Prodej nových bytů v Praze vloni meziročně vzrostl o 16 % a překonal hranici 4 tisíc prodaných bytů
Prodej nových bytů v developerských projektech v Praze zaznamenal v roce 2012 nové pokrizové maximum. Celkem našlo v loňském roce nové majitele 4014 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o více než 16 % ve srovnání s rokem 2011.
Data vyplývají z nejnovější analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která se systematickým monitoringem pražského developerského trhu zabývá již sedmým rokem. Analytici sledují všechny developerské projekty s 50 a více byty, a to včetně etap menších než 50 bytů, pokud jsou součástí projektů s celkovým počtem bytů přesahujícím padesátku.
Jak vyplývá z grafu prodejů nových bytů po letech, byl právě loňský rok zatím nejlepším od nástupu hospodářské recese. Daleko důležitější je ale dlouhodobý trend, a ten je z grafu dobře patrný.
„Pražský rezidenční trh roste stabilním a racionálním tempem, a to nepřetržitě od roku 2009. Stále sice nedosahuje hodnot z období realitního boomu, ale to snad ani nikdo rozumný neočekává. Naopak, celkové roční prodeje v rozmezí 3,5 až 4 tisíce bytů by se daly označit za normální potenciál zdravého a nepřehřívajícího se trhu,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.
Závěr roku jako za boomu
Při pohledu na graf prodejů po čtvrtletích je na první pohled jasné, že za slušnými výsledky loňského roku stál především jeho závěr. Prodeje ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dokonce překonaly některá čtvrtletí ještě z dob realitního boomu.
Za obrovským nárůstem prodejů v posledním kvartále stály hlavně superlevné byty v projektech na Praze 10, která se na celkových prodejích podílela skoro z jedné třetiny. V rámci tohoto městského obvodu pak jednoznačně nejprodávanější lokalitou byly Horní Měcholupy.
„Ať se to někomu líbí, nebo ne, pokud se v jedné lokalitě nabídne zhruba sedm set nových bytů za ceny o 30 % nižší, než je pražský průměr, má to vliv na celý trh a poptávka se logicky stahuje do jediné lokality. EKOSPOL díky tomu například v Měcholupech prodal téměř celou etapu se stovkou bytů ještě před zahájením stavby. To se od nástupu recese ještě nikomu nikde nepodařilo,“ vysvětluje Evžen Korec.
Co pomohlo? Práce s cenou, vhodná nabídka, levné hypotéky a opatrnost Čechů
Hlavní trendy uplynulého roku, které pomohly prodejům nových bytů v Praze, by se daly charakterizovat čtyřmi body.
„Synergie rekordně nízkých úroků z hypoték a obrovské nabídky cenově dostupných a velmi levných bytů měla rozhodující vliv,“ přibližuje Evžen Korec a dodává: „Podpůrným faktorem pak bylo zlevnění u některých projektů s dlouhodobě neprodejnými „ležáky“, kterých díky tomu opět mírně ubylo.“
Specifický a podstatný vliv pak podle Korce měly nákupy na investici, ke kterým docházelo znovu především u těch nejlevnějších projektů. V obavě z budoucího vývoje ekonomiky, inflace a z nejistoty ohledně budoucnosti penzijního systému totiž začali Češi masově investovat do nemovitostí jako prostředku uchování hodnoty a zabezpečení na stáří. Soudě dle ekonomických prognóz pro příští rok, bude tento trend pokračovat.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %
- Byly zahájeny historicky první elektronické aukce městských bytů. Prvních 10 jednotek
- Počet obyvatel hlavního města neustále roste, Pražanů loni za devět měsíců přibylo 7393
- YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly
- Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025? Ceny dále porostou, sazby by mohly klesnout k 3,5 %