Nenechte peníze vytékat z domácnosti kanalizací

Podle organizace We are water, která funguje pod křídly společnosti Roca, nemá 900 000 lidí na celém světě přístup ke zdravotně nezávadné vodě. A 30 000 z nich denně umírá kvůli nedostatečné hygieně a kontaminovaným vodním zdrojům. V našich zeměpisných šířkách proudí do domácností neomezeně vodovodními kohoutky a málokdo z nás se tak zamyslí nad tím, jestli vodní zdroje využíváme na maximum. Je až překvapivé, kolik peněz odejde z rodinného v podobě vyplýtvané vody. Přinášíme odborné rady, jak v domácnosti s vodou zacházet úsporně a jaké produkty vám toto úsilí usnadní. Pokud se jich budete držet, ušetříte nejen přírodu, ale poznáte to i na své peněžence.

Vodu používáme každý den na splachování, hygienu, vaření, mytí nádobí či praní. Na osobní hygienu připadá kolem 75 % její denní spotřeby domácnosti. Koupelna je proto místem, kde bychom s úspornými opatřeními měli začít.

*    Při sprchování spotřebujete o třetinu méně vody než při koupání ve vaně, na které připadne až 150 litrů. Dávejte si ale pozor i na to, jak dlouho se sprchujete. Zkrácením doby sprchování o každou minutu ušetříte více než 560 litrů vody měsíčně. Pomohou také speciální úsporné sprchové hlavice. Nejsou drahé a můžete s nimi ušetřit až 2500 litrů vody měsíčně.

*    Při čištění zubů, mydlení rukou nebo holení vždy zavírejte kohoutek, kterým jinak bez užitku vypustíte 10 litrů vody za minutu. Na vypláchnutí úst po čištění zubů přitom můžete použít sklenici nebo kelímek, který má objem maximálně čtvrt litru. Pokud si vezmete toto jednoduché pravidlo za své, měsíčně ušetříte 100 až 500 litrů vody.

*    Kontrolujte těsnění vodovodních kohoutků. Jedním kapajícím kohoutkem může utéct měsíčně i více než 1000 litrů vody. Dbejte také na pečlivé zavírání a utahování kohoutků a vše učte už od malička své děti.

*    Spotřebu vody ovlivňuje také typ použité kartuše v baterii, vyplatí se pořídit si perlátory. Kartuše zabudované do našich vodovodních baterií jsou vybaveny omezovačem průtoku. V praxi to znamená, že si uživatel sám zvolí optimální průtok a spotřebu. Perlátor slouží k provzdušnění proudu vody. Díky přítomnému vzduchu vody vytéká méně, což přitom nijak neovlivní komfort mytí.“ říká Petr Čech, produktový manažer značky Jika.

Vodou je potřeba šetřit i na toaletě, zvláště uvědomíme-li si, že splachujeme pitnou vodou.

*    Průběžně kontrolujte, jestli toaleta neprotéká. Pokud ano, problém řešte okamžitě. Protékající toaletou spotřebujete měsíčně až 3 500 litrů vody navíc.

*    Investujte do moderního systému splachování. Starší systémy splachují do kanalizace 9-12 litrů vody, zatímco u novějších je to 6 litrů na velké spláchnutí a 3 litry na malé. Trend vývoje směřuje ke spotřebě pouhých 4,5 litru. Duální systém splachování ušetří průměrné čtyřčlenné rodině až 40 % roční spotřeby vody.

V zásadě se dnes využívají 2 základní typy ventilů: START STOP a DUAL FLUSH,“ vysvětluje další možnosti úspor vody Alena Machátová ze společnosti Laufen.  U systému Start stop se spotřeba řídí úsudkem uživatele: stlačení tlačítka aktivuje splachování a opětovné stlačení splachování zastaví. Spotřebu vody si tedy určí uživatel sám. Maximálně však do odpadního systému spláchne klozet šest litrů vody. U Dual flush je tlačítko ventilu dvojité, menší a větší. Spotřeba vody je standardně 3 l na malé spláchnutí = menší tlačítko a 6 l velké spláchnutí = velké tlačítko.“

Nové spotřebiče jsou energeticky úspornější

*    Zvažte výměnu starých domácích spotřebičů za nové. Moderní myčky i pračky jsou daleko energeticky efektivnější a mají spotřebu vody nižší až o 50 %. Myčky navíc spotřebují sedminu vody oproti mytí nádobí pod tekoucí vodou a kromě toho šetří váš čas.

