DTZ: Německé fondy vyklízejí pozice na českém trhu nemovitostí – nastupují domácí a rakouští investoři
233 %. O tolik se v 1. pololetí meziročně zvýšil objem financí investovaných do tuzemských komerčních nemovitostí. Souhrnnou výši 215 milionů EUR však není podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ radno přeceňovat – už s ohledem na stále velmi nízkou aktivitu investorů v porovnání s obdobím let 2005 až 2008. „Zajímavější než čísla je profil investorů a kupovaných nemovitostí,“ glosuje Ryan Wray z investičního oddělení DTZ. „Nebýt dvojice rakouských investorů, kterým sekunduje investiční skupina ze Spojených států, vypadala by Česká republika jako lokální trh stimulovaný výhradně domácím kapitálem.“
Za bližší pohled stojí rozdíl v preferencích domácích a zahraničních investorů. Rakouský fond Hypo Real Invest, který letos v České republice realizoval již dvě transakce a další připravuje, se zaměřuje na vysoce kvalitní kancelářské nemovitosti s vysokým procentem bonitních nájemců s dlouhodobými smlouvami. Dosud nejaktivnější zástupce domácích investorů, společnost CPI, vyhledává rovněž objekty s dlouhodobým pronájmem, silným zázemím nájemců a v atraktivních lokalitách, ovšem napříč sektory. S ohledem na vývoj domácího legislativního prostředí pak zcela ochabla aktivita německých podílových fondů, jež patřily po léta k tahounům českého trhu nemovitostí.
K výrazné převaze domácích investorů přispělo podle pražské kanceláře DTZ několik faktorů. Od pádu Lehman Brothers v roce 2008 čelily kapitálové trhy přesunu mnoha mezinárodních investorů směrem k tradičním, zavedeným trhům. To zanechalo v lokálních kapitálových trzích mezeru, kterou se rozhodli vyplnit právě domácí investoři. Finanční krize také postavila velké instituce do situace, kdy jsou nuceny mnohem důkladněji zkoumat a zvažovat každou investiční příležitost. Naopak pružnější optimalizace rozhodovacích procesů umožnila investorům se znalostí místního prostředí reagovat rychleji a pružněji. Proto místní investoři „podrželi“ český trh nemovitostí i v období globální nejistoty.
Mezinárodní konkurenci v oblasti prvotřídních nemovitostí oslabila také přetrvávající pasivita německých otevřených podílových fondů. Zastavení akvizicí bylo oznámeno v reakci na nejistotu provázející změny chystané německým ministerstvem financí, jež budou zaměřeny na transparentnější fungování kapitálových trhů a na zajištění větší ochrany pro investory. Navrhované kroky, zahrnující kupříkladu 10% snížení hodnoty majetku, vyústily ve významný odliv kapitálu z fondů. Důvodem byly obavy investorů z dalšího vývoje. Reformy dosud nebyly uzavřeny a schváleny a podle Ryana Wraye tedy není možné odhadnout jejich dlouhodobý dopad. Nicméně v krátkodobém horizontu je více než pravděpodobné, že německé otevřené podílové fondy nebudou na českém investičním trhu dále figurovat. Zatímco v letech
233% meziroční nárůst na investičním trhu a množství připravovaných transakcí pro druhé pololetí roku 2010 jsou pozitivními signály, přesto ještě nutně nemusejí znamenat konečné uzdravení trhu. „Pololetní výsledky lze interpretovat jako přetrvávající reakci na události let
Přehled transakcí od ledna do června 2010 v ČR
|
|
Markéta Valtrová Marketing and PR Manager, DTZ |
.
|
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Rezidenční nemovitosti: Poptávka v Praze láme rekordy
- Volby v USA, zasedání Fedu a důležitý týden pro trhy!
- Luxusní nemovitosti nejsou jen pro zahraniční investory – Češi tvoří většinu vlastníků
- PSN dokončila projekt Ahoj Vanguard v pražských Modřanech, který je téměř vyprodaný
- Nejistota kolem digitalizace stavebního řízení trvá. Projekty se prodlužují, prodražují a stavebníci i úřady tápou
- Co přinese nový obchodní týden? Americké volby se blíží…