Konec státní podpory hypoték trh s byty příliš neovlivní, ohrozí ty, kteří už hypotéku mají
PRAHA (MEDIAFAX) - Realitní trh v Česku se příliš nezmění ani v případě, že nová vláda zruší státní podporu stavebního spoření a hypoték, výrazně to ale poškodí hlavně ty, kteří si v poslední době koupili rodinný dům na hypotéku. Tvrdí to experti na reality, které oslovila agentura Mediafax.
"V globálu by se zrušení státní podpory na realitní trh v Česku neprojevilo nijak. Vliv by to mělo pouze na segment vlastnického bydlení. Obrovský problém by to způsobilo především lidem s hypotékou, kteří si ji vzali před nedávnem. Jako příklad uvedu člověka, který si s pomocí hypotéky pořídil před dvěma lety rodinný domek za pět milionů korun a nyní splácí 35 tisíc korun. Z toho zhruba 30 tisíc činí úroky, které hlavně v prvních letech představují podstatnou část splátek. V současnosti si může snížit daně právě o tyto úroky z hypotéky. Pokud by změna nastala, tak ročně přijde o desetitisíce korun," tvrdí ředitel Central Europe Holding a člen Asociace po rozvoj trhu nemovitostí Jiří Pácal.
Podle něj by to byla pro rozpočty domácností, které s takovým výpadkem v době rozhodování o hypotéce nepočítaly, obrovská rána. "Je to podobné, jako by se vám rozbila zároveň pračka, lednička i plynový kotel. To jsou vysoké jednorázové výdaje, se kterými rodinný rozpočet běžně nepočítá," upřesňuje Pácal.
Konec státní podpory může odradit zájemce o koupi bytu či domu od toho, aby si vzali hypotéku. V konečném důsledku by tak nižší poptávka mohla snížit i ceny bytů. "Cenu bytů vždy ovlivňuje více faktorů. Zrušení státní podpory by však mohlo být jedním z nástrojů, které budou tlačit ceny směrem dolů. Více by se to mohlo projevit například u rodinných domů," soudí Pácal.
Přestože by kvůli špatnému stavu státní pokladny zrušení státní podpory Pácal rozuměl, vnímá ho v tuto chvíli jako nesystémový krok. "Náš bytový trh potřebuje revitalizovat jako celek, tyhle dílčí kroky ničemu nepomůžou. Český trh je slabý, málo se tu obchoduje. Tohle opatření určitě počet transakcí nezvýší, naopak povede k dalšímu útlumu trhu," myslí si Pácal.
Prezident Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný se domnívá, že zrušení státního příspěvku na stavební spoření i hypotéky by zasáhlo český trh s nemovitostmi spíše negativně. "Záležet bude hlavně na tom, jak se k tomu postaví média. Když budou lidi neustále přesvědčovat o tom, že jsou hypotéky bez státního příspěvku nevýhodné, tak tomu uvěří. Ale realita to moc nebude. Přesto si nikdo nevezme do ruky kalkulačku a nespočítá si, jak to doopravdy je," říká Novotný, podle kterého přijdou lidi maximálně o tisícikoruny ročně.
Jako negativní vnímá zprávy o možném ukončení státní podpory stavebního spoření a hypoték také prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a zároveň ředitelka realitní poradenské společnosti Knight Frank Zdeňka Klapalová. "Když se mění pravidla v průběhu něčeho, tak to nikdy není dobře. Na druhou stranu podporuji vládní úspory a chápu, že když stát nemá zdroje, tak musí hledat prostředky jak ušetřit všude. Lidé, kteří si budou chtít koupit nemovitost a budou na to mít peníze, si ji i bez státní podpory koupí. Tato investice bude mít smysl i nadále," prohlašuje Klapalová a dodává, že rozhodování zájemců o koupi rezidenčního bydlení se podle ní dramaticky nezmění.
Zrušení daňového zvýhodnění hypoték připustil premiér Petr Nečas (ODS) v posledním vysílání pořadu Otázky Václava Moravce, mluvil o tom též ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) v sobotním rozhovoru pro deník Právo. V platné koaliční smlouvě však takový návrh není, takže není ani příliš jasné, zda nakonec projde. Kalousek ho však předložit chce.
Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat
- Vlastní bydlení? Pro většinu Pražanů nedostupné, nájmy nabízejí cenově výhodnější alternativu