Letní škola přírodního stavitelství: 10 intenzivních dnů v Bílých Karpatech
Ekovesnice o.s. zve všechny příznivce přírodního stavitelství, soběstačnosti a udržitelného způsobu života na praktický workshop „Letní školu přírodního stavitelství s Petrem Skořepou“, který se koná ve dvou termínech od 3.-13.7. a 24.7.-3.8.2015. Jde o intenzivních 10 dnů teorie i praxe v krásném prostředí vznikající ekoosady Bílé Karpaty na pomezí Moravy a Slovenska. Jedná se o spojení teoretických seminářů "Přírodní stavitelství" a "Cesta soběstačnosti" s praktickým workshopem "Hliněné omítky, izolace ze slaměných balíků", které Ekovesnice pořádá v průběhu roku.
Vhodné pro zájemce, kteří si chtějí stavět slaměnohliněný dům svépomocí, ale také pro řemeslníky a budoucí stavitele, kteří se chtějí stavbami z hlíny a slámy zabývat profesionálně. Absolventi mohou po skončení zažádat o certifikát „Absolvent semináře komplexní výuky baubiologie a přírodního stavitelství. Každý účastník si odnese všechny použité prezentace, texty, obrázky, doporučení, návody, odkazy, seznam dodavatelů a ještě mnohem více informací a videí k domácímu použití a samostudiu na přehledném DVD.
V prvních 6 dnech se účastníci budou zabývat hlavně teorií, ale protože informací je opravdu hodně, poslech se bude prolínat s praktickými ukázkami a menší praxí. Následující 4 dny jsou pak koncipovány jako praktická výuka zážitkovou formou, při které se bude tvořit to, o čem jsme se dozvěděli v teorii. Program je vždy přizpůsoben dle počasí a účastníci si vybírají dle svého zájmu, co chtějí naučit v praxi. Účastníci si tak mohou prakticky vyzkoušet přípravu a aplikaci hliněných omítek, výrobu hliněných cihel a stavění z nich, povrchové úpravy hliněných omítek, jejich barvení a různé dekorační techniky, správné skládání balíků slámy a další činnosti dle aktuální potřeby. Účastníci se seznámí také se solární parabolou, větrnou elektrárnou a čerpadlem, zapojením TEG- elektřiny z kamen, vermikompostérem, malou bioplynovou stanicí, kořenovou čistírnou a dalšími užitečnými zařízeními. Večery pak patří společnému posezení u ohně, sdílení, povídání, zpěvu, bubnování apod.
Velkým přínosem těchto letních seminářů je kromě nabytí teoretických
znalostí přírodního stavitelství, hlavně setkání a výměna zkušeností
s podobně naladěnými lidmi, získání praktických zkušeností s hlínou,
slámou, dřevem a dalšími přírodními materiály, seznámení se s různými
ostrovními systémy a jejich fungováním, ale také pobyt v krásné přírodě a
na čerstvém vzduchu.
Stavitel a lektor Petr Skořepa staví domy ze dřeva, slámy a hlíny - netradiční kruhové nebo stěhovatelné domy. Je iniciátorem občanských sdružení Ekovesnice o.s. a Eko-osada o.z., které se zabývají projekty v oblasti vzdělávání a realizací obydlí pro trvale udržitelný život v ČR i na Slovensku. Organizátor putovního ekofestivalu „Oázy života“ a dalších kulturních akcí. Pořadatel kurzů přírodního stavitelství. Šiřitel praktických informací směřujících k trvale udržitelnému životu na naší planetě, k eko-logickému stavění, k získávání potravy a energie, k udržitelné soběstačnosti na všech úrovních. V současné době žije v Bílých Karpatech, v horách na polosamotě, kde buduje soběstačnou osadu s ukázkami efektivního propojení obydlí se zahradou. Přírodními stavbami se zabývá přes 8 let a stále se dále vzdělává (pasivní domy, přírodní stavitelství, zelené střechy, soběstačné domy, získávání energie, baubiologie, feng-shui, bioarchitektura, léčitelství, řád přírody). Pracuje dle starých ověřených technik, ale zkouší i nové postupy a materiály, podporuje tradiční řemesla, vznik permakulturních zahrad a obnovu pěstování starých odrůd stromů.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk
- Vesnický dům jako z jiného století
- Jak šetřit energie i náklady díky moderním technologiím zelených střech