Realitní rádce IX.díl - Na co si dát pozor při prohlídkách nemovitostí

Podle čeho vybírat nemovitost?

 

Potřeby a požadavky na bydlení jsou dosti individuální. Je dobré si stanovit, co a proč vlastně chceme a podle toho začít vybírat. Pro někoho může být zásadní poloha či dostupnost nemovitosti, pro někoho cena, dispoziční řešení, nebo třeba jen pocit, jaký z dané nemovitosti má.

Mnoho klientů hledá takzvanou “ideální nemovitost“, která po všech stránkách splňuje jejich požadavky, je však dobré si uvědomit, že taková nemovitost v podstatě neexistuje, u některého kritéria je nakonec vždy potřeba požadavek snížit.  

 

Na co se má klient při prohlídce zaměřit?

 

Dejte si pozor na skryté vady a nemovitost si vždy důkladně prohlédněte, pokud v bytě jsou na stěnách či na stropě viditelné praskliny nebo plíseň, určitě si nechte nemovitost prohlédnout odborníkem. U koupě rodinného domu se prohlídka za účasti odborníka vyplatí téměř vždy.

Vždy zkontrolujte, zdali nemovitost odpovídá nabízeným podmínkám – přesný rozměr bytu či příslušenství by mělo souhlasit s evidenčním listem, který má každý majitel bytu k dispozici.

 

Kolikrát doporučujete danou nemovitost navštívit?

 

Záleží na okolnostech. Pokud se jedná o atraktivní nemovitost, která splňuje většinu Vašich požadavků, může se stát, že za dva dny už bude prodaná. Pokud víte, že o nemovitost je zájem, je často potřeba jednat rychle.

 

Je lepší přijít přes den nebo k večeru?

 

Vždy je lepší vidět nemovitost za denního světla. Především v zimních měsících to může být pro zájemce náročnější i vzhledem k pevné pracovní době, na druhou stranu koupě nemovitosti je velký životní krok a určitě se vyplatí si na něj čas udělat. 

 

Koho vzít na prohlídku sebou?

 

Každého, kdo bude o koupi nemovitosti rozhodovat. Především u rodinných domů se vyplatí vzít sebou i odborníka, který je schopen zhodnotit reálný stav nemovitosti.

 

Na co všechno mám při prohlídce nárok?

 

Vždy chtějte vědět, kdo je majitelem, u nemovitostí v osobním vlastnictví si můžete tuto informaci zjistit sami z katastru nemovitostí – budete potřebovat katastrální území, kde se daná nemovitost nachází, číslo popisné a (u bytů) číslo bytové jednotky. U bytů v družstevním vlastnictví chtějte vidět nájemní smlouvu převádějícího.

Pokud nemovitost nabízí realitní kancelář, měla by mít písemný doklad od majitele (nejčastěji zprostředkovatelská smlouva), že danou nemovitost může nabízet. 

listu vlastnictví také zjistíte, zdali na nemovitosti nejsou vázány zástavy nebo věcná břemena. Před rozhodnutím o koupi je potřeba přesně vědět, o co konkrétně se jedná a jakým způsobem se bude daná právní vada řešit.

Zjistěte si také přesnou výši měsíčních plateb.

  

Radil: Jan Zachystal, realitní makléř kanceláře RE/MAX Alfa

 

další díly Realitního rádce:

Realitní rádce I.díl - kupuji novostavbu

Realitní rádce II.díl - nákup bytu

Realitní rádce III. díl - Výhradní smlouva s makléřem ano nebo ne

Realitní rádce IV. díl - Koupě družstevního bytu..

Realitní rádce V. díl - Tipy, které pomohou prodat vaši nemovitost

Realitní rádce VI. díl - Jak kupovat pozemek

Realitní rádce VII. díl - Výběr vhodného makléře

Realitní rádce VIII. díl - Jak nakupovat nemovitosti v dražbě


 

 

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika