Daniel Kunz: Jak nezadusit solární energii
V posledních týdnech se vystupňovala debata o smysluplnosti dotací solárním elektrárnám. Někdejší benjamínek ekologicky šetrné výroby se změnil ve vzdorovitého klacka, který neúměrně vysává peněženky daňových poplatníků. Zákon, který byl před čtyřmi lety oslavován jako vykročení České republiky směrem k vyváženějšímu energetickému mixu s důrazem na životní prostředí, je náhle zatracován a množí se výzvy k jeho zásadnímu přepracování. Co se stalo?
Poněkud paradoxně jen to, že zákon zafungoval. Fotovoltaika se stala vyhledávaným cílem investorů. Za posledních jeden a půl roku vzrostla výroba elektřiny z tohoto zdroje téměř 25krát. Fotovoltaika se stala hlavním příjemcem státních dotací. Nejen díky velkorysé výši podpory, ale také pomalému růstu ostatních obnovitelných zdrojů. Větrné elektrárny, narážejí na odpor krajských úředníků i obyvatel obcí. Potenciál českých vodních toků je vyčerpán. A orientace na zpracování odpadní biomasy má za důsledek nedostatečné investice do cílené produkce energetických plodin.
Celý komentář naleznete na serveru iHned.cz, a to konkrétně ZDE
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?