Horkému létu navzdory aneb venkovní zastínění
Je známou pravdou, že venkovní stínění je mnohem účinnější než interiérové, protože lépe reguluje teplo zachycením slunečního záření dříve, než dopadne na okenní sklo nebo fasádu. Díky tomu nedochází k přehřívání těchto materiálů a k druhotnému sálání tepla do místnosti. Venkovní zastínění ve formě předokenních žaluzií, rolet a markýz se proto v nově stavěných rodinných domech objevuje mnohem častěji než obligátní meziokenní žaluzie.
Lidé touží stále více po otevřených a světlých obytných prostorách a architekti jim rádi navrhují množství prosklených ploch. Jimi ovšem do interiéru proudí nadměrné množství slunečního záření, které možná přivítáme v přechodných obdobích roku, v létě však může být obtížným prvkem komplikujícím pohodlné bydlení. Pro regulaci slunečních paprsků nabízí trh množství výrobků, díky kterým je i v domech s velkými okny, zimními zahradami či prostornými terasami stále dostatek chladivého stínu.
Ve chvíli, kdy se rozhodneme pořídit si jakékoli zastínění proti slunci, ať už interiérové či exteriérové, měli bychom myslet na spoustu věcí. Například na stálobarevnost použitého materiálu. Jedině takový může být totiž vystaven každodennímu přímému slunečnímu záření. Bude nejen pohlcovat sluneční paprsky, ale bude také účinně absorbovat teplo a dokonce tlumit hluk. Materiál by měl v případě exteriérového zastínění barevně i designově ladit s celkovým pojetím domu. Další nezbytnou otázkou je velikost zastiňované plochy a její tvary.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?