Změna dodavatele elektřiny je prodělečná
Agentura IBRS se zaměřila na analýzu úspor spojených se změnou dodavatele elektrické energie. Vyplývá z ní, že lidé nedokážou posoudit výhodnost změny dodavatele. Výsledkem této neznalosti je 71 % odběratelů, kteří změnou dodavatele elektřiny prodělali, a to průměrně 314 Kč. Přitom nejčastějším důvodem změny (pro 89 % respondentů) byla právě touha po nižší ceně elektřiny.
Zatímco vliv doporučení prodejce na změnu dodavatele energie či plynu oproti minulému roku klesá, odběratele ke změně přivádí zpravidla finančně výhodnější nabídka konkurenční společnosti. Zákazníci si tak logicky slibují úsporu v domácím rozpočtu v řádech stokorun. I v letošním roce agentura IBRS potvrdila vysoké procento těch, kteří změnou dodavatele prodělali. Jednalo se o 71 % odběratelů.
„Průměrná ztráta způsobená změnou dodavatele elektřiny se z loňských 126 Kč prohloubila až na 314 Kč. Znamená to více než zdvojnásobení ztráty. Paradoxem je, že zhruba 300 Kč respondenti nejčastěji uváděli jako odhadovanou úsporu, kterou si od přechodu k novému dodavateli slibovali,“ uvádí Tomáš Horejsek z agentury IBRS.
Češi nemají zájem o čísla na faktuře
Dalším důvodem neshody mezi očekáváním a skutečností je také fakt, že čím dál méně odběratelů pravidelně kontroluje správnost vyúčtování. Podíl těch, kteří pravidelně vyúčtování kontrolují, klesl od roku 2011 z 29 % k letošnímu roku na 21 %. Podle výzkumu lidi ke kontrole vede zájem o porovnání vyúčtování se zaslanou fakturou, snaha nepřeplácet dodávky elektřiny, a aby měli přehled o odběru energií.
Více než třetina respondentů pročítá fakturu jen z hlediska údajů o případných nedoplatcích či přeplatcích. Mezi nejčastější důvody, které respondenti pro tento nezájem uvádějí, patří nedostatek času a skutečnost, že vyúčtování buď nerozumí, nebo mu zkrátka věří.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- PSN vstupuje do segmentu rekreačního bydlení. Ve Špindlerově Mlýně chystá prémiové apartmány
- Silná poptávka podporuje růst rezidenčního trhu
- Hypoteční aktivita v listopadu polevila, lidé si vzali nové hypotéky za necelých 22 miliard korun - komentář
- Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun
- Analýza: Na centrální vytápění je napojený každý druhý nově postavený byt. Za teplo letos nejvíc zaplatí Pražané – až 1 223 korun za GJ
- Nájemní ceny od začátku roku 2025 prudce vzrostou, v Praze průměr 108 zájemců na byt