Zdravé jídlo: pozor na zdravá jídla, po kterých se tloustne
Na to, že ne všechno, co je zdravé, nebo se tak alespoň tváří, je zároveň i dietní, upozorňuje renomovaná britská expertka na hubnutí a nutriční specialistka Shona Wilkinsonová.
A jakým jídlům bychom se tedy raději měli úplně vyhnout, nebo minimálně důkladně kontrolovat, kolik jich pozřeme? Přehled vás nejspíš překvapí!
1. Ovocné koktejly
Koktejly z rozmixovaného ovoce, takzvaná smoothie, jsou v poslední době velmi populární a v létě po nich sáhne skoro každý, kdo má příležitost.
Wilkinsonová ovšem před těmito hutnými nápoji varuje - na jednu stranu je sice fakt, že smoothie jsou až po okraj napěchovaná vitamíny, ale zároveň se ve sklenicích ukrývají obscénní množství cukru.
"A to vede k tomu, že do hodiny po konzumaci máte chuť na něco dalšího, v čem je hodně cukru. Pokud už si smoothie nemůžete odpustit, udělejte si ho ze zeleniny," radí nutriční specialistka.
2. Nízkotučné jogurty
Máte dojem, že když se na obalu jogurtu píše nula procent tuku, že po něm nemůžete přibrat? Omyl. Nízkotučné jogurty totiž často obsahují spoustu škrobu a cukru. Lépe uděláte, když si koupíte poctivý bílý jogurt a přihodíte do něj třeba slunečnicová semínka nebo pár borůvek.
3. Bezlepkové potraviny
Spousta lidí žije v přesvědčení, že bezlepkové potraviny jsou automaticky lepší a zdravější než běžné jídlo. To je ovšem pravda jen částečně. Proto si při nákupu důkladně prostudujte etiketu, abyste si domu neodnesli energetickou bombu.
4. Oříšky
Hodně zrádné jsou i různé druhy oříšků. Jsou dobré a zdravé, ale také velmi vydatné. "Jedna porce oříšků by jich měla obsahovat maximálně šest kusů. Ideální jsou vlašáky, obsahují totiž hodně Omega 3 kyselin," doporučuje Wilkinsonová.
5. Energetické tyčinky
Jak jejich název napovídá, energetické tyčinky slouží k tomu, aby nám rychle dobily baterky. K ničemu jinému. A energii tělu velmi často dodají díky tomu, že jsou nacpané cukry.
6. Polévky
Polévky jsou mezi dietáři a milovníky zdravého stravování oblíbené a některé diety si vystačí jen s nimi. Ale není polévka jako polévka - ty krémové nebo kupované hotové v pytlících a plechovkách jsou často přesolené a zároveň plné sacharidů.
Lepší proto je udělat si zdravou polévku vlastními silami - stačí hodit zeleninu do vývaru, přidat trochu koření, masa nebo ryb a je to.
7. Sushi
Tradiční japonská pochoutka je ve své podstatě samozřejmě zdravá, ale rýžové rolky s masem a chaluhou také mohou být jídlem, které vás zasytí jen nakrátko a brzy zažene zpět k lednici. Lépe uděláte, když se mu prostě vyhnete.
8. Sušené ovoce
Další velmi zrádná laskomina. Sušené ovoce sice zdraví neškodí, ale jen málokdo si uvědomuje, že sušené meruňky nebo švestky obsahují pětkrát až osmkrát víc kalorií a cukru než srovnatelné množství čerstvých plodů.
9. Tofu
Tofu jsou stálice hubnoucích a zdravě se stravujících lidí. Nízkokalorické ovšem zůstává jen při správné přípravě - pokud kostičky tofu osmažíte na oleji, lehoučká substance do sebe natáhne závratné množství tuku a je po dietě.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět