Rekordní počet lidí čeká letos zvýšení úroků z hypotéky, refinancováním mohou ušetřit desítky tisíc
PRAHA (MEDIAFAX) - Přibližně 50 tisícům klientů tuzemských bank skončí letos podle odhadů Fincentra období fixace úrokové sazby hypotečního úvěru; rozdíl ve splátkách může činit i několik tisíc korun měsíčně. Snížit splátky pomocí refinancování hypotéky využívá v Česku velmi málo lidí, uvedlo ve čtvrtek Fincentrum.
Po skončení období fixace může úroková sazby hypotečního úvěru u hypoték uzavřených v roce 2005 vzrůst až o dva procentní body, rozdíl ve splátkách může činit i několik tisíc korun měsíčně.
Zmíněných 50 tisíc klientů čerpalo v minulosti hypotéky, jejichž souhrnný objem v současnosti činí 70 miliard korun. Odhady zahrnují fyzické osoby, které čerpaly hypotéku na financování bydlení. "Pokud bychom do odhadů zahrnuli také neúčelové úvěry - takzvané americké hypotéky, zvýšil by se počet klientů s končící fixací na 58 tisíc a objem potenciálně refinancovatelných úvěrů na přibližně 80 miliard korun," uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
Podle dosavadních zkušeností využívá možnosti refinancovat svou hypotéku přibližně 15 procent veškerých klientů, kterým končí období fixace. Dalších 15 procent klientů na konec fixace alespoň myslí a pokusí se využít při jednání s bankou o úrokové sazbě na další období fixace i pohrůžky, že přistoupí k refinancování u konkurence.
"Alespoň hrozba přechodu k jiné bance pomáhá podle zkušeností finančních poradců Fincentra k tomu, že klienti získají znatelně lepší úrokovou sazbu než klienti, kteří pouze přistoupí na první návrh nové úrokové sazby zaslaný bankou na konci období fixace," doplnil Rajdl.
"Celá řada klientů bohužel vyčkává na konci fixace na nabídku banky. Pokud však přijdou nové podmínky od banky dva až tři týdny před koncem fixace, není v silách klienta během takto krátké doby vyřešit případné refinancování," uvedl Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum.
Fincentrum radí klientům bank, kterým končí fixace úrokových sazeb, aby kontaktovali banku tři měsíce před skončením pevně stanovené úrokové sazby. "Budou tak mít čas na porovnání nabídky s konkurencí a další jednání. První nabídka banky je často sestavena s dostatečnou rezervou pro další jednání," upozorňuje Fincentrum. Klienti by s tím měli počítat a nebát se jednat o nižší sazbě. Fincentrum také varuje před zdržovacími manévry bank, kvůli kterým může klientovi utéct možnost refinancování u konkurence. "Na druhou stranu nelpěte na vítězství za každou cenu pokud je sazba nejlepší konkurenční nabídky od nabídky vaší banky výhodnější do výše 0,5 % a banka vám vychází vstříc, neměňte dobré služby za pár desetin úrokové sazby berte na vědomí i ostatní podmínky," uvedla zpráva Fincentra.
Dana Rybáková, rybakova@mediafax.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat
- Vlastní bydlení? Pro většinu Pražanů nedostupné, nájmy nabízejí cenově výhodnější alternativu
- Radioporadna: Čtyři základní opatření, která povedou k nižším nákladům na provoz domácnosti nebo rodinného (audio)
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %