Úsporný, ekologický a světlý byt? To je bydlení v zemi
Také byste si přáli, aby vytápění vašeho bytu stálo jen 190 korun měsíčně? Současným trendem je energetická nenáročnost nemovitosti a zároveň ohleduplnost k přírodě. Tuto a řadu dalších výhod skýtá novinka českého realitního trhu – dům v zemi. Tzv. pasivní domy, resp. byty v zemi jsou nejúspornějším a zároveň nejekologičtějším typem bydlení. A to ve stejné pořizovací cenové hladině jako se pohybuje většina bytů v Praze. „Lokalitou, kde je možné spatřit již hotové byty, jsou nyní Horní Počernice v Praze. Jde to česká premiéra,“ prozrazuje developer Jan Konhefr, jednatel Konhefr, stavby a interiéry. Byty mají prosklenou čelní stranu mířenou na jih, udržují si příjemné mikroklima a jsou chráněny před povětrnostními vlivy.
Dům v zemi - ekologický a přitom energeticky nenáročný
V České republice je skutečnou raritou. Dům v zemi v Horních Počernicích je bytový dům s pěti jednotkami, zapuštěný jeden a půl metru pod povrch země a chráněný proti nejrůznějším povětrnostním vlivům. Byty mají hned několik výhod. Díky velkým proskleným plochám obráceným na jih do vlastní předzahrádky jsou všechny místnosti v bytech bohatě prosvětleny. Nejedná se tak o tmavé bunkry či nevzhledné stavby, jak by se mohlo na první pohled zdát. Umístění pod zemí navíc poskytuje obyvatelům stálé klima. S tím souvisí i nízké provozní náklady a odolnost vůči přírodním živlům. Domy si totiž bez ohledu na počasí a dobu udržují teplotu cca 10°-14° Celsia. V zimě tedy stačí zvýšit teplotu podzemního bytu pouze o deset stupňů. V létě naopak nebude v bytě nikdy horko.
Koncept „Nové Počernice“ využívá kombinace všeho, co snižuje účty za energie. Jde např. o tepelná čerpadla systém země – voda, napojená na vlastní vrty. Ta zajišťují vytápění a ohřev teplé užitkové vody. Dále pak jde o zateplení, podlahové vytápění, solární panely a rekuperaci. Domy v zemi jsou totiž vybaveny i větracím systémem s rekuperací tepla, zajišťující řízené větrání celého objektu. K domům v zemi patří i další zajištění energetických úspor. Jsou to mj. dřevohliníková okna, charakteristická vysokou energetickou úsporou a výbornými izolačními parametry a osazená dvojskly. Lepší technické parametry má i podlahové topení. To vše výrazně snižuje náklady na spotřebu energie a zvyšuje komfort bydlení.
Úsporami lze cíleně umořovat hypotéku
Náklady na vytápění podzemního domu jsou tak ve výsledku až desetkrát nižší než je tomu u běžné zděné stavby. Architektonicko-energetický koncept domu zaručuje všem bytovým jednotkám příjemné mikroklima ve všech ročních obdobích. Dům v zemi může být zařazen do skupiny pasivních domů. To je i hlavním důvodem velmi nízkých provozních nákladů – topení, TUV a rekuperace tepla – asi 23 Kč/m2/rok, to je 190 korun měsíčně za téměř stodvacetimetrový byt.
„Pokud díky nízkým nákladům na provoz lze ušetřit měsíčně například 1500 korun, tak tou samou částkou lze pohodlně umořovat hypotéku. V úvěrech na desítky let jde o statisícové částky a zájemci o hypotéku pak snadněji dosáhnou i na relativně dražší a komfortnější bydlení,“ shrnuje ekonomickou výhodnost bytů v zemi developer Jan Konhefr, jednatel společnosti Konhefr, stavby a interiéry.
Největší výhodou stavby, kryté vrstvou vegetací osázené zeminy, je možnost moderní ekologické bydlení v souznění s přírodou. Vždyť i na střeše lze pěstovat květiny.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk