Důvěra amerických stavitelů domů v červnu prudce klesla
Důvěra mezi americkými staviteli domů se v červnu prudce ochladila, v reakci na ukončení státní podpory pro nové zájemce o bydlení. Klíčovým faktorem je nadále stabilizace amerického trhu práce, příznivé ceny jednogeneračních domů a nejnižší úrokové sazby úvěrů na bydlení v historii. Výhled zhoršuje vysoký počet vyvlastnění, neochota bank půjčovat, nedostatek zdrojů při financování projektů a rostoucí ceny některých stavebních materiálů.
Květnová zpráva Celonárodní asociace stavitelů domů NAHB a Wells Fargo uvedla, že realitní tržní index v červnu ztratil 5 bodů a klesl na hladinu 17 bodů, naposledy dosaženou v únoru. V květnu vzrostl o 3 body na 22 bodů a dosáhl na nejvyšší hodnotu od srpna 2007. Ve stejném období vloni ukazatel dosahoval 15 bodů, na historické minimum 8 bodů klesl v lednu 2009. Hladina 50 odděluje expanzi od poklesu, statistika se začala měřit v lednu 1985. V době svého vrcholu, v roce 2005 HMI osciloval okolo hranice 70 bodů.
Indikátor současné tržní situace se propadl o 5 bodů na 17 bodů. Ukazatel očekávaných prodejů ztratil 4 body na 23 bodů, indikátor zájmu zákazníků 2 body na 14 bodů. Negativní výhled mají stavitelé na západu a středozápadu USA.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Prémiové budovy, silní nájemci a stabilní výnos. Fond NEMO slaví sedm let na trhu
- Amundi Real Estate posiluje v Praze. Fond REF4 kupuje kancelářskou budovu Riverview na Smíchově
- Nový dům pro seniory v Nymburku – postaví ho RS Group vedle polikliniky v ulici Okružní
- Chaty a chalupy za poslední 3 roky zdražily o 31,4 %. Největším příběhem je ale prudké zrychlení trhu (24.6.2026)
- Nejméně volných kanceláří je v okolí stanic metra Invalidovna, Hlavní nádraží a Flora
- Chaty a chalupy za poslední 3 roky zdražily o 31,4 %. Největším příběhem je ale prudké zrychlení trhu