Když je slunce příliš

Peloton, 11.5.2006

Když je slunce příliš

 

Máme ho rádi. Probouzí v nás naději na krásný den a ubíjí depresi a každodenní stres. Sluneční svit přináší do našeho života tolik světla, abychom z něj měli užitek i potěšení. Ne vždy je však slunce vítaným společníkem. Často chceme mít pocit soukromí a bezpečí a příliš mnoho slunečního jasu nás provokuje. Ačkoli trendy v architektuře se přiklánějí k velkým proskleným plochám, neděleným oknům a francouzským dveřím s výhledem do zahrady, potřeba vhodného zastínění proti slunci i pro zvýšení soukromí se zvyšuje. Někdy je slunce a světla příliš, a tak je třeba jeho přístup do domu zmírnit a omezit.

 

Tím úplně nejjednodušším řešením jsou pro každého člověka záclony. Velmi jemně přinášejí soukromí všude tam, kde si domy doslova a do písmene podávají ruce. Jejich parcely jsou tak malé, že můžeme s klidem sledovat naše sousedy. Jak pracují, jak obědvají. Když si pak uvědomíme, že i oni sledují nás, nastupuje zcela obrácený pocit. Najednou je tu realita a člověk zatouží být ve svém domově ničím a nikým nerušen. Záclony, doplněné vhodnými závěsy pro večerní pohodu, přes den příjemně rozptylují denní světlo a brání zvědavým očím, aby nahlížely dovnitř. Na trhu je proto dostatečné množství přitažlivých textilií, které se dokážou přizpůsobit nejen oknům, ale celým interiérům.

 

Horizontální žaluzie:

Oblíbený evergreen

Velmi jednoduchým řešením omezení průniku slunečního svitu do místností jsou stále oblíbené meziokenní kovové horizontální žaluzie. Jsou ovládány velmi jednoduchým mechanismem a tak umožňují jemnou regulaci světla v obývací prostoru. Horizontální žaluzie jsou dodávány na trh  z profilů u ocelového, oboustranně lakovaného plechu nebo hliníkové. Pokud chceme mít nerušený výhled celým oknem, stačí vytáhnout žaluzie do horní části okna, kde zaberou minimální místo. Horizontální meziokenní žaluzie jsou žádané všude tam, kde mají astmatiky nebo alergiky. Takto vybavená okna totiž nemusí být doplněna žádným textilem. Jak postupuje vývoj v mnoha oblastech, přináší řadu novinek i v trendu oken a tedy i žaluzií. S nástupem vakuovaných oken nebo heliem vyplněným prostorem mezi skly ustupují meziokenní žaluzie horizontálním žaluziím, připevněným přímo na okenní křídlo. Montáž těchto žaluzií je velmi jednoduchá a neomezuje okno, ale jsou daleko více vystaveny působení prachu a jiných nečistot, než jsou-li umístěny mezi dvě okenní křídla. Výtvarně dobře působí na oknech dřevěné předokenní žaluzie. Lze je montovat do okenního výklenku, před okenní výklenek nebo na okenní rám. Dřevěné lamely se hodí do moderního i historizujícího interiéru. Vytvářejí reprezentativní a současně účelový doplněk všude tam, kde je potřeba dosáhnout estetického účinku a zároveň protisluneční ochrany. Široká paleta barev umožňuje sladit dřevěné žaluzie s celkovým vybavením interiéru. Tyto žaluzie mohou být ovládány ručně, pomocí provázkového mechanismu, ty luxusnější pomocí motorku. Dřevěné žaluzie mohou být dodávány v přírodní podobě, ošetřené speciálními barvami nebo může být jejich povrch upraven plamenem, pro ještě výraznější a zdobnější efekt.

 

Vertikální žaluzie:

Nejen do kanceláře

Vertikální žaluzie si každý lehce spojí spíše s kancelářskými prostory, ale některé z nich se velmi dobře hodí i do soukromých obytných prostor rodinného domu. Klasické dřevěné žaluzie o šířce 89 mm dokáží proteplit celý interiér. Také žaluzie z PVC najdou své uplatnění, a to především v celodenně využívaných pracovnách, kde se často pracuje s počítači. Horní část PVC lamel je plná a tak zajišťuje absolutní nepropustnost denního světla, spodní část je pak jemně perforovaná, takže propouští právě tolik světla, kolik potřebujeme, a současně nabízí jen málo rušivý kontakt se zahradou či okolím domu. Žaluzie se dodávají ve více než dvou stovkách dezénů a barev. Vertikální žaluzie splňují velké nároky na interiérové ztvárnění, na celkový výraz a eleganci prostoru. Při výběru těchto žaluzií může zákazník vybírat ze široké nabídky lamel – vyrábějí se z bavlny, plátna i konopí, polyesteru a skelného vlákna. Nabídku rozšiřují látkové lamely se vzory. Mají mnoho výhod, jsou velmi snadno omyvatelné, stálobarevné a antistatické a také částečně tepelně izolují. Protože jsou vyrobeny z umělého materiálu, odolávají vodě a vlhkosti a současně působení ohně. Jsou zdravotně nezávadné a tak jsou vhodné i pro alergiky. Montují se velmi snadno, jednotlivé lamely lze navíc jednoduše vyměnit. Podobné vertikálním žaluziím jsou posuvné látkové panely. Látka vypnutá do subtilního trámu je posunována po vodicí kolejnici před oknem na principu posuvných dveří.

