Pasivní dům aktivního architekta
Architekt Jaroslav Tachecí navrhl během své kariéry desítky rodinných domů. Ale projektovat svůj vlastní, uzpůsobený dokonale na míru, navíc pasivní a za rekordně nízkou pořizovací cenu, bylo dle slov pana architekta "polití živou vodou." A tak se ve starobylém královském městě Slaný uskutečnil ojedinělý projekt ve znamení odvážných stavebních postupů, dokonale promyšlených detailů, ekonomických propočtů a optimalizací, technických vychytávek a svěžího moderního designu. Dům, který poskytne svým obyvatelům pohodu, bezpečí, zábavu a navíc neuvěřitelně nízké provozní náklady.
Pane architekte, jak to všechno začalo?
Našel jsem báječnou ženskou a řekli jsme si, že bychom si mohli spolu postavit dům, kde bych mohl zužitkovat vše, co jsem se naučil. A jelikož ten dům stavím vlastně na důchod, měl by být ekonomický, s nízkými náklady na provoz, a tedy pasivní. Tři roky jsem projektoval, denně hodiny na internetu, četl jsem stovky článků, mluvil téměř se všemi lidmi, kteří kolem pasivních domů něco znamenají. Dnes mám tuto problematiku dokonale nastudovanou. Velká výhoda byla, že jsem zároveň investor, uživatel i projektant. S partnerkou jsme se podivuhodně téměř ve všem shodli, a tak vznikl projekt tohoto domu.
Když vezmu v úvahu, kolik času a energie mě ten projekt stál, odhaduji ho tak na 3 až 4 miliony. Na druhou stranu jsem získal spoustu zkušeností a znalostí. Když dvacet let projektujete rodinné domy, pochopíte, že je to pořád stejné. Člověk spadne trochu do rutiny. Tohle bylo polití živou vodou.
Jaké byly hlavní priority kromě nízkoenergetičnosti stavby?
Hodně jsem se zaměřil na pohodu bydlení, věnoval jsem jí více pozornosti než obvykle. Pocit bezpečí, zvuková izolace, světelná pohoda, vše je propracované.
Náklady
Ušetřit peníze na nákladech za bydlení je obrovská výhoda, ceny energií stále šplhají nahoru. Jak vysoké budou tedy náklady ve vašem domě a jak toho chcete docílit?
Dům splňuje standardy pasivního domu, možná je ještě o něco víc zaizolovaný. Ve spojení s tepelnými čerpadly se dostávám k hodnotě 1000 Kč ročně za topení elektřinou, což někomu může připadat jako nesmysl, ale vysvětlení je jednoduché. Dům má cca
Odhadovaná spotřeba elektřiny na ostatní provoz domu (vaření, praní, osvětlení, TV, PC atd.) je 3 – 4 MWh/rok. Díky sazbě na tepelné čerpadlo 2,50 Kč/kWh (oproti normální sazbě 4,50 Kč/kWh) se zlevní částka za tuto elektřinu na téměř polovinu.
Jaké byly náklady na stavbu domu?
To je další zajímavá věc. Všude se uvádí, že pasivní domy jsou o 10 až 15 % dražší než klasické domy. Ale já si řekl, že ho postavím levně. Nákladově by měl stát jeden milion korun.
Jak toho chcete docílit?
Netradičními řešeními v konstrukci domu, použitými technologiemi a maximální optimalizací všeho – dispozice domu. Vše jsem navrhoval v nejvýhodnějším poměru „výkon – cena“.
Protože dům je pro mě, mohu si navíc dovolit experimenty, které bych si bez osobní zkušenosti pro zákazníka netroufl navrhnout. Beru inspiraci z Finska, Francie, Belgie, Švýcarska, Německa a podobně. U nás se staví nějakým zavedeným způsobem, to ale neznamená, že je to jediná možnost.
Například?
V zahraničí se třeba domy zakládají na polystyrenu nebo na pěnoskle. V Čechách se toto řešení prakticky nepoužívá. Můj dům má vnitřní zateplení, což by podle mne 90 % stavařů odsoudilo. Dům je jinak založený, má jinak postavené stěny.
Například obvodová stěna, která má tepelný odpor 10, nákladově stojí cca 820 až 850 Kč/m². Stěny s podobnými parametry vyjdou běžně na 2 až 3 tisíce korun za m². Tady jsem hodně ušetřil. Dále na základech, na skladbě střechy. Některé věci, jako technologie, lepící pásky, tmely, jsou naopak jedny z nejkvalitnějších na trhu.
