Zdravý běh: jak a co pít, když běháte
Téměř pět minut, tak dlouho trvalo, než tři a půl tisíce běžců, proběhlo startovní bránou závodu na 21 kilometrů. Ti nejlepší trať pokořili za 61 minut. Dá se to zvládnout i bez pití. Odborníci ale radí minerály i vodu raději doplňovat i při běhu.
"Zhruba za hodinu spotřebujete, vypotíte a nebo i dechem, vydýcháte formou páry, zhruba litr tekutiny. Ideální je, zvážit se před výkonem a zvážit se po výkonu, to znamená, pokud ztratíte během závodu dvě kila, tedy potřebuju doplnit zhruba dva litry tekutin," říká lékař Petr Homoláč.
Proto bychom měli pít pravidelně a po malých doušcích. Podle lékařů jsou nejvhodnější neslazené vody obsahující dostatek minerálů. V minerálkách jsou totiž potřebné látky ve formě pro lidské tělo nejvhodnější.
Není ale důležité jen množství. "Při tom běhu záleží nejvíc na teplotě, ideální teplota na tyhle dlouhé běhy je tak kolem 12 stupňů Celsia," řekl lékař a běžec Jan Pirk.
Pokud při správném tréninku dodržíte i zásady pitného režimu, můžete se radovat i v cíli. A krásné na běhu je, že se mu může věnovat téměř každý. Jestli jste se inspirovali a hodláte nazout běžecké boty, určitě s sebou nezapomeňte ani láhev neslazené vody.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět