Prodej nemovitostí ve správě Pozemkového fondu ČR se stále odkládá
PRAHA (MEDIAFAX) - Pokračování privatizace zemědělských budov ve správě Pozemkové fondu ČR (PF) se stále nepodařilo obnovit. V rozhovoru pro Mediafax to ve čtvrtek potvrdil mluvčí PF Vlastimil Lenz.
Fond prodával nemovitosti do dubna roku 2007, kdy skončilo přechodné období vyjednané s EU na výjimky z dodržování evropské legislativy. „Vzhledem k tomu, že ČR nevyjednala pokračování této výjimky, ukončilo ministerstvo financí další schvalování přímých prodejů se splátkovým režimem pro zemědělskou prvovýrobu proto, aby ČR neporušila ustanovení EU o veřejných podporách a nemohla tak být sankcionována,“ informoval Lenz.
Podle unie šlo při prodejích budov o nepovolenou podporu, protože nemovitosti ve správě fondu byly prodávány za 52 procent ceny. Pravidla EU ale povolují podporu jen ve výši 40 procent. Ministerstvo zemědělství proto připravilo ještě za exministra Petra Gandaloviče (ODS) změny v podmínkách prodeje tak, aby bruselským pravidlům vyhovovaly. Podle nich by měli noví zájemci zaplatit za nemovitosti 60 procent ceny a doba splácení by se měla zkrátit z původních 30 na 15 let. Cena nemovitostí by byla stanovena na základě znaleckého posudku podle cen obvyklých v příslušné lokalitě.
„V současné době je materiál po mezirezortním připomínkovém řízení. V tomto řízení však Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vznesl připomínky, které s ním musí dojednat ministerstvo zemědělství, poté bude materiál předložen ke schválení Vládě ČR,“ podotkl Lenz. Termín projednání novely podle jeho slov ale nelze zatím odhadnout. Schvalování privatizačních projektů zemědělské prvovýroby bude nicméně podle mluvčího obnoveno, jakmile bude příslušná novela podmínek prodeje nemovitostí schválena.
O koupi staveb ve správě PF usilují především zemědělci z horských a podhorských oblastí, kteří hospodaří buď na státní, nebo od státu nakoupené půdě. Podle předsedy Svazu marginálních oblastí ČR (SMO) Milana Boleslava nelze na státem vlastněné nemovitosti na pozemcích farmářů čerpat dotace na jejich rekonstrukci a obnovu. „To je velký problém, budovy každým rokem více a více chátrají a tento stav ohrožuje i samotné hospodaření. Předpisy na dodržování podmínek pro příjem dotací a podmínek dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC) jsou stále přísnější, takže zemědělec, na jehož pozemku se nachází objekt nesplňující tyto normy, může přijít o dotace,“ uvedl Boleslav. Někteří zemědělci jsou proto podle jeho údajů ochotni koupit objekty od pozemkového fondu i bez splátkového prodeje. Jenže fond zatím neprodává.
Opětné spuštění prodejů mělo podle původních představ ministerstva začít letos na podzim. Připomínky ÚOHS ale znamenají, že k privatizaci zemědělských budov dojde nejdříve na jaře příštího roku.
PF v současné době spravuje na 11 000 nemovitostí, většina z nich je ve velmi špatném stavu.
Petr Havel, ekonomika@mediafax.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %
- Byly zahájeny historicky první elektronické aukce městských bytů. Prvních 10 jednotek
- Počet obyvatel hlavního města neustále roste, Pražanů loni za devět měsíců přibylo 7393
- YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly
- Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025? Ceny dále porostou, sazby by mohly klesnout k 3,5 %