Kupujete dům, nebo byt? Dejte pozor na skryté vady…

Pokud právě kupujete dům, či byt, rozhodně si dejte pozor na skryté vady. Skryté vady se najdou častěji ve starších domech a bytech, ale závady se objevují i u novostaveb a nemovitostí po rekonstrukci. Také nezapomeňte na to, že v případě bytu kupujete i podíl na společných prostorech.

Nemovitost si většina z nás pořizuje maximálně několikrát za život. Při výběru vysněného bytu či domu nám ale často chybí povědomí o tom, na jaké potenciální nedostatky je nutné se zaměřit. Roli odborníka by v takovou chvíli měl zastávat makléř, ten ale často nemá odborné vzdělání a jde mu jen o to nemovitost prodat. Jaké jsou nejčastější závady, které při prohlídce nemovitosti téměř jistě přehlédnete a na co je třeba si dát pozor?

Ač je výběr nemovitosti ještě komplikovanější než například pořízení auta, většina z nás se spoléhá na to, co vidí a informace ze strany prodávajícího. Stejně jako v případě volby dopravního prostředku, i u nemovitosti je přitom třeba dávat si pozor na skryté vady. Platí to především v případě starších domů či bytů. „Podle naší zkušenosti má až 40 procent starších nemovitostí nějaké skryté závady, které laik na první pohled nerozpozná. Opravy pak mohou cenu nemovitosti navýšit i o stovky tisíc korun,“ popisuje Václav Pelcl ze společnosti Comfort Residence, která se prodejem nemovitostí zabývá.

Podle zkušeností specialistů jsou nejčastějšími závadami:

Novostavby či budovy po rekonstrukci:
•  vlhké konstrukce obvodového zdiva a vzlínání vody do zdí vlivem špatné hydroizolace
• nedostatečně zateplené šikminy střech, tepelné mosty a srážení vody v minerální vatě
• statické závady na konstrukcích, praskliny na zdech a stropech
• tvorba plísní v objektech vlivem špatného naddimenzování zateplovacích systémů

Starší budovy:
• nezateplené konstrukce budov, které navíc znamenají vysokou míru   tepelné ztráty objektu
• statické problémy konstrukcí střech a nosných částí konstrukcí
• staré kotle bez pravidelné kontroly a komíny bez revizí

Mezi hlavní kritéria, podle kterých se při výběru vhodného domu či bytu řídit je existence energetického průkazu, který je navíc také povinnou součástí prodeje nemovitosti. Během jeho vystavení je totiž budovu nutné nejen pečlivě zaměřit, ale také zkontrolovat její technický stav. „Stejnou pozornost je třeba věnovat také prodávající straně. Pokud máte pocit, že vám nemovitost nenabízí odborník, pak je nezbytné si někoho takového přizvat,“ dodává Václav Pelcl z Comfort Residence.

Při koupi bytu je třeba mít na paměti, že si spolu s ním kupujete také podíl na společných prostorech. Proto by část vaší pozornosti měla směřovat i tímto směrem a to včetně informace, s jakými položkami počítá fond oprav.

Za vady na domě a bytu ručí prodávající po dobu záruční lhůty, kterou si sjednal s kupujícím. Pokud si strany žádnou záruční dobu nedohodly, odpovídá prodávající pouze za vady, které existovaly již v době převodu nemovitosti. Nový občanský zákoník v tomto významně posílil práva kupujících, protože jim lhůtu pro případnou reklamaci skryté vady prodloužil ze 6 měsíců na 5 let od nabytí nemovitosti. Existence skrytých vad se ale většinou velmi obtížně prokazuje u soudu.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality