. Nehodilo by se malé madlo, které usnadní vstávání? Může posloužit i jako držák na ručník, ten by v těsné blízkosti bidetu chybět neměl.
Bidetové mísy slouží i jinak - třeba na umytí nohou nebo bot. Z hygienického pohledu se této „degradace“ bát nemusíte, keramika se snadno omyje a hlavně intimní partie s vnitřní částí bidetu do kontaktu vůbec nepřijdou.
Finance hygieně určitě nebrání. Ceny bidetů začínají kolem 1500 korun, u baterií obdobně. Ceny předstěnových systémů pro závěsné typy klesly (asi před třemi roky byste potřebovali kolem 6000 až 9000 korun), dnes vystačíte i s necelými čtyřmi tisíci.
Alena Řezníčková
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?