FINEP: Developerský trh v ČR a SR čeká koncentrace
Kvalitní bydlení zůstane dobrou investicí i do budoucna
Finanční krize a ochlazení růstu trhu. Tyto dva faktory výrazně ovlivňují současný realitní trh v České republice a na Slovensku. Výsledkem jejich působení bude podle společnosti FINEP koncentrace trhu a rozevírání cenových rozdílů mezi panelovými byty a byty ve kvalitních lokalitách. I přes současnou situaci bude ale kvalitní nemovitost dobrou investicí i do budoucna.
„Finanční krize přišla nečekaně a způsobila zpřísnění pravidel bank pro poskytování úvěrů. Tato skutečnost se dotkne především menších firem s krátkou historií a nízkým počtem realizovaných projektů. Předpokládáme, že pozemky menších developerů budou kupovat ti větší, což bude mít vliv na celkovou situaci na trhu. Dojde k jeho koncentraci, přičemž na něm zůstanou jen největší hráči, kteří budou schopni garantovat kvalitu a spolehlivost,“ uvedla Pavla Temrová, tisková mluvčí společnosti FINEP.
Přestože současná situace může vést k určitému pesimismu, zůstane podle společnosti FINEP byt v kvalitní lokalitě a s výbornou občanskou dostupností jednou z nejbezpečnějších investic, která má z dlouhodobého hlediska největší jistotu a bude vykazovat dlouhodobý růst.
FINEP zatím v důsledku globální finanční krize neplánuje odsunutí nebo pozměnění plánů na výstavbu svých projektů, právě naopak. Na českém trhu chce výrazně rozšířit své portfolio. Kromě nových atraktivních lokalit se chce výrazněji zapojit do segmentu kancelářské výstavby a city developmentu.
Realitní trh ve fázi „dospělosti“
Po dvou letech abnormálního růstu, který byl tlačen očekávanými změnami v DPH, se tuzemský trh vrací do normálu. Tento fakt je často dezinterpretován jako velký pokles. „Určité ochlazení trhu jsme očekávali a jsme na něj připraveni. Český realitní trh se nyní nachází ve fázi dospělosti, končí doba, kdy se byty prodávaly již na papíře před zahájením stavby projektu. Ve srovnání s minulostí bude mnohem více záležet na kvalitě projektu, lokalitě nebo velikosti developera, a to nejen při samotném prodeji bytů, ale i při získávání bankovního financování pro projekt. Dospívání trhu bude doprovázeno větším tlakem developerů na vnitřní efektivnost a kreativitu při tvorbě a prodeji nových projektů,“ vysvětluje Pavla Temrová.
Podle Pavly Temrové bude pokračovat již započatý trend poklesu cen u starých panelových bytů v okrajových lokalitách, protože jsou v současné době velmi nadhodnocené. „Může se také stát, že nabízené nemovitosti budou na trhu zůstávat déle, což ale nemusí mít vliv na jejich konečnou cenu, jen bude trvat delší dobu, než se prodají,“ doplňuje.
Poptávka po nových bytech ve středních a vyšších segmentech zůstane podle společnosti FINEP stále nad aktuální nabídkou. V tomto segmentu novostaveb pravděpodobně oslabí tempo růstu cen, v Praze FINEP předpokládá přibližně 5-10% meziroční růst. V České republice je například stále vysoká poptávka po luxusním bydlení, to je také méně náchylné na výkyvy trhu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Fond IFIS nabídl Praze odkup nemovitostí v Braníku
- Názory a argumenty: Julie Hrstková: Trh s byty 2025. Klid před bouří? (audio)
- Indexy cen bytových nemovitostí - 3. čtvrtletí 2024
- V Karlovarském kraji byla zahájena výstavba 342 nových bytů - Bytová výstavba v Karlovarském kraji v 1. až 3. čtvrtletí roku 2024
- Jak souvisí dostupnost bydlení ve městech s bohatstvím?
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun