Odhad vývoje spotřebitelských cen v lednu 2000
Mgr. Jan Filáček, 4.2.2000
Lednový vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněn cenovými deregulacemi. V lednu proběhly změny administrativních cen u následujících položek: plyn a elektřina (15%), vodné a stočné, městská doprava, poštovní a telekomunikační poplatky. Odhadujeme, že tyto deregulace zvýšily spotřebitelské ceny o 0.8-0.9% meziměsíčně. Výsledky výběrového šetření cen potravin ČSÚ indikují stagnaci cen potravin v lednu. Stejně tak stagnovaly prodejní ceny pohonných hmot. Sekundární (neboli nákladový) efekt růstu cen pohonných hmot v průběhu loňského roku, který se objeví v obvyklém lednovém přeceňování prodejních cen, bude částečně eliminován slabou domácí poptávkou.
Pokud vezmeme v úvahu všechny tyto skutečnosti, odhadujeme meziměsíční růst spotřebitelských cen v lednu o 1.2% (2.9% meziročně). Odhadujeme, že čistá inflace vzroste o 0.4% meziměsíčně (1.4% meziročně).
Odhady dalších vybraných ukazatelů vývoje české ekonomiky, které budou zveřejněny ČSÚ v průběhu února, lze nalézt na adrese: http://www.ipb.cz/a_verze/ekonom/drp/rel0001.htm.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Deregulace nájmů
- Česku hrozí, že zaplatí miliardy! Kvůli regulovanému nájemnému
- Pronájem bytu. Na co máte jako nájemce právo?
- Majitelé dostanou bič na problémové nájemníky
- Ochrana nájemníků proti zvůli majitelů se zvýší
- REMAX/ÚRM: Průměrné regulované nájemné v Praze letos stouplo na 87 koruna za metr, 14% za dva roky, čeká se stagnace
- Regulované nájemné od ledna skončí, ministerstvo zveřejňuje mapy cen nájmů v ČR