CEEC: Stavebnictví v ČR klesne příští rok o dalších 4,4%, tvrdý konkurenční boj
České stavebnictví bude klesat i v příštím roce o další 4,4 %, a to i přes značný propad v předchozích letech. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou pravidelně zveřejňuje CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika. Navíc dochází k tvrdému cenovému boji, který umocnila i novela zákona o veřejných zakázkách.
Pokles v příštím roce naváže na předchozí propad sektoru, který stále nenašel své dno, podle ČSÚ stavebnictví pokleslo již o více než 20 % od svého vrcholu v roce
Letos také začala platit novela zákona o veřejných zakázkách. Stavební společnosti potvrzují půl roku po té, co vstoupila v platnost, že jedním z jejích důsledků je významné zostření cenového boje. Naprostá většina představitelů stavebních firem (80 %) potvrzuje, že nejnižší nabídková cena ve výběrovém řízení bývá nižší než jimi vypočítané nezbytné náklady na realizaci zakázky. „Nízká úroveň cen je jednoznačným problémem. Poškozuje celý sektor stavebnictví. Nechápu, proč některé stavební firmy jsou schopné podepsat zakázku pod úrovní nákladové ceny. Je to cesta do pekel,“ myslí si Milan Valenta, obchodní ředitel, člen představenstva společnosti Průmstav. U velkých společností a firem zabývajících se inženýrským stavitelstvím tuto skutečnost uvádějí dokonce všichni oslovení ředitelé.
Přitom každá třetí stavební firma se nikdy nesetkala s tím, že by veřejný zadavatel požadoval po soutěžících vysvětlení mimořádně nízké nabídkové ceny. Nedochází ani k vylučování takových nabídek, dvě třetiny stavebních společností se s tím ještě nikdy nesetkaly nebo pouze výjimečně. Zadavatelé se totiž obávají, že by mohli být nařčeni z korupčního chování. „Ale Investor, který si nechal postavit stavbu za nejlevnější práci a nejlevnější materiál, rozhodně nevyhrává. Každý si jistě domyslí, co to znamená pro kvalitu díla,“ upozorňuje Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber společnosti Saint-Gobain.
Přitom 83 % stavebních společností zná případy, kdy mimořádně nízká nabídková cena vyústila ve vícepráce nebo v následné předražení zakázky. Téměř polovina firem (44 %) uvádí, že se tak děje dokonce často. „Realizovat výběr dodavatele stavebních prací výhradně podle ceny je rozhodně chybný princip a ve skutečnosti často pro společnost neekonomický. Je třeba takový výběr kombinace parametrů, aby byl dosažen cíl investice při zaručení kvality s optimálními náklady,“ vysvětluje Ivan Kunst, generální ředitel společnosti Scaserv. „Vždy je třeba se ptát, zdali stavět levně, anebo dráž a kvalitně – ve většině případů totiž nelze z povahy věci odvést za nejnižší cenu kvalitní práci. Uvedený postup navíc často vede k dalším dodatečným nákladům a navýšení ceny,“ podotýká Robert Pergl, předseda Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ) a doplňuje: „Zákon o veřejných zakázkách přitom zadavatelům neukládá, aby soutěžili výhradně na nejnižší nabídkovou cenu, nýbrž pouze dostatečným způsobem nedefinuje, jak stanovovat dílčí kritéria a jak je hodnotit.“
* Bezpečnou cenu definují Česká komora architektů (ČKA) a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) jako cenu, za kterou lze se zárukou vyprojektovat (případně i realizovat) kvalitní, bezpečnou stavbu. Stavby projektované (případně realizované) za bezpečnou cenu mají zaručenou užitnou hodnotu v čase, u takových staveb nedochází k následnému navyšování nákladů stavby a jejího provozu.
Zlatým partnerem výzkumů CEEC Research je společnost SaintGobain Weber Terranova, výhradním právním partnerem společnost Vilímková, Dudák & partners, výhradním partnerem v pojištění společnost Kooperativa.
V plné verzii je Kvartální analýza českého stavebnictví 4.Q 2012 k bezplatnému stáhnutí na internetových stránkach společnosti CEEC Research www.ceec.eu
:
Jitka Němečková
PR and Media Director
CEEC Research
Kvartální analýza českého stavebnictví 4.Q 2012 je založena na strukturovaných telefonických rozhovorech s vybraným vzorkem 100 stavebních společností. Rozhovory proběhly v říjnu 2012. Kromě standardní analýzy nabízí tento výzkum rovněž detailní informace o postojích hlavních segmentů maďarského stavebnictví podle dvojrozměrné segmentace vzorku (tj. z hlediska velikosti stavebních společností, jakož i stavebního zaměření účastníků). Segmenty jsou rozděleny na velké a střední/malé společnosti. Z druhého pohledu pak na segmenty zabývající se pozemním nebo inženýrským stavitelstvím.
CEEC Research (Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy) je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.
KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství. V jejích členských společnostech pracuje více než 145 000 pracovníků ve 152 zemích. Nezávislé členské společnosti sítě KPMG jsou přidružené ke KPMG International Cooperative („KPMG International“), švýcarské organizační jednotce. Každá členská společnost celosvětové sítě KPMG je právně samostatná a oddělená jednotka a tak se označuje.
Společnost KPMG Česká republika zahájila svou činnost v roce 1990, kdy byla v Praze otevřena první kancelář. V současné době má 760 zaměstnanců a kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci a Ostravě. KPMG Česká republika poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenství a práva. Z 620 odborných pracovníků je 29 partnerů, 27 statutárních auditorů, 96 certifikovaných účetních a 65 daňových poradců. V KPMG Česká republika působí celkem 22 kvalifikovaných zahraničních odborníků.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %
- Byly zahájeny historicky první elektronické aukce městských bytů. Prvních 10 jednotek
- Počet obyvatel hlavního města neustále roste, Pražanů loni za devět měsíců přibylo 7393
- YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly
- Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025? Ceny dále porostou, sazby by mohly klesnout k 3,5 %