Rostliny a zimní období, co s nimi tedy v zimě?
Zimní období je pro rostliny zatěžkávací zkouškou. Pokojovky v zimě snášejí větší výkyvy teplot a nižší světelnou intenzitu, truhlíkové květiny mají zimovat na světlém a chladném místě. Jednoduché to přes zimu nemá ani náš trávník.
Jak na pokojové rostliny
Některé pokojové rostliny v zimě více trpí silnými výkyvy teploty. Místnosti, kde je přes den 20 °C a více, ale v noci jen 10 - 12 °C, jsou pro velký počet rostlin nevhodné. To se týká především těch druhů, které v zimě potřebují alespoň 18 °C. V lednu proto zalévejte pokojové květiny jen velmi málo. Výjimku tvoří ty, které pěstujete při teplotách 20 °C a vyšších. Většina pokojových květin v zimě neroste, proto také mají velmi nepatrnou spotřebu vody.
Většinu pokojových květin není nutné v lednu hnojit ani přesazovat. Počkejte s přesazováním raději do konce března nebo do dubna. V případě, že květina hnojení vyžaduje, můžete použít Substral Tyčinky pro kvetoucí rostliny, které působí až 2 měsíce.
Rostliny v nádobách
Muškáty, fuchsie a další balkónové květiny v truhlících, které jsme na zimu přemístili do světlého sklepa nebo na nevytápěnou chodbu, pravidelně navštěvujeme a mírně zaléváme. Půda totiž musí být i v době vegetačního klidu mírně vlhká, ne však přemokřená. Současně kontrolujeme i samotné rostliny, zda nejsou spodní části listů napadeny škůdci. Napadené části okamžitě odstraníme a ošetříme rostlinu patřičným přípravkem. Jako prevenci nebo také po zjištění škůdce lze použít CAREO Tyčinky. Ty představují ideální řešení, jelikož mají dvojí účinek. Jednak rostlinám dodávají po tři měsíce potřebné živiny k růstu a současně likvidují škůdce.
Náš zelený koberec se oddává zaslouženému zimnímu spánku a pokud to není nutné, tak na něj raději vůbec nevstupujeme. Zvláště při oteplení, kdy taje sníh, se každá stopa vtiskne hluboko do země a na jaře ji budeme těžko zarovnávat. Pouze za suchého a bezmrazého počasí můžeme železnými hráběmi nebo drátěným koštětem opatrně odstranit zelený mech.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie
Články Zahrada
- Sklízíte poškozené brambory, mrkev nebo řepu? Povíme, se kterými škůdci se dělíte o úrodu (Zahrádkářské tipy) (audio)
- Z řepkového pole vytvořili udržitelnou zahradu: Inspirujte se příběhem Zahrady Panorama
- Mají papriky ještě šanci dozrát? Mají, musíte jim ale trochu pomoci (Radioporadna) (audio)
- Špenát a polníček v zimě pomohou záhonům a zjara zpestří náš jídelníček (audio)
- Bezpečnost dětí a domácích mazlíčků: Jak se vyhnout nástrahám na zahradě
- Vysoká tráva snižuje teplotu povrchu až o 12 stupňů