Češi a oblečení: Češi v oblečení dávají přednost pohodlí
Co nosí Češi nejraději? Kolik peněž jsou ochotni za nákup oblečení utratit a jak se nákupní chování v Česku liší od Slovenska? Na tyto a řadu dalších otázek přináší odpověď nový dlouhodobý průzkumný projekt Fashion report největšího českého online obchodu s módou ZOOT a výzkumné agentury Perfect Crowd.
Český módní trh má roční obrat více než 60 miliard korun, z toho pouhých 5 % připadá na online obchody. V roce 2020 to však už bude 15 % a číslo bude i nadále stoupat. Fashion report si klade za cíl mapovat nejen současné oblékání, ale i styl Čechů a Slováků, jejich měsíční výdaje za oblečení či ochotu nakupovat v průběhu roku. Opírá se o reprezentativní vzorek lidí od 15 do 55 let a zachycuje aktuální stav oblékání u nás.
Základ českého šatníku
Jak vyplynulo z prvního šetření Fashion reportu, Češi si nejvíce libují v tričkách, džínách a mikinách. Do první desítky nejoblíbenějších kousků se dostaly také tepláky, ty nosí 7 % dotázaných. Naopak sukně a obleky preferují pouze 4 %.
V průměrném českém dámském šatníku bychom našli: 31 svršků, 9 kalhot, 7 šatů, 7 kabelek, 3 tenisky a 4 boty na podpatku. Právě boty na podpatku jsou pro české ženy zdrojem váhání a nejistoty ohledně přiměřeného stylu. V české společnosti navyklé na neformální oblečení totiž ženy často váhají, zda si boty na podpatku vzít. Typickými situacemi, kdy česká žena váhá s podpatky, jsou pracovní večeře, pracovní pohovory, pracovní večírky, zkoušky na vysoké, první rande či vítání občánků.
Průměrný pánský šatník čítá 24 svršků, 7 kalhot a 8 bot. Ačkoli muži mají přirozeně celkově méně oblečení, jsou za některé druhy, jako jsou ponožky či spodní prádlo, ochotni vydat více peněz než ženy.
Mužský a ženský pohled
Fashion report zkoumá vztahy k módě, hledá zajímavosti a zabývá se rozdílným pohledem mužů a žen na různé módní styly. Ze šetření Fashion reportu jasně vyplývá, že čím více je dámské oblečení přiléhavější, tím více ho muži považují za slušivé, ale zároveň klesá rozhodnost žen toto oblečení nosit, zejména kvůli postavě. Naproti tomu volné topy, které ženy vyhodnocují pozitivně, muži za příliš slušivé nepovažují. U pánské módy by ženy také ocenily více přiléhavosti na úkor pohodlí pánů a je zde jisté napětí tlaku maskulinity. Ačkoli by se část mužů ráda oblékala výrazněji, neodváží se. Nejvíce kontroverzí vyvolává květinový vzor bot. Až 80 % mužů, kterým se líbí, by se jej neodvážilo nosit, protože nadpoloviční většina mužů a naprostá většina žen tento styl u pánů odmítá.
Kam se starým oblečením
Přibližně v 60 % domácností se použité oblečení dále dědí, a to především pro domácí nošení či na domácí práce. Pouze každá osmá domácnost si předává oblečení i pro nošení na veřejnosti a více než polovina českých domácností daruje část svého nepotřebného oblečení charitě. Svou roli zde jistě hraje i osvěta a také dostupnost oranžových kontejnerů na sběr oblečení.
Česko a Slovensko
Mezi šatníky Čechů a Slováků je značný rozdíl a Slováci také za oblečení vydávají více. Zatímco 59 % Slovenek vydá za podprsenky v přepočtu více než 500 Kč, v Česku je to pouze 37 % respondentek. Největší rozdíl je pak v dámských ponožkách, ze které měsíčně utratí aspoň 100 Kč 79 % Slovenek ale pouze 21 % Češek.
500–1000 Kč za spontánní nákup oblečení je ochotno vydat zhruba 27 % Čechů a 33 % Slováků. Spontánní nákup v hodnotě 1000–1500 Kč pak uskuteční už jen 6 % Čechů a 27 % Slováků. Za vyššími výdaji na oblečení na Slovensku však stojí spíše dražší kusy, než výrazně větší množství.
Ženy z obou zemí si ročně koupí shodně 5 svršků, 3 kalhoty a 2 kabelky. Obecně však mají české ženy více svršků, Slovenky zase mají v průměru více kabelek a bot na podpatku, které nosí častěji i ve chvílích, kdy je české ženy nenosí vůbec nebo s nimi váhají. Například na narozeninovou oslavu u tchána by si vzalo podpatky 32 % Slovenek ale pouze 17 % Češek.
Demokratizace módy
Posláním ZOOTu je bourat zažité vzorce a takzvaně demokratizovat módu, tedy přinášet na módní trh novou dávku inspirace, nové značky a radost z módy jako výrazu společenské pestrosti a aktivního přístupu k životu a světu kolem nás. A právě pokroky v tomto snažení bude Fashion report pravidelně odrážet.
www.fashionreport.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět