Češi jsou kutilové: český kutil je mistr improvizace
Skoro dvě třetiny českých kutilů se minimálně jednou ročně pouštějí do úprav bydlení. A ne vždy na to jdou důkladně, až 92 % z nich se alespoň občas spokojí s provizorním řešením. PET láhve jako izolace mezistropních mezer, psací stůl ze staré kuchyňské linky nebo pingpongový míček použitý jako vodováha – i takové inovace vymýšlejí kreativní kutilové. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny.
Příležitost dělá koumáka
Nejlépe se speciální „vychytávky“ vymýšlejí rovnou při akci. Jejich využití přiznává přes 60 % kutilů. Nejčastěji si pomáhají vlastnoručně zhotovenými držáky, kladkami, lešením, podpěrami či nástavci. Někteří si vylepšují pracovní nářadí a vytvářejí např. zahnuté štětce pro natírání za roh, vlastní vzor válečku na malování, nebo „šmirglrukavici“. Najdou se i kutilové, kteří přemýšlejí ekologicky. Odchytávají dešťovou vodu a používají ji ke splachování nebo si staví vlastní větrnou mini elektrárnu.
Graf č. 1: Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 506 lidí)
Vysokoškoláci si připadají méně šikovní
Alespoň jednou ročně vylepšuje své bydlení 61 % kutilů. Několikrát do roka se pak do modernizace či rekonstrukce pouští 37 % dotázaných. „I přesto, že se 15 procent kutilů vlastně ani nepovažuje za manuálně zručné, od vylepšování bydlení je to neodradí. Za šikovné se považuje více respondentů se základním vzděláním než vysokoškoláků,“ komentuje výsledky průzkumu Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.
Graf č. 2: Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 506 lidí)
Kutilové na sebe nedávají pozor
Při úpravách bydlení už téměř polovina respondentů zažila nějakou nepříjemnost. Největší problémy způsobuje vodní živel – prasklé či omylem navrtané trubky, příliš velký proud, nebo průtrž mračen. Najdou se ale i kurióznější nehody jako ohořelé trenýrky. Téměř všichni kutilové (86 %) už se také někdy potýkali s drobnějším nebo závažnějším zraněním. Nejčastěji šlo o odřeniny, do očí se jim dostala nečistota nebo se o něco řízli.
Graf č. 3: Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna, anketa o rekonstrukcích (vzorek 506 lidí)
Na výsledku nám záleží
Ať už Češi kutí jen pro radost, nebo z nutnosti, konečný výsledek a jeho podoba jim není jedno. „Více než polovina kutilů přiznává, že jim záleží na názoru ostatních lidí na tom, jak bydlí. Pouze 5 procent dotázaných tvrdí, že je názor okolí vůbec nezajímá,“ doplňuje Jitka Jechová.
O průzkumu:
Průzkum realizovala Raiffeisen stavební spořitelna v únoru 2015 ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. Účastnilo se ho 506 respondentů starších 20 let, kteří mají zkušenosti s kutilstvím ve spojitosti s rekonstrukcí, či modernizací bydlení. Sběr dat probíhal prostřednictvím internetového dotazníku (CAWI).
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Kalendář pro koupi nemovitosti. Kdy je nejvhodnější čas na koupi bytu, chaty, či domu na investici?
- Koupili jste loni nemovitost? Nezapomeňte do konce ledna na modrý formulář
- Zprávy z Vysočiny: Havlíčkobrodské muzeum otevře novou výstavu o chudobě (audio)
- Hobby magazín: Zateplení domů a oken se vyplatí (audio)
- Názory a argumenty: Kateřina Smejkalová: Nájemní bydlení v postkomunistickém skanzenu (audio)
- Mozaika: Zuzana Piussi: Pachová stopa je tak kritický dokument, že se ho lekla i televize (audio)