Ceny za teplo zřejmě neklesnou, vláda neschválila návrh nového zákona

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Novelu energetického zákona, kterou vypracovali poslanci Libor Ježek (ODS), Jan Látka (ČSSD), Vladimír Koníček (KSČM) a Jitka Vojtilová (ČSSD) a která by efektivnější regulací mohla ceny tepla srazit o 10 až 40 procent, vláda neschválila. Poslanecký návrh novely zákona projednala vláda v pondělí.

Konkrétní důvody k tomuto stanovisku členové vlády neupřesnili. Osud poslaneckého návrhu tedy nyní leží v poslanecké sněmovně.

"Problém je v tom, že Energetický regulační úřad (ERÚ) nereguluje, jak má," vysvětlil smysl zákona Mediafaxu Ježek. "Neexistuje totiž povinnost, aby cena tepla byla kalkulována podle nejnižších možných nákladů. Dále se nehlídá, jestli různé náklady na služby odpovídají objektivním potřebám teplárny. Typickým příkladem jsou náklady na externí účetní firmy v řádu milionů, ačkoli teplárně bohatě stačí jedna účetní, která přijde ročně maximálně na půl milionu se vším všudy," upřesnil Ježek.

Nově by cena za teplo měla být stanovována podle nejnižších možných nákladů v dané lokalitě a v daný čas. "V praxi to znamená, že pokud bude třeba možné koupit tunu mazutu za deset tisíc, teplárna ji klidně může koupit za patnáct, ale do nákladů může započítat jen deset tisíc," řekl Ježek.

Výše nákladů bude kontrolována srovnáním cen tepla v různých lokalitách. Návrh zákona také zavádí povinnost, aby teplárny údaje potřebné pro výpočet ceny tepla zveřejňovaly na internetu. To má odběratelům umožnit snadnou kontrolu, a pokud budou mít pocit, že cena tepla je přemrštěná, budou se moci obrátit na ERÚ nebo na Státní energetickou inspekci (SEI).

Podle Ježka je největší problém u tepláren, které jsou zcela v soukromém vlastnictví. Teplárny vlastněné městem bývají pod kontrolou voličů, protože jimi volení zastupitelé se snaží ceny tepla obvykle dostat na nejnižší možnou úroveň.

Poslanec Koníček k tomu dodal, že zákon by měl především umožnit, aby spotřebitelé mohli kontrolovat, zda cena, kterou platí za teplo, není přehnaná.

S argumentací poslanců však nesouhlasí Teplárenské sdružení České republiky. "Rozšíření zákona cenách o podmínky pro sjednání cen tepelné energie vnímáme jako zcela zbytečné, protože se snaží neodborně suplovat roli ERÚ," řekl Mediafaxu Pavel Kaufmann, tiskový mluvčí sdružení.

"Také s doplněním o povinnost zveřejnit způsob kalkulace ceny tepelné energie souhlasit nemůžeme. V elektroenergetice ani v plynárenství taková povinnost neexistuje a ani není v nadcházejícím regulačním období připravována. Nabízí se tedy otázka, proč by měla platit pouze v oblasti teplárenství," dodal Kaufmann.

Jiří Táborský, taborsky@mediafax.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika