Rozpočet paneláku: panelák potřebuje investice, ale může vydělávat

REKLAMA       Jana Brožková, 12.5.2015

Vzhledem ke svému stáří dnes panelové domy potřebují řadu investic, což se projevuje ve zvyšujících se příspěvcích do fondů oprav. Většina majitelů bytů ale neví, že existuje i jiná cesta. Dům si na sebe může velmi dobře vydělat pronájmem nebytových prostor.

Paneláky v dnešní době

Ať už si myslíme o panelových domech cokoliv, je faktem, že většina z nich se dnes již pohybuje na hraně své životnosti. Tyto domy potřebují výrazné finanční injekce na svou revitalizaci. Velká investice může proměnit dům, o kterém se pejorativně mluví jako o „králíkárně“, v krásné moderní bydlení. Problém je, že finanční prostředky ve fondu oprav často nestačí a bytové družstvo nebo společenství vlastníků na velkou investici jednoduše nemá.

Jaké jsou možnosti?

Při shánění prostředků na rekonstrukci by rozhodně neměly být opomenuty možnosti, které přináší samotný dům. Dobrým zdrojem příjmu pro bytová družstva (BD) nebo společenství vlastníků (SVJ) může být v prvé řadě přestavba volných suterénních nebo půdních prostor na bytové jednotky, které se pak pronajímají dalším nájemníkům. Naprostá většina paneláků má poměrně velké nebytové prostory, typicky se jedná o prádelnu, sušárnu a kočárkárnu. Tyto místnosti dnes již nejsou využívány a většinou zůstávají prázdné. Přitom se často jedná o poměrně atraktivní místa i z komerčního pohledu. Lze je proměnit v kadeřnický salón, večerku nebo třeba i malou řemeslnickou dílnu.

Vytěžte z pronájmu maximum

Bohužel ne všechna BD a SVJ přemýšlejí takto hospodárně a nejenže suterénní prostory nebo půdy nepřestaví na byty nebo nepronajmou živnostníkům, ale doslova je nechají ležet ladem. „V anketě, kterou jsme provedli v roce 2013 mezi vedoucími SVJ a BD se ukázalo, že svoje nebytové prostory pronajímá pouze 26 % domů. Což je škoda, protože za relativně malé náklady lze tyto prostory rekonstruovat a nabídnout ke komerčnímu pronájmu,“ říká Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny a dodává: „Vstupní investice do rekonstrukce bytového domu se z dlouhodobého pohledu jednoznačně vyplatí. Bytová družstva a SVJ plánující rekonstrukci bytového domu mohou využít zvýhodněné úvěry šité na míru. Jedná se o úvěry KREDIT a KREDIT PLUS.“ Podle toho, kde se dům nachází a jak velký pronajímaný prostor je, lze pronájmem obohatit rozpočet domu až o několik tisíc korun měsíčně.

Nájemce si dobře proklepněte

Pozor ale na možné obtíže s pronájmem. Zvláště pro starší obyvatele může být problémem pocit, že si do domu pouští cizí lidi. Je proto nutné vybrat si seriózní firmu. Žádejte reference, nebo si alespoň zájemce dohledejte na internetu v obchodním nebo živnostenském rejstříku. A nezapomeňte, že pronajímání je podnikání jako každé jiné a že určitě strávíte několik hodin před tím, než pronájem dohodnete. A i poté bude třeba čas od času nájemníky kontrolovat. Na druhou stranu, například nová střecha na domě nebo kompletní zateplení čas strávený zařizováním pronájmu určitě vynahradí.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika