APERIO: elektronický zámek bez kabelů s jednou kartou
Jedna karta místo stovek klíčů, jeden nenápadný výstupek na stropě kanceláře místo desítek metrů kabeláže, jeden centrální server místo složitého nastavování přístupových práv – to je elektronický zámkový systém Aperio, který uvádí na trh švédská společnost ASSA ABLOY. Ta v Čechách vlastní například známou značku FAB. Aperio ale připomíná běžný zámek jen na povrchu. Uvnitř skrývá elektroniku, která byla ještě nedávno spíše záležitostí sci-fi filmů.
Místo klasického ozubeného klíče odemyká dveře se systémem Aperio takzvaná RFID karta. Vypadá jako obyčejná bílá kreditka nebo přívěšek na klíče a k zámku ji stačí přiložit, aby poslušně cvakl a pustil vás dál – samozřejmě jen v případě, že zrovna vaše karta má k dotyčným dveřím přístup. To zámek zjistí komunikací s centrálním serverem, který může být třeba na jiném patře budovy a k němuž informace proudí přes tzv. HUB, nenápadnou „krabičku“ na stropě.
Až o 90 % méně kabelů
Každý zámek Aperia obsahuje bezdrátový vysílač, který běží na standardní baterie, a nepotřebuje tedy ke svému napájení žádné dráty. Jediný komunikační HUB pak dokáže pokrýt až osm zámků v okruhu pětadvaceti metrů – snadno tak zvládne řídit přístupy pro celou kancelářskou budovu střední velikosti.
„Velkou výhodou Aperia je velmi snadná instalace a variabilita jeho použití,“ popisuje Štěpán Srdečný z ASSA ABLOY. „Nemusíte upravovat dveře, složitě protahovat kabely ani nic podobného. V podstatě jen vyměníte vložku nebo kování a necháte celý systém nakonfigurovat ve vašem stávajícím přístupovém systému. Aperio navíc podporuje naprostou většinu typů RFID karet, které jsou na českém trhu k dostání.“ Znamená to, že na zámky systému Aperio lze přejít i v případě, že již některý z elektronických systémů zabezpečení používáte. Přechod na Aperio je velmi rychlý a jednoduchý. „Jedná se o jeden z nejrychleji nainstalovatelných přístupových systémů na trhu,“ potvrzuje Štěpán Srdečný.
Nonstop kontrola 24 hodin denně
Oproti běžným zámkům má Aperio ještě jednu výhodu – ať už se snaží kdokoliv dostat kamkoliv, „oči“ systému jej vidí. Centrální systém vždy online zaznamenává, kdy byla použita jaká karta, kdy kdo otevřel které dveře, a dokonce i pokusy o otevření kartou, která nemá ke dveřím přístup. Snadno tak lze monitorovat, kdo využíval jakou místnost. V případě použití samozamykacího zámku Aperio odpadají i starosti se zamykáním. Po zavření se zámek sám znovu uzamkne, z vnitřní strany jsou ovšem dveře díky panikové klice neustále odemčené – to pro případ požáru či nutnosti rychlého úniku z místnosti.
S Aperiem tak z kanceláře vzniká zabezpečená pevnost. Bez karty, kterou lze zfalšovat jen nesmírně obtížně, se dovnitř nikdo nedostane. Vševidoucí oko správce vidí přesně, kde se co šustne, a zámky samotné samozřejmě mají certifikaci na nejvyšší bezpečnostní třídu.
„Celý systém byl vyvinut v Německu. V současné době máme vedle unikátní podpory mnoha přístupových systémů k dispozici i komplexní produktovou řadu výrobků: dveřní kování, cylindrické vložky, HUBy, čtečky, dveřní kontakty atd.,“ doplňuje Štěpán Srdečný z ASSA ABLOY. Mezi společnosti, které se rozhodly systém Aperio ve svých budovách využívat, patří například Vědeckotechnický park a Centrum pro transfer technologií v Jihlavě, Technologický park Písek nebo nové sídlo Povodí Vltavy v Praze.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- USB-C: Povinný standard pro udržitelnější Evropu. Co vedlo k této změně?
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla