Pisoár předstihl Picassa
Porovnávat pánský pisoár s Picassem není rouhání ani nesmysl, ale fakt. O největší zlom v moderním umění se prý postaral Marcel Duchamp, když v roce 1917 vystavil na umělecké výstavě inkriminovanou porcelánovou mušli. Tento názor nedávno vyslovilo 64 procent z 500 oslovených osobností britského umění - malířů, sochařů, kurátorů i kritiků. Picassův kubistický obraz Avignonské slečny z roku 1907 skončil druhý – získal 42 procent hlasů.
Málokoho by napadlo, že počin moderního umění najdeme za dveřmi s „panáčkem“. Naštěstí se tento kus sanitární keramiky, který vnímáme jen jako kus „života močopudného“, začíná objevovat i v našich bytech a domácnostech.
Koneckonců nejde o žádné novinky, už na počátku 19. století se v Praze rozhodlo, že na každé dva tisíce obyvatel musí být zřízeno jedno stání na veřejných záchodcích. V roce 1908 byl u stanice tramvají na Václavském náměstí zřízen podzemní pisoár, který byl vybaven hygieničtějšími olejovými sifony.
Komu a proč se hodí
Pisoár či také urinál, jak se tento výrobek označuje v katalozích výrobců sanitární keramiky, ocení zejména rodiny, kde není o muže nouze (tři synové se vyskytují nejen v pohádkách) či domácnosti, jež společenský život realizují hojnou měrou doma. Důvod? Naprosto jasný – úklid WC s klasickou záchodovou mísou připomíná po pár mužských návštěvách práci toaletářky na veřejných záchodcích. Takzvaná silnější polovina lidstva má pro nepořádek vysvětlení: Jsem příliš vysoký, ven stříká voda, za to já nemohu… Spory s nezvedáním klozetového prkénka patří k „oblíbeným“ rodinným svárům.
A co teď s tím? U závěsné keramiky lze klozetovou mísu umístit výše, ale kdoví, zda by její nová výška vyhovovala i ostatním členům domácnosti.
Takže je to jasné: Pořiďte si pisoár! Výrobci sanitární keramiky poukazují také na to, že pisoár dává - na rozdíl od záchodové mísy - mužům šanci „zamířit“. Muška nikoliv zlatá, ale „grafický“ obrázek mouchy umístěný v patřičných místech nahrazuje u pisoárů Laufen chytře cíl, který je nutné zasáhnout. „My tomu říkáme ´vizuální naváděcí systém´, jako terč jsme zvolili obrázek svíčky,“ říká Jiří Štekr z firmy Sanitec zastupující značku Keramag.
Lékaři urologové se za tento zařizovací předmět také přimlouvají. Vykonávání malé potřeby je podle nich pohodlné, dané vývojem a zvyklostmi. Ženy, které přesvědčují muže používat WC vsedě (hlavně kvůli úklidu), mají pravdu pouze v jednom případě: U starších mužů trpících prostatou se i lékaři přiklánějí k tomuto způsobu. Dlouhé stání mužům znepříjemňuje již často až bolestivý proces.
Do českých a moravských domácností se urinál „vkrádá“ tiše, ale vytrvale. „Zájem o pisoáry do bytů a domů neustále stoupá, i když zatím mnozí volí verzi bez poklopů, protože vyjdou levněji,“ říká Jiří Štekr z firmy Sanitec. Ta nabízí i „nejtenčí“ urinál na trhu - zápustné provedení Joly se značkou Keramag se spokojí s pouhými 15,5 centimetry prostoru, zbytek je skrytý v předstěnovém systému.
Další důvod, proč si pisoár pořídit i domů? Zatímco u klozetu potřebujete i při úsporném splachování tři litry vody, urinálu postačí jeden až dva litry. A dokonce se nemusíte obtěžovat ani mechanickým splachováním, může být i elektronické: buď se řídí fotobuňkou, nebo čidlem.
Pro zřízení pisoáru hovoří i snadnost jeho technické instalace. „Stačí trubky se stejným průměrem jako pro přívod vody a odpad u umyvadla, odpadá problém, který se objevuje u klozetové mísy,“ říká s přesvědčením Jakub Vrána, přední tuzemský odborník na vodoinstalace. Není problém „přidat“ pisoár vedle klozetové mísy či kamkoliv jinam.
Box
Není nutno ani splachovat
Na pánských veřejných toaletách najdete pisoáry s manuálním či automatickým vodním splachováním. V prvním případě dochází kvůli kontaktu s ovládáním často k přenosu infekčních onemocnění a zanedbáníhodná není ani spotřeba vody, proto výrobci hledali alternativní technologie.
Tou se stal suchý pisoár Aridian (produkt American Standard Companies a Falcon Waterfree Technologies). Jeho základem se stal patentovaný speciální zásobník umístěný na dně pisoáru. Obsahuje těsnící kapalinu oddělující okolní prostředí od moči, jež jím prochází. Zásobník uchovává veškeré nepříjemné odéry, protože shromažďuje močové usazeniny a propouští pouze nekorozní a sedimentů zbavenou moč do odpadního potrubí. To vše bez vody! Stačí jej vyměnit 2x až 4x ročně.
Ušetří se přibližně 15 tisíc litrů vody ročně, tedy množství, které potřebujete asi na 7000 spláchnutí, což je průměrný „výkon“ pisoáru na veřejných záchodcích.
Další variantu „suché cesty“ představuje pisoár Lema od Laufenu.
Tento výrobce přišel se sifonem vyjímatelným shora, který byl vyvinut ve spolupráci se specialisty firmy Geberit. Nová technika umožňuje údržbu pisoáru Lema i bez demontáže. Po vyjmutí zápachové uzávěrky zvenku jsou rozvody volně přístupné a mohou být snadno zbaveny nečistot. Lema se vyrábí s úsporným splachovačem o objemu 1 litr nebo jako pisoár „bez použití vody“. Konstrukce sifonu je založena na stejném principu jako ochrana proti odpařování sondovou trubicí, který se používá například v lahvích na ředidla. Jestliže nedochází ke ztrátám při difúzním odpařování, nevzniká téměř žádný zápach, kolem pisoáru to spíše voní. Technici navíc přidali zabudovaný aromatický kámen, který vůbec nepřijde do styku s močí.
Alena Řezníčková
Foto: Jaroslav Kvíz
Foto: Laufen
Foto: Villeroy & Boch
Foto: Keramag
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Koupelna
- Koupelnové poličky bez vrtání
- Každá vanová baterie má svůj styl, který je ten váš?
- Jak vyzrát na pořádek v koupelně? Tipy na rozvržení úložných prostor a volba vhodných řešení
- Jak udržet pořádek v koupelně? Se stylovým nábytkem i pomocníky!
- Koukejte na sebe ze všech stran - tip na praktický koupelnový nábytek
- Dopřejte si komplexní péči, vsaďte na sprchový set