Ústavní soud rozhodne, zda lze dát výpověď z regulovaného nájmu lidem, kteří mají vlastní nemovitost
BRNO (MEDIAFAX) - Ústavní soud vynese ve středu verdikt nad stížností Petera, Daniela, Ericha a Stefana Meierových, kteří se jako spoluvlastníci činžáku v Praze domáhají práva dát výpověď svým nájemníkům bydlícím v regulovaném podnájmu. Podle Meierových totiž vlastní jejich podnájemníci dva nebo více jiných bytů.
Meierové se soudní žalobou domáhali takzvanému přivolení výpovědi nájmu bytu bez nároku na zajištění náhradního bytu. Tento byt užívají nájemci a bydlí v něm v takzvaném regulovaném nájmu.
"Podle stěžovatelů byl v době podání žaloby dán důvod výpovědi nájmu z bytu, protože nájemci mají dva nebo více bytů. V mezidobí se pak dokonce stali spoluvlastníky dalších nemovitostí," řekla agentuře Mediafax mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.
Obvodní soud pro Prahu 7 žalobu Meierů zamítl. Podle pražských soudců se naplněním výpovědního důvodu rozumí to, že nájemci mají byt, který je volný a mohou jej začít bez nutnosti úprav pro bydlení ihned užívat. V jejich případě tomu tak údajně nebylo, protože soudní znalec dospěl k závěru, že nebytové plochy jež mají nájemci k dispozici, nelze bez podstatných úprav změnit a užívat jako byty k trvalému bydlení. Rozsudek obvodního soudu pak potvrdil i odvolací soud a stvrdil i Nejvyšší soud.
Jiří Nováček, novacek@mediafax.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Rezidenční nemovitosti: Poptávka v Praze láme rekordy
- Volby v USA, zasedání Fedu a důležitý týden pro trhy!
- Luxusní nemovitosti nejsou jen pro zahraniční investory – Češi tvoří většinu vlastníků
- PSN dokončila projekt Ahoj Vanguard v pražských Modřanech, který je téměř vyprodaný
- Nejistota kolem digitalizace stavebního řízení trvá. Projekty se prodlužují, prodražují a stavebníci i úřady tápou
- Co přinese nový obchodní týden? Americké volby se blíží…