Ekonomové: Regulované nájemné škodí majitelům domů i nájemníkům
PRAHA (MEDIAFAX) - Odborníci z pražské Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík a Miroslav Zajíček v úterý představili veřejnosti závěry své studie nazvané Regulace nájemného politicky motivovaná nespravedlnost. Autoři v ní prokazují, že regulované nájemné škodí nejen majitelům domů, ale i samotným nájemníkům.
"Na trhu existuje vždycky nabídka. Na všech cenových úrovních. To je ta nejlepší ochrana pro všechny sociální skupiny," zdůraznil Zajíček s tím, že regulované nájemné je až výplodem první světové války, kdy se regulovala z válečných důvodů celá ekonomika.
Zajíček poukázal na to, že volný trh s nájemním bydlením má kromě stálé nabídky volných bytů i další výhody. Kupříkladu dokládá, že systém neregulovaného nájemného podněcuje výstavbu nových bytů, omezuje negativní jevy, jako je tvorba ghett nebo vylidňování center.
"Na rozdíl od systému regulace a následného přidělování bytů není zapotřebí žádný administrativní aparát a s deregulací nájmů zmizí související korupční prostředí," doplnil Ševčík s tím, že regulované nájemné je velmi často zneužíváno těmi, kteří to vůbec nepotřebují. Sociálně ohrožené skupiny obyvatel jako jsou například nemajetní senioři mohou přitom být chráněni a podporováni i bez regulovaného nájemného, a to například sociálními příspěvky na bydlení. Jejich poskytování by však podle Ševčíka mělo být striktně definováno.
"V České republice jsou nyní čtyři miliony bytů. Z toho asi 700 tisíc bytů podléhá regulovanému nájemnému, což je asi 17 procent. Tato necelá pětina je ale schopna negativně ovlivnit celý objem," řekl Zajíček.
Ševčík a Zajíček svá tvrzení dokládají řadou případových studií dopadů regulovaného nájemného v českém, respektive československém i světovém kontextu. "Ve Philadelphii nikdy nebylo regulované nájemné. Chudí a sociálně slabší tam seženou bydlení ale daleko snadněji než v New Yorku, kde je dlouhodobě velmi rigidní regulace nájemného. V New Yorku je sehnat bydlení pro chudé takřka nemožné," upozornil Zajíček.
Studie zároveň vyvrací rozšířené mýty, které se k regulaci nájemného vztahují. Mezi ně patří například to, že regulované nájemné ochraňuje chudé proti vykořisťování pronajímatelů, bez regulace nájemného by chudí nesehnali bydlení nebo že si každá země trh s bydlením chrání. "Faktem je, že regulace nájemného ve finále všude selhala," doplnil Zajíček.
Podle autorů má naopak regulace nájemného spoustu negativních dopadů. Podle Zajíčka omezování investic do nájemního bydlení snižuje jeho dostupnost pro sociálně slabé občany a nově příchozí. "Čili ti, kteří mají být regulovaným nájmem chráněni, jsou jím poškozování," řekl Zajíček.
Kromě toho kvůli regulaci nájemného dochází podle odborníků k omezování investic do údržby nájemního bytového fondu, celkovému snižování nabídky na trhu nájemního bydlení, omezování mobility pracovní síly, vzniku černého trhu s bydlením. Regulace nájemného také zvyšuje nájmy na neregulované části trhu, zrychluje vylidňování měst, zpomaluje sociální mobilitu a má řadu dalších negativních důsledků.
"Kvůli neschopnosti vyřešit deregulaci nájemného se nachází Česká republika před hrozbou, že bude muset majitelům nájemních domů vyplácet několik desítek až stovek miliard korun odškodného. Nejvíce bytů s regulovaným nájemným je navíc ve vlastnictví obcí a ty na tom velmi tratí," uvedl Zajíček. Řešením situace je podle něj co nejrychlejší deregulace nájemného.
Ševčík uvedl, že studii hodlá předat poslancům současným i těm, kteří obsadí Poslaneckou sněmovnu po říjnových volbách. "Jeden z největších zastánců regulovaného nájemného, poslanec Křeček, tam již například po volbách zřejmě nebude, protože je prakticky na nevolitelném místě," řekl Zajíček.
Zajíček se zároveň domnívá, že zájem na udržování regulovaných nájmů má zejména střední vrstva, která v nich bydlí. Ta má ale podle něj možnosti si uhradit i neregulované bydlení. "Systém regulovaných nájmů škodí nižším sociálním vrstvám, ve finále tedy není zájmem ČSSD, aby regulované nájmy hájila. Mám dojem, že na udržení regulovaného nájmu má zájem někdo úplně jiný," řekl Zajíček.
Ševčík a Zajíček zároveň dodávají, že jejich závěry jsou akceptovány ekonomy všech názorových směrů, včetně ekonomů, kteří se řadí do socialistického názorového proudu. Nikoli však všemi politiky.
Pavlína Heřmánková, hermankova@mediafax.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Deregulace nájmů
- Česku hrozí, že zaplatí miliardy! Kvůli regulovanému nájemnému
- Pronájem bytu. Na co máte jako nájemce právo?
- Majitelé dostanou bič na problémové nájemníky
- Ochrana nájemníků proti zvůli majitelů se zvýší
- REMAX/ÚRM: Průměrné regulované nájemné v Praze letos stouplo na 87 koruna za metr, 14% za dva roky, čeká se stagnace
- Regulované nájemné od ledna skončí, ministerstvo zveřejňuje mapy cen nájmů v ČR