Čeští stavebníci očekávají letos v oboru šestiprocentní pokles
PRAHA (MEDIAFAX) - Představitelé hlavních v Česku působících stavebních firem očekávají, že letos poklesne české stavebnictví o šest procent, návrat k růstu pak neočekávají ani v příštím roce. Vyplývá to z aktuálních výsledků výzkumu CEEC Research o potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy.
"Klíčovým problémem je stále nedostatečná poptávka, a jak ukazují nejnovější výsledky, dochází k další eskalaci v této oblasti. Téměř polovina společností uvádí, že má méně zakázek než před rokem. V důsledku toho dochází ke znatelnému zintenzivnění konkurenčního boje na trhu. Čelit těmto problémům chtějí společnosti především zvyšováním efektivity svého fungování," stojí v nejnovější Kvartální analýze českého stavebnictví 2010, kterou připravila společnost CEEC Research ve spolupráci se společnostmi KPMG Česká republika a Ipsos Tambor.
"Všechny hlavní indikátory ukazují, že v letošním roce dosáhne české stavebnictví nejhoršího poklesu za posledních 10 let. Pokud nepřijde výraznější impuls ze strany poptávky, tak ani následující rok 2011 nepřinese významnější změnu současného trendu," řekl ředitel společnosti CEEC Research Jiří Vacek.
Skeptický k případnému oživení v letošním a příštím roce je také Petr Sikora ze společnosti KPMG. "Vedle nedostatku financí oživení brání především časová náročnost procesu spojeného s přípravou staveb. Vzhledem ke lhůtám potřebným pro vyřízení všech povolení nutných k zahájení výstavby oživení očekávám až v roce 2012. Za jednu z možností, jak toto oživení posílit, považuji PPP projekty, o kterých se sice hodně mluví, ale bylo by potřeba přejít od slov k činům a přistoupit k jejich skutečné realizaci," prohlásil Sikora.
Ve svých předpovědích jsou více pesimistické spíše velké firmy, které očekávají v letošním roce pokles stavebnictví o 6,9 procenta. Naopak střední a menší firmy odhadují 5,7% pokles. Střední a malé firmy pak zároveň očekávají největší pokles obchodů. Nejvíc se přitom zhoršila situace v segmentu pozemního stavitelství.
"Ačkoli se současná ekonomická krize projevila již v roce 2008, kvůli setrvačnosti v sektoru veřejných investic byl její opravdový dopad na české stavebnictví odložen až na letošní rok. Dopad bude tvrdý a domnívám se, že bude pokračovat minimálně ještě v roce 2011 až 2012 a bude reálně znamenat ukončení činnosti přinejmenším 20 procent firem z tohoto sektoru," odhadl generální ředitel OHL ŽS Michal Štefl.
Podle místopředsedy představenstva společnosti CGM Czech Martina Kouřila to povede k pročištění trhu. "Krize pomáhá trh očistit o firmy, které nestaví na kvalitě a tradici, ale prostě se jen donedávna vezly na vysoké poptávce a boomu," poznamenal Kouřil.
Všichni stavebníci se shodují, že největší krize ještě přijde. "České stavebnictví čeká obtížný rok, ve kterém se plně projeví propad zakázek v pozemním stavitelství i dopravní infrastruktuře," upozornil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.
Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %
- Byly zahájeny historicky první elektronické aukce městských bytů. Prvních 10 jednotek
- Počet obyvatel hlavního města neustále roste, Pražanů loni za devět měsíců přibylo 7393
- YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly
- Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025? Ceny dále porostou, sazby by mohly klesnout k 3,5 %