HN: Cena bytů v řadě míst ještě klesne
PRAHA (MEDIAFAX) - Pokles cen domů a bytů v řadě lokalit neskončil. Navzdory růstu DPH se to může týkat i novostaveb, píši v úterý Hospodářské noviny.
Tři roky trvající pokles cen domů a bytů může podle většiny odborníků pokračovat i v roce 2012. Cihlové domy v dobrých lokalitách budou zřejmě výjimkou. Ceny ostatních realit ale mohou dál klesat. Týká se to i novostaveb, do jejichž cen se od ledna promítne vyšší daň z přidané hodnoty. Za kolik budou prodány, je ale otázkou.
"Pro růst cen nových bytů v roce 2012 neexistují silnější předpoklady. Domnívám se, že budou spíše stagnovat a v méně atraktivních lokalitách asi dál klesat," řekla listu Milada Kadlecová, jednatelka Institutu regionálních informací. Ten od roku 2000 sleduje na základě monitoringu cen bytů a nájemného trh rezidenčních nemovitostí.
Změna DPH je již podle Kadlecové v cenách realit do značné míry obsažen.
"Ceny bytů letos spíše stagnovaly a v konečných číslech se pohybovaly asi pět až osm procent pod nabídkovými. V Praze se můžete vybrat z více než osmi tisíc volných nových bytů," uvedl ředitel regionální realitní kanceláře Sting Martin Ďuriš. Připouští ale, že vyšší DPH by mohla v příštím roce ceny novostaveb ovlivnit.
Obchodní ředitel developerské společnosti Central Group Jiří Vajner soudí, že růst DPH se nutně promítne do cen nových bytů ve většině pražských lokalit. V prvním pololetí 2012 čeká útlum prodejů, protože se lidé kvůli růstu DPH předzásobí, ve druhém ale může výrazně vzrůst kvůli dalšímu očekávanému zvýšení DPH v roce 2013.
Eva Vanácová, vanacova@mediafax.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Prémiové budovy, silní nájemci a stabilní výnos. Fond NEMO slaví sedm let na trhu
- Amundi Real Estate posiluje v Praze. Fond REF4 kupuje kancelářskou budovu Riverview na Smíchově
- Nový dům pro seniory v Nymburku – postaví ho RS Group vedle polikliniky v ulici Okružní
- Chaty a chalupy za poslední 3 roky zdražily o 31,4 %. Největším příběhem je ale prudké zrychlení trhu (24.6.2026)
- Nejméně volných kanceláří je v okolí stanic metra Invalidovna, Hlavní nádraží a Flora
- Chaty a chalupy za poslední 3 roky zdražily o 31,4 %. Největším příběhem je ale prudké zrychlení trhu