Většinu detailů jsem navrhoval tak, abych si dovedl představit, že to sám dokážu udělat, žádné složité postupy. Mnoho výkresů bylo na stavbě v poměru 1:1. Architekti si často vymyslí věc, která může hezky vypadat, ale je velice těžké a drahé ji zrealizovat. Dům je přízemní, nebylo potřeba stavět lešení a odpadly příplatky za přesuny materiálů a za výškové práce.
Cena je včetně zařizovacích předmětů, není v ní započtena práce. Navíc v současné době na pasivní dům dostanete dotaci z programu Zelená úsporám ve výši 250 000 Kč, plus 45 000 Kč na tepelné čerpadlo a 40 000 Kč na projekt, což je docela zajímavý příspěvek.
Materiály
Z čeho je dům postavený?
Z betonových skořepinových tvárnic, tento systém se používá ve Francii. Tvárnice se vyrábějí vibrolisováním, z jedné strany jsou duté. Mají vlastnosti betonu, ale na rozdíl od klasických betonových tvárnic, kam se dává přibližně 30 % cementu, tyto obsahují jen 7 %. Jsou tedy levnější, 1m² tohoto zdiva stojí 290 Kč.
V Čechách je asi šest až sedm výrobců těchto tvárnic. Tenhle stavební materiál mě nadchnul, jenže pak jsem zjistil, že ač všichni uvádějí rozměry 500 x 200 x
Tvárnice se dávají na sraz bez svislých spár a díky stavební nepřesnosti je modulový rozměr vlastně
Na základové pasy byl použit samozhutnitelný beton (úžasná novinka), který se rozlije jako voda do roviny, navíc je to beton B30, který se má správně používat do základů a přitom byl jen o 200 Kč/m³ dražší.
Pasy pokračují ztraceným bedněním šířky
Poslední vrstvou je kletovaný beton s polypropylenovými vlákny. Vznikl tak perfektně rovný povrch, na který je možné rovnou položit konečnou podlahovou krytinu. Ušetřilo se tak za extrémně drahé vyrovnávací stěrky.
Jako podlahová krytina budou nakonec použity vinylové dílce (novinka) od německé firmy DesignLine, které působí dojmem velkoformátových dlaždic 45 x
Celý interiér chceme bílý s barevnými doplňky, podlahy jsou včetně koupelny i WC všude stejné. V domě není použita vůbec žádná dlažba ani obklady. Sprchový kout a stěny infrasauny uděláme z bílých HPL desek. Mimochodem v infrasauně plánuji použít solné cihly - takže taková malá „solná jeskyně“.
Zdroje energie
Tento dům má tak malé tepelné ztráty, že když je venku
Proto mé tepelné zdroje musí mít velice malý výkon.
V domě se přesto bude topit 5 způsoby (ono to vypadá dost naddimenzovaně, ale má to svoji logiku):
1. Nejvyšší prioritu má solární vzduchový kolektor vytvořený v jedné části střechy. Tato energie je zcela zadarmo.
2. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch
Je použita klimatizační jednotka Hitachi s COP 6,13, která umí topit do
3. Přihřívání větraného vzduchu pomocí tepelného čerpadla země-voda, které slouží na ohřev TUV.
V domě jsou tedy dvě tepelná čerpadla a přitom jejich pořizovací cena je přibližně 70 tis. Kč za obě.
4. Elektrické sálavé panely
Četl jsem hodně článků o tom, že lidem v pasivních domech chybí sálavé teplo. Člověk je na ně zvyklý, je to teplo sluníčka, kamen, ohně, a když v domě chybí, tak má člověk pocit větší zimy a nepohody. Takže proto elektrické sálavé panely. Panely jsou zde hlavně kvůli mé partnerce, která má daleko větší potřebu vyšší teploty v domě. Zkrátka taková normální situace, kdy muž sedí v trenýrkách a paní domu ve svetru a je jí zima… Sálavé panely jsou použity i v infrasauně, která kromě běžného saunování může sloužit k rychlému prohřátí mé partnerky…
5. Krb na bioetanol
V případě výpadku elektrické energie malý bezkomínový krb s výkonem 1 – 3 kW vyhřeje celý dům. Dá se navíc použít na terase jako živý oheň.
Příprava teplé vody
Jak již bylo zmíněno, na ohřev teplé vody je použito tepelné čerpadlo, které na rozdíl od solárních panelů ohřívá vodu tehdy, kdy je potřeba, a nejen když svítí slunce.
Tím mi stačí mnohem menší akumulační nádoba. V případě solárních kolektorů musíte mít objem asi
S vodou budeme také šetřit, máme tady nádrž na dešťovou vodu, kterou budeme používat na praní, zalévání zahrady a na splachování WC. Připadne mi docela luxus a barbarství splachovat záchod pitnou vodou...
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk
- Vesnický dům jako z jiného století
- Jak šetřit energie i náklady díky moderním technologiím zelených střech