Počet plánovaných bytů v Praze stále bobtná. I mezi nimi už najdeme ležáky

O dalších více než 10 % vzrostl za poslední pololetí počet nových plánovaných bytů v Praze. Jejich celkový počet se již blíží 25 tisícům. I mezi nimi ale můžeme spolehlivě identifikovat tzv. ležáky. Vyplývá to z nejnovější analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která se systematickým monitoringem pražského developerského trhu zabývá již sedmým rokem.

Analytici společnosti EKOSPOL monitorují všechny plánované velké developerské projekty na území Prahy, včetně jednotlivých etap s méně než 50 byty, pokud jsou součástí větších projektů. Do plánovaných bytů řadíme všechny projekty, které se ještě nezačaly prodávat, ať již s vydanými stavebními povoleními, nebo i ty, které jsou ještě ve fázi jejich získávání.

 

Počet plánovaných projektů v Praze nadále bobtná

Oproti situaci před půl rokem vzrostl počet plánovaných bytů v Praze o 2377 a zastavil se na čísle 24 764 bytů. Relativně to znamená nárůst o dalších 10,6 %. Pokud bychom srovnali aktuální počet plánovaných bytů se situací před třemi lety, je nárůst již více než 66 %. Počet plánovaných bytů v Praze tak neustále doslova bobtná.

„Neustále rostoucí počet nových plánovaných bytů ale reálně pro český realitní trh vůbec nic neznamená. Naprostá většina z těchto projektů nebude v nejbližších 10 až 15 letech vůbec realizována, snad jen s výjimkou těch projektů, které připravují velcí a kapitálově silní developeři. Ty ale na celkovém čísle tvoří jen zhruba pětinový podíl,“ myslí si Evžen Korec, generální ředitel společnosti EKOSPOL.

I mezi projekty na papíře se již najdou ležáky

Obdobně, jako za sebou pražský trh novostaveb stále vláčí přes 2 tisíce již postavených a neprodaných bytů nazývaných ležáky, můžeme některé ležáky najít i mezi plánovanými projekty.

Na grafu vlevo, který rozděluje připravované projekty podle fáze jejich povolování v procesu EIA, vidíme, že více než 10 tisíc bytů získalo toto povolení ještě před rokem 2009 a stále ještě se nezačaly ani prodávat, natož pak stavět. Najdeme mezi nimi i projekty, které leží „u ledu“ i 5 let a déle, tedy doslova ležáky.

„Značná část projektů na papíře totiž není ve vlastnictví kapitálově silných developerů, ale spíše spekulantů. Tyto projekty byly od počátku připravovány s jediným cílem – celý projekt pouze povolit a následně jej prodat jinému developerovi. Jenže takové projekty v nejbližších letech žádný rozumný developer nekoupí,“ vysvětluje Evžen Korec.

Důvodem jsou nereálné cenové představy prodávajících a jejich požadavky na vlastní zisk. „Většina z těch připravených projektů, které můžeme již nyní zařadit mezi ležáky, má velmi draze nakoupené pozemky, jejichž cena většinou vůbec neodpovídá lokalitě. Navíc jsou tyto projekty často nevhodně koncipované z hlediska počtu a skladby bytů a jejich velikostí. Architektonické řešení a projektová dokumentace jsou tak v podstatě bezcenné a pokud by takový projekt nějaký developer koupil, musel by jej celý přepracovat,“ vypočítává Korec.

 

Nejvíce bytů se plánuje v Praze 4, 9 a 10

Není překvapením, že nejvíce nových bytů se plánuje v městských obvodech Prahy 4, 9 a 10. Naopak potenciál čtvrté velké rozvojové části Praha 5 byl již z části vyčerpán.

 

Zdroj: EKOSPOL


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality