Vyplatí se v domě topit dřevem a stavět komín?
Opravdu se vyplatí v domě topit dřevem a stavět komín? Jednou z položek, která Čechům každý měsíc podstatně provětrá peněženku, jsou náklady na topení. Výdaje za elektrickou energii nebo plyn trápí mnoho rodin. I domácnosti, které pravidelné platby zatím bez problémů zvládají začlenit do rodinného rozpočtu, přemýšlejí, kde ušetřit. Nad domy tak opět stoupá kouř z komínů. Podle dat společnosti Schiedel se v roce 2005 postavilo 12 % rodinných domů bez komínů. V roce 2012 už ale chyběl komín jen na 7 % novostaveb. Současně se změnilo i palivo a do obliby se dostalo dřevo. Je jedním z nejlevnějších zdrojů tepla, ale láká také svojí dostupností. Češi ho nejen kupují, ale mají zájem i o jeho samovýrobu v lesích.
Způsob vytápění v mnoha domácnostech ovlivnil boom přímotopů na počátku devadesátých let. Zmizela klasická kamna či starší kotle na uhlí, nepoužívané komíny začaly chátrat. V nových domech se s komínem často ani nepočítalo. Výše provozních nákladů na domácnost, z nichž právě ty na topení tvoří podstatnou část, již donutila část lidí způsob vytápění přehodnotit. A další změnu otopného systému plánují. U nových domů se s komíny na pevná paliva počítá již takřka automaticky.
V roce 2012 chyběl komín jen na 7 % novostaveb
„Obliba použití malých lokálních topidel napojených na komín stoupá od roku 2000,“ uvádí ing. Jiří Vrba ze společnosti Schiedel. Důvod tohoto trendu vidí nejen v růstu cen energií, ale i ve větších možnostech výběru spotřebičů typu krbových nebo kachlových kamen či krbových vložek, ať už tuzemských výrobců nebo dovozců. „K vyššímu zájmu přispěl komfort obsluhy, vysoká účinnost topidel a možnost je dobře regulovat. Dnes lze dřevem bydlení efektivně vytápět bez nutnosti neustále přikládat,“ vysvětluje Jiří Vrba. Důležitou roli sehrál i moderní design spotřebičů. Tyto atributy ovlivnily také novou výstavbu. Podle dat společnosti Schiedel se v roce 2005 postavilo bez jakéhokoliv komínu 12 % rodinných domů, ale v roce 2012 chyběl komín jen na 7 % nově dokončených rodinných domech.
Podíl komínů pro topení dřevem se za posledních 7 let zvýšil o 8 %
V průběhu let se změnil i typ komínu vzhledem k druhu připojeného spotřebiče. „Ačkoli počet komínových průduchů zůstává v průběhu let stejný, v průměru 1,2 na dům, změnilo se jejich využití,“ vysvětluje Jiří Vrba. „V roce 2005 bylo 29 % z těchto komínů určeno pro připojení k plynovému kotli, v roce 2012 jejich podíl činil už jen 21 %. Zájem o komíny k sekundárnímu zdroji topení – tedy krbovým kamnům - naopak rostl. V roce 2005 činil jejich podíl vzhledem k průměrnému počtu průduchů na dům 71 %. V roce 2012 to ale už bylo 79 %,“ uvádí Jiří Vrba ze Schiedelu. Jak je patrné, mnoho majitelů rodinných domů svoje topení změnilo právě směrem k využití spotřebiče na spalování dřeva.
Úspora i příjemná atmosféra
Poptávku po vytopení alespoň části domu krbem potvrzuje i ing. Pavel Herclík ze společnosti Canaba. Zde oheň v krbu tvoří jen doplňkovou část tepelné energie, domy jsou standardně vytápěny kondenzačním plynovým kotlem. „Vybavení domu krbem či krbovou vložkou začali lidé více požadovat před 8 lety. Postupem let zájem stále rostl a v současnosti jimi na základě požadavků zákazníků vybavujeme téměř 80 % nově stavěných domů.“ Důvody vysokého zájmu přitom Pavel Herclík vidí nejen v úspoře energie, ale i ve faktu, že oheň v krbu bydlení zpříjemní a pomůže doma vytvořit příjemnou atmosféru.
Funkční prvek i architektonický doplněk
Komínový systém v případě mnohých domů neznamená jen funkční, ale také výrazný architektonický prvek. Prokazuje se to na využití lehkých nerezových komínových systémů. „Představují ideální řešení, jak rychle a jednoduše dodatečně vyřešit stavbu komína už k stávajícímu domu. Nainstalovat je lze během jediného dne, není nutné nic zdít a využít je lze i u dřevostaveb,“ vypočítává jejich výhody Jiří Vrba. Díky výraznému a vizuálně čistému designu jsou populární i u novostaveb, kde v sobě snoubí funkci užitného a dekorativního prvku. Jsou tak výraznou částí nejen fasády, ale mnohdy i samotného interiéru. O jejich rostoucí oblibě hovoří čísla společnosti Schiedel. V roce 2008 se prodalo přes 4 600 metrů těchto komínů (Kerastar, ICS 25 a ICS 50), v roce 2012 už to bylo 7 600 metrů, což znamená nárůst o 63 %.
I pro nízkoenergetické a pasivní domy
Popularitě topení dřevem nahrává i skutečnost, že dnešní moderní komínové systémy díky svým vlastnostem a účinnosti bez potíží obstojí i v nízkoenergetických a pasivních domech. Nabízejí jednoduchou a rychlou výstavbu a potěší i cenou. „Například komín Absolut, k němuž lze připojit všechny typy spotřebičů na spalovaní tuhých paliv i plynu, lze při výšce 6 m pořídit již od 21 000 Kč. Tato výška přitom odpovídá požadavkům klasických bungalovů,“ uvádí Jiří Vrba. Dnes také není problém opatřit si takzvané 2 v jednom, tedy krb integrovaný přímo do tělesa komínu. Díky kvalitnímu komínu je zajištěn bezpečný odvod spalin od spotřebiče, krbová vložka pak umožňuje vychutnat si krásu plápolajícího ohně. Sofistikovaná technologie zabírá minimální prostor v objektu a zajišťuje optimální spalování i maximální využití paliva, takže ani trocha dřeva nepřijde nazmar.
Dřevo – moderní a levný obnovitelný zdroj
Přestože topení dřevem je velmi oblíbené už v současnosti, lze očekávat, že jeho popularita dále poroste. Nahrává tomu jak kvalita spotřebičů, jejich pohodlná obsluha, účinnost spalování, tak především samotná dostupnost a ceny dřeva. Metr krychlový palivového dřeva lze podle jeho druhu a tvrdosti pořídit od zpracovatelských firem zhruba od 800 do 1 400 Kč (bez DPH a dopravy). Roční spotřeba je individuální a je odvislá od výkonu krbu, kamen, či kotle, velikosti vytápěného prostoru, ale i od toho, zda se jedná o hlavní nebo jen doplňkový zdroj tepla. Zájemci o dřevo jsou přitom vidět nejen u zpracovatelských firem, ale i přímo v lesích. Zájem je jak o takzvanou samovýrobu dřeva – tedy o vykácení označených stromů po dohodě s vlastníkem lesa ve vlastní režii, tak o sběr klestí.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk