Vyjádření MMR k předpokládanému růstu nájemného
Konstatování ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka o předpokládaném růstu nájemného je pouze konstatováním faktu. MMR usiluje o rehabilitaci nájemního bydlení. Domníváme se, že není zdravé, aby se téměř žádné nájemní byty bez státní pomoci nestavěly. To však nelze zajistit navrženým zastropováním nájemného a masivní dotací na výstavbu nájemních bytů.
Období let 1998 - 2006 ukázalo, že výstavba nájemních bytů se státní dotací podle tehdejších podmínek byla poměrně neefektivní. Navíc není notifikována Evropskou komisí. Proto ji nelze obnovit v původní podobě.
Z vystoupení ČSSD není zcela přesně jasné, které instituty ochrany nájemníků bychom měli převzít z rakouského vzoru. Proto by bylo od ministerstva vůči ČSSD neseriózní komentovat toto vyjádření, dokud nedostane na stůl přesnější specifikaci. Obecně lze říci, že některé instituty právní ochrany nájemníků v Rakousku stojí za uvážení.
Otázka rozšíření právní ochrany výměny bytů je však pro MMR zcela nepřijatelná a odporuje běžným evropským konvencím. Je snadno zneužitelná. Výši přiměřeného nájemného k zajištění nákladů reprodukce již diskutoval ministr Čunek na páteční tiskové konferenci.
Zastáváme názor, že částka pět procent z ceny pořizovací je postačující. Obecně jde o cca 35,- až 50,- Kč za 1 m2 mimo velká města o 60,- až 90,- Kč (v současných cenách) v krajských městech. Praha je pak zcela zvláštním a složitým případem.
Zdroj. TZ MMR ČR
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Deregulace nájmů
- Česku hrozí, že zaplatí miliardy! Kvůli regulovanému nájemnému
- Pronájem bytu. Na co máte jako nájemce právo?
- Majitelé dostanou bič na problémové nájemníky
- Ochrana nájemníků proti zvůli majitelů se zvýší
- REMAX/ÚRM: Průměrné regulované nájemné v Praze letos stouplo na 87 koruna za metr, 14% za dva roky, čeká se stagnace
- Regulované nájemné od ledna skončí, ministerstvo zveřejňuje mapy cen nájmů v ČR