 

Rolety:

Opět módní záležitost

Klasická obyčejná roleta je již stálou jistotou na poli stínicí techniky, která na sebe při úplném vytažení nepoutá nežádoucí pozornost. Součástí nejnovějších typů pružinových rolet je většinou hliníkový box, do kterého se roleta navíjí, což ji dokonale chrání před prachem, nečistotami a nepříznivým působením vlhkosti. Manipulaci s okenním křídlem usnadňuje vedení rolety v postranních kovových lištách. Rolety se jednoduše montují do stěn okenního výklenku nebo do nadpraží. Interiérové látkové rolety patří mezi klasiku v interiérovém stínění také pro snadnou údržbu a stále se vylepšující způsob ovládání pomocí řetízku na boku rolety. Ovládání řetízkem navíc umožňuje snadnou a plynulou regulaci. Nevýhodou levnějších pružinových rolet je únava samotné pružiny, která zajišťuje pravidelný chod rolety, a obtížná čistitelnost materiálu.

Rolety jsou vyráběny z velkého výběru látek s dokonalou povrchovou úpravou a ve velmi široké nabídce barev a vzorů. Poměrně velká plocha rolety nabízí možnost výtvarného sebevyjádření a sladění s celkovým stylem interiéru. Velmi módní záležitostí jsou v poslední době takzvané římské rolety. Pravidelně horizontálně členěný pruh látky do jednotlivých polí se pomocí řetízkového nebo šňůrkového mechanismu posunuje směrem nahoru. Při tomto pohybu se jednotlivá pole řadí pod sebe a sklady zůstávají trvale viditelné. Na rozdíl od klasických rolet je jejich údržba velmi jednoduchá. Po vyjmutí z konzoly je lze jednoduše vyprat v automatické pračce. Při použití jemného materiálu dokáže římská roleta úspěšně nahradit záclony i se závěsy.

 

Venkovní stínicí prvky

Technicky i ekonomicky náročnějším řešením stínění jsou venkovní žaluzie. Na ty je nutno myslet už ve fázi projektování domu, aby zbyl dostatek místa pro box, do kterého se žaluzie navíjejí. Jednotlivé, vzájemně mezi sebou propojené části žaluzií – lamely jsou vyrobeny z eloxovaného nebo lakovaného hliníku, který může být také potažen plastem. Výhodou těchto stínicích prvků je téměř dokonalé zastínění místnosti při úplném spuštění žaluzie. Jako mechanická překážka částečně zajišťují domu a jeho obyvatelům větší bezpečnost, fungují i jako akustická bariéra a částečně brání úniku tepladomu. Při pravidelném používání brání usazování nečistot na okenních tabulkách.

Venkovní stínicí techniku doplňují vnější posuvné panely, které jsou v současnosti módním trendem. Jsou to většinou masivní kovové nebo dřevěné rámy se žaluziemi. Tyto panely jsou efektním exteriérovým doplňkem domu, podobně jako staré známé okenice, které stíní okna domů po dlouhá století dost spolehlivě. Okenice jsou navíc velmi jednoduchým a vyzkoušeným řešením. Předokenní rolety mají speciální povrchovou úpravu s ochrannými vrstvami a UV filtrem, což jim zajišťuje barevnou stálost, chrání výrobek před extrémními vlivy exteriérového použití a dodává dřevěné stínicí technice téměř neomezenou životnost.

Ve výčtu stínicí techniky by neměly chybět markýzy, které dokáží zastínit prostor před oknem a současně stíní i část interiéru. Pro větší terasy jsou určeny takzvané kloubové markýzy, kterými lze zastínit prostor široký až dvacet metrů na hloubku pěti metrů. Konstrukce markýzy je vyrobena většinou z eloxovaného hliníku. Markýzu lze ovládat buď ručně nebo pomocí velmi citlivé mechaniky, která reaguje již na první silnější poryvy větru či první dešťové kapky a markýzu sroluje do krytu. Vysokou pevnost markýzy zajišťuje antistatická potahová látka ze speciálních vláken, která je navíc impregnována. Markýzy se velmi dobře udržují, díky povrchovým úpravám látky totiž nečistota nemůže pronikat do vláken.

 

 

 

 



Více se dočtete v časopisu Dům a zahrada č.5/2006.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Technika