*    Myčku i pračku zapínejte pouze tehdy, jsou-li již úplně plné. Pokud nemáte tuto možnost, již při nákupu vybírejte zařízení, která umožňují objem použité vody regulovat podle množství nádobí / prádla.

Kuchyně

*     Přesto, že každý ví, že mýt nádobí pod tekoucí vodou je neekonomické, v řadě českých domácností tento zvyk stále přetrvává. Spotřebujete tak ale až třikrát více vody než při mytí nádobí ve dřezu a až sedmkrát více než při mytí v myčce. „Myčky dokáží mýt plný obsah nádobí s využitím pouhých 10-12 litrů vody, kdežto na stejné množství nádobí potřebujete 70 litrů, což už se rovná spotřebě vody při sprchování“, potvrzuje Alena Machátová. 

*    Pokud myčku nevlastníte, napusťte při mytí nádobí vodu do dřezu, umyjte ho a až nakonec opláchněte pod tekoucí vodou. Velmi jednoduše a efektivně nádobí omyjete pomocí kuchyňské sprchy.

*    Šetřete nádobím, jedna sklenice na vodu vám na den stačí.

*    V lednici mějte vždy zásobu chlazené vody v pet láhvi. Odpouštěním vody pokaždé, když si napouštíte vodu k pití do sklenice tak, aby byla dostatečně studená, zbytečně plýtváte.

*    K rozmrazování potravin nepoužívejte tekoucí vodu.

Úspornými opatřeními ušetříte i více než 35 % spotřeby vody v domácnosti. Průměrná čtyřčlenná domácnost, která spotřebuje 170 litrů denně na osobu, tak ročně ušetří přes 86 tisíc litrů vody, což je 238 litrů vody denně na celou domácnost a necelých 60 litrů na člověka. Při průměrné české ceně 60,77 za m3 ušetří celá domácnost ročně minimálně 5 226 korun.

Tipy na chytré úsporné produkty ze sortimentu značek Laufen, Roca a Jika

Roca Thesis

Koupelnová baterie Roca Thesis disponuje technologií Optim Eco, která umožňuje efektivně kontrolovat množství a teplotu vody. Dalším úsporným prvkem je dvoustupňový mechanismus páky baterie, který rozděluje průtok vody na maximální a ekonomický. Při zvedání páky ucítíte elastickou zarážku, která vás upozorní, že přecházíte do úseku s maximálním průtokem. Překonáním odporu se zvýší průtok. Tento systém dokáže ušetřit velké množství vody, protože pro běžnou potřebu často stačí ekonomický průtok vody (cca 6 l/min), který znamená významnou úsporu v celkové spotřebě.

 

Roca W+W

Projekt W+W spojuje funkci umyvadla a klozetu v jediný úsporný a designový objekt. Voda použitá v umyvadle W+W prochází odtokovým čisticím systémem, ve kterém jsou z vody odstraněny větší nečistoty, a nadávkuje se do ní desinfekční látka. Nádržka s vyčištěnou vodou je propojena s WC nádrží, kam tato voda přitéká čistá a připravená ke spláchnutí toalety. Komplet doplňuje baterie s omezeným průtokem vody, která šetří vodu i energii.

 

Laufen ILBAGNOALESSI One

Designovému klozetu z kolekce ILBAGNOALESSI One stačí na velké spláchnutí pouze 4,5 litru a na malé pouze 3 litry vody. Díky unikátnímu tvaru, povrchové úpravě a promyšlenému systému vypouštěcích ventilů zůstává WC hygienicky čisté i s takto malým množství vody.

 

Jika Lyra

Výsuvná sprcha baterie Jika Lyra zaručí snadné a efektivní oplachování i neskladného nádobí. Zabudovaná technologie Optim Eco navíc umožňuje snadno regulovat teplotu vody a průtok, čímž šetří vodu i energii.

 

Jika Mio

Sprchová baterie Jika Mio šetří vodu díky technologii Optim Eco, která umožňuje efektivně kontrolovat teplotu i průtok vody. Baterie šetří nejen vodu a energii, ale předchází také opaření horkou vodou.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy