Zakládáme zahradní jezírko
Před založením zahradního jezírka pečlivě vyberte jeho vhodné umístění. Předpokladem bohatého a rozmanitého vodního porostu je alespoň čtyř až pětihodinový sluneční svit. Během žhavého letního poledního slunce je vhodné umístění ve stínu nebo polostínu. Pokud se chcete vyhnout uhnívaní spadaného lupení nebo jeho neustálému lovení z hladiny jezírka během podzimu, neumisťujte jezírko blízko ke stromům či keřům.
Při realizaci jezírka jsou na výběr již hotová jezírka - nádrže, nebo foliová jezírka. Ty jsou vhodná zejména v případě, že máte k dispozici málo místa. Jejich výhodou je také jednoduchá a rychlá realizace. Řada hotových jezírek nabízí i zóny mokřadů, břehy pro biotopy a úseky pro osázení, které jsou upraveny pro různé typy rostlin. Nevýhodou těchto nádrží jsou omezené velikosti a tvary. To u foliového jezírka máte absolutní tvůrčí volnost a můžete realizovat vlastní představu o tvaru a hloubce jezírka. Foliové jezírko také poskytuje větší životní prostor pro rostliny i ryby, jeho realizace je ovšem náročnější než u hotového jezírka.
Zurčící voda na vaší zahradě
Voda v pohybu má na zahradě vždy magickou přitažlivost, ať už se jedná o šplouchající fontánu, zurčící potůček, nebo šumící vodopád. Na výběr je řada tvarovaných prvků pro vodopády, potůčky i vodotrysky, které se mohou používat jednotlivě, ale také ve vzájemné kombinaci. Šumění tekoucí vody výborně uklidňuje a přináší neopakovatelnou krásu pohledu.
Základní výbava jezírka
Filtrační čerpadla jsou naprosto nezbytnou součástí zahradních jezírek. Podle zvoleného modelu lze s jejich pomocí odstranit znečištění vody až do velikosti nečistot o průměru
Vodní rostliny
Osázení zahradního jezírka je více než otázka stylu. S pomocí rostlinných druhů se v různých částech jezírka brzy upraví fungující výměna látek. Rostliny odčerpávají z vody živiny a tím brání vzniku řas, kromě toho fungují jako zásobárna kyslíku a poskytují úkryt vodním živočichům.
Vodních rostlin existuje celá řada, nejčastěji se dělí na bažinaté, plovoucí a žijící pod vodou. Pro bažinaté okraje jezírek se hodí například puškvorce, ty jsou atraktivní zejména díky svým ozdobným listům. Jednou z neoblíbenějších pobřežních rostlin je blatouch, který plochu jezírka svými žlutými květy rozsvítí už v dubnu.
Typickým zástupcem plovoucích rostlin jsou lekníny, někdy také nazývané vodní růže. Při výsadbě to s nimi nepřehánějte, také by mohly zcela zastínit celou plochu a ohrozit rostliny i živočichy rostoucí a žijící pod vodou. Vodní hyacint je další velice atraktivní plovoucí rostlinou, její fialové květy se podobají květům orchidejí.
Častou doporučovanou rostlinou žijící pod vodou je růžkatec, ten na podzim klesá ke dnu a na jaře opět vyplouvá. Díky vysoké spotřebě živin bývá růžkatec velmi dobrým pomocníkem v boji s řasami. Tato nezdolná rostlina je schopná během týden vyrůst až o sto procent své původní délky.
Tip odborníka: „Nejvhodnější chvíle pro založení jezírka, případně jeho osázení přichází právě teď, na jaře. Díky včasnému vysazení mají rostliny dostatek času na zakořenění a následný kvalitní růst. Vždy záleží na okolních podmínkách, ale voda by při osazování nikdy neměla mít méně než 15°C,“ doporučuje Jan Smékal, ředitel OBI marketu Štěrboholy. |
Zdroj: OBI
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie
Články Zahrada
- Sklízíte poškozené brambory, mrkev nebo řepu? Povíme, se kterými škůdci se dělíte o úrodu (Zahrádkářské tipy) (audio)
- Z řepkového pole vytvořili udržitelnou zahradu: Inspirujte se příběhem Zahrady Panorama
- Mají papriky ještě šanci dozrát? Mají, musíte jim ale trochu pomoci (Radioporadna) (audio)
- Špenát a polníček v zimě pomohou záhonům a zjara zpestří náš jídelníček (audio)
- Bezpečnost dětí a domácích mazlíčků: Jak se vyhnout nástrahám na zahradě
- Vysoká tráva snižuje teplotu povrchu až o 12 stupňů