Dřevo na podlahovém topení
Podlahové topení patří bezesporu k pokrokovým metodám vytápění budov. Ideální podlahovou krytinou je pro ně určitě keramická dlažba. Výborně vede teplo, nedilatuje, na rozdíl od dřeva, které z tohoto pohledu má vlastnosti opačné – hůř vede teplo a se zvýšením teploty mění svoje rozměry a tvar. Právě tyto vlastnosti omezují použití některých druhů dřevin a také konstrukcí podlahových dílců.
U masivních podlahových dílců, jako jsou například vlysové a mozaikové parkety, považujeme za standardní, vhodnou dřevinu dub a ty ostatní dřeviny, které mají stejné dilatační vlastnosti jako dub. Porovnání získáme z přehledných údajů o radiálních a tangenciálních šířkových změnách, vyjádřených v procentech úbytku šířky, klesne-li vlhkost z 30 % na 0 % vlhkosti – z takzvaného bodu nasycení vláken na nulovou vlhkost. Hodnoty tangenciálního a radiálního sesychání uvádí následující tabulka:
Dřevina radiální sesychání tangenciální sesychání průměr vhodná z hlediska změn rozměrů
Dub 4,0 % 7,8 % 5,9 % ano
Buk 5,0 % 11,8 % 8,4 % ne
Javor horský (klen) 3,0 % 8,0 % 5,5 % ano
Bříza 5,3 % 7,8 % 6,6 % ne
Hrušeň 4,6 % 9,1 % 6,9 % ne
Ořech 5,2 % 7,1 % 6,1 % ano
Akát 3,9 % 5,8 % 4,8 % ano
Teak 2,5 % 4,2 % 3,3 % ano
Jilm polní 4,6 % 8,3 % 6,5 % ne
Habr 6,8 % 11,5 % 9,2 % ne !
Modřín 3,3 % 7,8 % 5,6 % ano
Dub červený 4,5 % 8,7 % 6,6 % ne
Olše 4,3 % 9,3 % 6,8 % ne
Jasan 5,0 % 8,0 % 6,5 % ne
Mahagon 3,2 % 5,1 % 4,2 % ano
Kaštan jedlý 4,3 % 6 ,4 % 5,4 % ano
Žádná norma nestanovuje, které dřeviny lze nebo nelze použít na podlahové topení. U dřevin s nedoporučením na podlahové topení se čtenář z tabulky dozvídá, že může očekávat větší spáry než u tradičního dubu. Konečně všechny parkety z masivů budou mít v průběhu zimního období, hlavně však na konci zimního období větší či menší spáry, na podlahovém topení samozřejmě o něco větší.
Velkou roli u podlahovin z masivů hraje poměr šířky a tloušťky. U tenkých a současně širokých profilů je dvojí nebezpečí: U profilů s tangenciálním průběhem letokruhů dochází k příčnému prohnutí (korýtka nebo vyboulení). U širokých profilů se tvoří nadměrné spáry. Vhodné a nevhodné profily z masivů na podlahové topení uvádí obrázek.
Nejvhodnější profil klasické parkety je: tloušťka
Masivní podlahové prvky všech druhů se vždy celoplošně lepí na tvrdé, rovné a suché podkladové vrstvy – betonové nebo anhydritové, v nichž jsou uloženy trubky s topným vodním médiem, které musí být min.
Vlhkost podkladní vrstvy s podlahovým vytápěním je zásadně rozhodující pro úspěšnou realizaci. Nalepit dřevěnou podlahu na nedostatečně vysušený podklad znamená katastrofu. Dochází k deformacím podlahových prvků, vyboulení a odtržení. Oprava není možná, výměna ano, ale jen za obrovských nákladů a oddálení opravy za účelem vysušení.
Vlhkost betonu je stanovená normou – pod 2,5 %. Konečná ustálená vlhkost betonu však činí 1,3 % - 2,2 % . Pro podlahové topení by měla být vlhkost pod 2 %. Zdánlivě malý rozdíl vlhkosti představuje při tloušťce potěru
Pokud je vlhkost podkladu nejistá, je lépe upustit od celoplošného lepení masivních parket a použít třívrstvé parkety a jako parozábranu izolační fólii Stafol tl.
Třívrstvé parketové dílce jsou vhodné na podlahové topení. I v tomto případě je však nutno investora upozornit, že podlaha nebude zcela bezespará a že příčný průhyb může být až
Projektant podlahového topení bude mít zájem o podlahovinu co nejtenčí, aby byl přenos tepla do prostoru co největší. Snižují se tím náklady na délku topných trubek.
Ideální jsou mozaikové parkety tloušťky
Ing. Rajmund Coufal, PhD., Zlín
zdroj: Podlahy a interier
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie
Články Interiéry
- Každá vanová baterie má svůj styl, který je ten váš?
- Skrytá zárubeň — tajemství dokonalého designu s praktickým přesahem
- Stylový home office 6x jinak
- Jak vyzrát na pořádek v koupelně? Tipy na rozvržení úložných prostor a volba vhodných řešení
- Jak udržet pořádek v koupelně? Se stylovým nábytkem i pomocníky!
- Sklo jako zařizovací prvek: funkční, všestranné i krásné