Nepodceňujte řešení detailů a můžete mít pasivní dům bez zateplení s tloušťkou zdiva pouhých 44 cm!
Propracovanost typových detailů ve spojení s vhodným projektem a výbornými tepelněizolačními vlastnostmi cihel řady POROTHERM 44 EKO+ umožňuje zvládnout výstavbu pasivního rodinného domu. A to s tloušťkou zdiva pouhých
Důležitost vlivu správného řešení detailů potvrdila studie, kterou si společnost Wienerberger nechala zpracovat na ČVUT Praha. Práce se zaměřila na výstavbu z cihel řady POROTHERM 44 EKO+, s nimiž se počítalo zejména pro nízkoenergetické bydlení. K cihlám typové řady POROTHERM 44 EKO+ patří i broušené cihly POROTHERM 44 EKO+ Profi a POROTHERM 44 EKO+ Profi DRYFIX. Se správným řešením detailů se zájemci mohou seznámit v publikaci „Navrhujeme nízkoenergetický a pasivní dům“, která je k dispozici na webových stránkách společnosti Wienerberger.
Norma pro pasivní dům
Dle platných norem musí mít rodinný dům, jenž má být zařazen do kategorie energeticky pasivní stavby, měrnou potřebu tepla na vytápění EA ≤ 20 kWh/(m2.rok). V případě typového rodinného domu Titan, který studie posuzovala, se podařilo při použití cihel POROTHERM 44 EKO+ a správném řešení typových detailů dosáhnout měrné potřeby tepla na vytápění 19,9 kWh/(m2.rok). Stavba tak splňuje kritéria pro pasivní domy i bez realizace dodatečného a nákladného zateplení zdiva.
Efektivita spočívá ve správném řešení detailů
Až doposud bylo základem stavění v pasivním energetickém standardu především navyšování tlouštěk izolací. Podle výsledků studie si pro dosažení obdobných energetických hodnot stačí dodržet správné provedení stavebních detailů obvodového zdiva, jež se dosud mnohdy podceňovalo.
Z hlediska vlivu jednotlivých detailů na energetickou náročnost bydlení hraje rozhodující roli správné napojení oken v ostění, nadpraží a parapetu, následuje napojení obvodové stěny na základovou desku (či základové pásy) a souhrn končí napojením střechy na zdivo.
U typového domu Titan úspory až 18 %
Úspory, jichž lze dosáhnout jen dodržováním předepsaných technologií a systémových řešení, jsou skutečně velké. Například u typového rodinného domu Titan činil rozdíl v teple potřebném na vytápění domu s dobře řešenými detaily oproti stejné stavbě, která se tímto nezabývala, překvapivých až 18 %. Dodržet řešení detailů přímo na stavbě se tak určitě vyplatí. A to nejen vzhledem k minimálním nákladům na topení, ale také kvůli možnosti získat dotaci z programu Zelená úsporám.
Více informací na www.porotherm.cz.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk